Baletu „Karlsons lido...” veidojusi īsta „sapņu komanda”

Baletu „Karlsons lido...” veidojusi īsta „sapņu komanda”
LETA . Baleta „Karlsons lido...” horeogrāfs Aivars Leimanis un mūzikas autors Juris Karlsons
01-10-2013 A+ A-
Komponista Jura Karlsona un horeogrāfa Aivara Leimaņa iestudētais balets-fantāzija „Karlsons lido...”, kura pirmizrāde notiks šo sestdien, 5. oktobrī, veidots tā, lai priecētu gan mazos, gan arī lielos skatītājus, otrdien preses konferencē pavēstīja izrādes veidotāji.

Horeogrāfs Aivars Leimanis stāstīja, ka viņš horeogrāfiju veidojis tā, lai uz skatuves būtu maksimāli daudz darbības: „Vēlējos, lai mazajiem skatītājiem izrādes sākumā mute atveras un aiz izbrīna tā neaizveras līdz pat pašām izrādes beigām. Tajā pašā laikā balets veidots tā, lai būtu saistošs un interesants arī bērnu vecākiem. Tādēļ ar nepārtrauktu darbību uz skatuves horeogrāfs mēģinās panākt, ka mazie skatītāji tiktu pilnībā aizrauti ar redzēto un nesāktu zālē knosīties.

Pirms baleta horeogrāfijas veidošanas Aivars Leimanis noskatījies dažādas animācijas filmas, tostarp „Brālītis un Karlsons” u. c., kur viņš smēlies iedvesmu. „Jura Karlsona mūzika un multfilmas bija lielākie iedvesmas avoti,” pauda A. Leimanis.

Savukārt izrādes mūzikas komponists Juris Karlsons skaidroja, ka, viņaprāt, Karlsons ir tēls, kas mīt katrā no mums: „Karlsons ir fantāziju tēls, kas nāk no bērnības un ar cilvēku ir kopā līdz sirmam vecumam; tas ir sapņu un nepiepildīto ilgu tēls. Kad sapņi piepildās, tad šis tēls nevis pazūd, bet pārveidojas jaunā pakāpē. Mūsu sapņi, ja to ļoti gribam, piepildās. Tikai ir ļoti daudz jāgrib un daudz jāstrādā. Karlsons ir ilgu tēls, kurš Brālītim ir kā nepiepildīts sapnis, tādēļ viņš vēlas par to rūpēties un draudzēties.” Viņaprāt, „Karlsons lido...” ir balets-fantāzija lieliem un maziem skatītājiem, jo bērnība nekad nepazūd.

Tāpat komponists un horeogrāfs bija vienisprātis, ka „Karlsons lido...” ir brīnišķīgs kopdarbs, kurā krāšņu scenogrāfiju veidojis Mārtiņš Vilkārsis, bet tērpus darinājusi Ilze Vītoliņa. „Bijām patiešām lieliska „dream team” (sapņu komanda – angļu val.). Darbs bija smags, bet tajā pašā laikā strādājām ar milzīgu prieku.”

Atgādināsim, ka balets „Karlsons lido...” pasaules pirmizrādi LNO piedzīvos 5. oktobrī. Karlsona lomā iejutīsies Andris Pudāns vai Aleksandrs Osadčijs, Brālītis būs Nataļja Lipska vai Evelīna Godunova, Māte – Elza Leimane-Martinova vai Viktorija Jansone, Tēvs – Raimonds Martinovs vai Arturs Sokolovs. Pie diriģenta pults – Mārtiņš Ozoliņš.

Jaunais LNO baleta iestudējums „Karlsons lido...” ļaus mazajiem skatītājiem izdzīvot visas slavenās Brālīša un Karlsona dēkas – pastaigu pa jumtiem, zagļu ķeršanu, pūcīgās auklītes Bokas jaunkundzes izjokošanu un smalkmaizīšu čiepšanu. Šis dzīvespriecīgais, krāsainais uzvedums aizvedīs skatītājus uz pasauli, kur fantāzija saplūst ar īstenību, – skursteņslauķi uz pilsētas jumtiem metas jautrā dejā, televīzijas dīvas izkāpj no ekrāna un sarīko krāšņu rēviju, pat konfektes sāk griezties apburošā valsī, taču būtībā balets vēstīs par ilgām pēc īsta drauga.

0 komentāri

Komentāru nav