Jauna kustība aicina atdzīvināt Rīgas tukšos namus

Jauna kustība aicina atdzīvināt Rīgas tukšos namus
F64
03-10-2013 A+ A-
Rīgā darbību uzsākusi jauna kustība „Free Riga 2014”, kas aicinās iedzīvotājus apzināt un rast risinājumus šobrīd pilsētā neapdzīvoto ēku „atdzīvināšanai”, kultūras portālu „Rīga 2014” informē projekta pārstāvis Mārcis Rubenis.

Visi rīdzinieki aicināti interaktīvā kartē projekta mājaslapā www.freeriga2014.lv atzīmēt pilsētas tukšās ēkas un pieteikt savas sabiedriskās vai radošās iniciatīvas to apdzīvošanai. Kustības mērķis ir kopīgi ar māju īpašniekiem rast risinājumus tukšo ēku jaunai dzīvei.

„Rīga – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta, bet tā riskē kļūt arī par Eiropas tukšo ēku galvaspilsētu. Jau 2012. gada sākumā bijušais finanšu ministrs un Rīgas domnieks Edmunds Krastiņš apgalvoja, ka Rīgas centrā 20% māju stāv tukšas. Par oficiāliem graustiem Rīgā ir atzīti vairāk nekā 450 nami, tomēr vēl ir krietns skaits ēku, kas ir apdzīvojamā stāvoklī, bet ir tukšas. Rīgā gadiem neapdzīvoti ir valsts un privātīpašumi, kultūras pieminekļi un centrāla novietojuma nami,” stāsta Mārcis Rubenis.

Kustības pirmais solis ir apzināt Rīgas tukšās ēkas un pulcēt atbalstītājus kustības mērķiem. Mājaslapā „freeriga2014.lv” ir publicēts manifests, kā arī interaktīva karte.

Nepieciešamība pēc šādas kartes ir radusies tādēļ, ka Rīgas pārvaldei nav oficiālas statistikas, cik šādu neapdzīvoto ēku pilsētā ir. Kustības aktīvisti cer ne tikai iegūt tukšo namu atrašanās vietas un skaitu, bet arī uzrunāt pilsētas iedzīvotājus, kas vēlētos realizēt savas radošās ieceres kādā no tiem.

Kā sola Mārcis Rubenis, pēc datu savākšanas tiks uzsāktas sarunas ar valsts, pašvaldības iestādēm, privātīpašniekiem un bankām par dīkstāvē esošo, bet potenciāli apdzīvojamo namu izmantošanu. Viņš akcentē – Rīga nav vienīgā pilsēta pasaulē, kas saskaras ar šādu problēmu.

Pasaulē ir daudzi lieliski piemēri, kā ar radošām un sabiedriskām iniciatīvām var apdzīvot pamestās mājas un virzīt vispārēju, sociāli atbildīgu pilsētas attīstību.

Tas ir veids, kā problēmu pārvērst par iespēju. Vācijā, Francijā, Šveicē, Anglijā un citās Eiropas valstīs ir apskatāmi dažādi paņēmieni, kā risināt tukšo ēku problēmu. Rīgai ir pienācis laiks meklēt savus risinājumus.

Kopš „Free Riga 2014” ir uzsākusi aktīvu darbību, „Facebook” iniciatīvas manifests ir ieguvis 1500 cilvēku atbalstu, interaktīvajā kartē ir ievadītas vairāk nekā 130 ēkas un jau pirmajās dienās no pilsētas iedzīvotājiem ir saņemtas 18 iniciatīvas tukšo namu apdzīvošanai. Iedzīvotāju iesaiste ir svarīga veiksmīgai kampaņas norisei, un ikviens ir aicināts pievienoties, izteikt idejas un informēt par savām aktivitātēm, rakstot uz freeriga2014@gmail.com.

Kustības ietvaros tiks rīkoti arī dažādi praktiski, uz risinājumu meklēšanu vērsti pasākumi, lai pievērstu lielāku uzmanību „Free Riga 2014” mērķiem un tādējādi veiksmīgi virzītu kustības darbību.

Pirmais pasākums notiks 4. oktobrī plkst. 18.30 „Totaldobže” mākslas centrā, kur būs iespēja tikties ar mākslas kritiķi un izstāžu kuratoru Andri Brinkmani un piedalīties diskusijā „Publiskā telpa un tās pārvalde.”

„Free Riga 2014” iniciatīvas aizsācēji ir Laikmetīgās Mākslas centrs, „Urban Institute Riga”, mākslas centrs „Totaldobže”, Kaņepes Kultūras centrs, pilsētas iniciatīvu portāls „ManaRiga.com”, „idejuTALKA”, kopā strādāšanas vieta „dalam DarbaVietu” un vairāki neatkarīgi pilsētas aktīvisti.

0 komentāri

Komentāru nav