Divi Māri un Bella. Novākta pirmā „podiņkartupeļu” raža

Divi Māri un Bella. Novākta pirmā „podiņkartupeļu” raža
Kaspars Garda, Rīga 2014
Kārtīgi zemnieki varbūt arī grozītu galvas – 30. septembris tā kā mazliet par vēlu tupeņu ražas novākšanai. Bet tikai ne „podiņkartupeļiem” jeb pirmajām kartupeļu šķirnēm Latvijā, ko var audzēt visparastākajā puķupodā! Šādu kartupeļu ražu septembra pēdējā dienā „novāca” vienā no Rīgas Doma kora skolas zālēm, kur pulcējās trīs klases, kas bija piedalījušās akcijā „Kartupeļa dienasgrāmata jeb Draugs podā”.

Savukārt divi Māri un Bella nav vis kādi Rīgas Doma kora skolas audzēkņi, bet gan kartupeļu šķirnes, kuras izvēlējušies audzēt skolēni. Nebūs melots, ja tomēr sauksim tos par „audzēkņiem” – tie pabijuši gan klases ekskursijās, ceļojuši uz vasarnīcām, pat lēkājuši pa batutu un bijuši liecinieki citiem savu audzētāju vasaras priekiem.

Šī akcija ir daļa no „Rīga 2014” programmas projekta „Kartupeļu opera”, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas gada laikā piedāvās skolēniem no visas Latvijas iesaistīties „podiņkartupeļu” audzēšanā, noskatīties pavisam īstu, kartupelim veltītu operu un iesaistīties dažādās interaktīvās un izglītojošās aktivitātēs šobrīd vēl topošajā tīmekļa vietnē www.kartupelis.lv. Turklāt tiks dibināta arī pavisam slepena „Kartupeļu biedrība”, kuras biedri būs visi tie bērni, kas apņemsies rūpēties par īpašajiem, podos audzināmajiem apaļajiem draugiem.

 

Pavisam Rīgas Doma kora skolā kartupeļus podos audzējušas sešas klases, daļa no tām savu lolojumu ražu atrādījušas jau pirms pāris nedēļām pasākumā „Lauki ienāk pilsētā”, bet 3.a, 3.b un 6. klases savu ražu ir gatavas svērt un mērīt mūsu portāla fotogrāfa klātbūtnē.

Kā stāsta projekta producente Inese Beķere, SIA „Aloja Starkalsen” dāvātos šķirnes kartupeļus uz skolu atvedusi tikai maija beigās, un tie podos iestādīti vienā no pēdējām skolas mācību dienām. Tad katra klase ar dažādām metodēm, aprušinot, laistot, briedinājusi savu „draugu podiņā”. Jāpiebilst, ka kartupeļa aktīvais augšanas laiks ir vasara, kad skolēniem ir brīvdienas. Tāpēc katrai klasei sagatavots noteikts grafiks, kad katram klasesbiedram pienācies rūpēties par podiņā augošo tupeni.

Projekta producente smejas, protams, ka ne visi vecāki bijuši sajūsmā par vēl vienu aprūpējamo, bet beigu beigās pilotprojekts ir izdevies, neviens kartupelis novārtā nav atstāts un lielāku vai mazāku ražu ir izdevies iegūt no visiem podiņiem. Turklāt katras klases kartupeļa piedzīvojumi rūpīgi fiksēti fotogrāfijās un aprakstos, veidojot savdabīgu dienasgrāmatu, gan par bērnu vasaras piedzīvojumiem, gan paša kartupeļa augšanas procesu.

 

Inese mierina bērnus – tas nekas, ka kartupeļi nav ziedējuši, tā šķirnes īpatnība. Uz grīdas tiek izklāts plēves gabals, un mazās rociņas jau nepacietīgi rušina ārā jauno ražu. Kādā podiņā līdzās vienam brangam kartupelim lokās pāris slieku, otrā jau kuplāks kartupelīšu pulciņš, bet šīs sacensības uzvarētāju podā izaugušais cers devis vairāk nekā 600 gramus kartupeļu.

Šādi šogad pārbaudītas šķirnes, kuras ir vispiemērotākās audzēšanai puķupodos, un nākamgad – janvārī un februārī – jau klases no visas Latvijas varēs pieteikties savu sēklas kartupeļu saņemšanai un piedalīties kopīgā kartupeļa audzēšanā un neiztrūkstošajā viņa dzīves gaitu pētīšanā un dokumentēšanā.

Protams, arī 2014. gada rudenī kartupeļu raža tiks svērta un mērīta, un labākie audzētāji saņems dažādas balvas – gan ekskursiju ciemos pie „Kartupeļu operas” idejas iniciatoriem SIA „Aloja Starkelsen”, gan ielūgumus uz topošo „Kartupeļu operu”, kas tiks rādīta Latvijas Nacionālajā teātrī.

Vairāk par „Kartupeļu operu” lasi šeit!

 

0 komentāri

Komentāru nav