Svinēs rakstnieka un publicista Ērika Hānberga 80. jubileju

Svinēs rakstnieka un publicista Ērika Hānberga 80. jubileju
LETA . Rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs
04-10-2013 A+ A-
Svinot rakstnieka un publicista Ērika Hānberga 80. dzimšanas dienu, šodien plkst. 17.00 Latvijas Rakstnieku savienībā būs tikšanās ar autoru, aģentūru LETA informēja Rakstnieku savienības sabiedrisko attiecību konsultante Inga Jaunzeme-Grīnvalde.

Pasākuma laikā Ē. Hānbergs dalīsies domās un atziņās par dzīvi un publicistiku. Tā moderatori būs Viesturs Vecgrāvis, Jānis Ķuzulis un Sandra Ratniece. Ērika Hānberga pirmā literārā publikācija bija garais stāsts „Pirmā grēka līcis”, kas 1976. gadā ticis publicēts žurnālā „Karogs”.

Ēriks Hānbergs izdevis stāstu krājumus „Taka rudzu laukā”, „Plikie un pusplikie”, „Biķu alus”, romānu „Kartupeļu stāsti”, kas publicēts žurnālā „Karogs”, romānu „Jaunsaimnieka izpalīdze”, publicistikas grāmatu „Vīru vakara valodas” un darbu „Ērtas dzīvošanas formula”, „Smaile”, „Nekušinot...”, „Uzrakstīto pārlasot”, „Un atskrēja melns teļš”, „Kukuržņi. Aizmetņi”, „Klētiņa”, aprakstu krājumus „Dziedošie bruņurupuči” un „Leģendārais Rīgas centrāltirgus”. 2000. gadā klajā nākusi viņa autobiogrāfija „Mirklīši”.

Kopā ar Andri Jakubānu 1991. gadā iedibinājis grāmatu sēriju „Jakubāna un Hānberga bibliotēka”.

2003. gadā rakstnieks dibina Omulības kubiņu, ko vada kopā ar Jāni Ķuzuli. Visus šos gadus pasākuma vieta un laiks palicis nemainīgs – tas notiek katra mēneša otrajā otrdienā plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē. Klubiņš ir slēgts, taču tiek aicināti arī viesi. Omulības klubiņā pusotru stundu notiek jautru notikumu stāstīšana, dažādi autori ar humoru stāsta kuriozas epizodes no dzīves. Klubiņa locekļi uzstājušies ārpus Rīgas, viesojušies Liepājā, Ventspilī, Talsos, Mazsalacā, Lielvārdē, Tukumā, Jelgavā, Burtniekos, Tumē, Viļķenē, Cēsīs, Jumurdā, Limbažos. Pasākumi parasti notika kultūras namos vai bibliotēkās.

Publiska joku dzīšana sākās ar Edgaru Liepiņu, kad laikrakstā „Literatūra un Māksla” tika nodrukāts Ē. Hānberga stāsts – mēslu slīpētāja monologs. Aktieris par to ieinteresējās un lūdza atļauju to izmantot uz skatuves. Tā sākās sadarbība, tika izveidota kopīga programma. Trīs gadus ar Edgaru Liepiņu un Jura Kulakova grupu notika izbraukuma koncerti pa Latviju, un dažkārt bija divas vai pat trīs uzstāšanās dienā.

Ēriks Hānbergs 1987. gadā saņēmis Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas valsts prēmiju, 1990. gadā – „Sējēja” prēmiju, bet kopš 2003. gada viņš ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.

0 komentāri

Komentāru nav