„Skaņu mežā” – pieci eksperimentālās mūzikas vakari

„Skaņu mežā” – pieci eksperimentālās mūzikas vakari
F64
04-10-2013 A+ A-
Nepieradinātās mūzikas festivāls „Skaņu mežs” savā 11. pastāvēšanas gadā piedāvās piecus eksperimentālās mūzikas vakarus, vairākus izglītojošus pasākumus un izstādi.

„Pagājušajā gadā, svinot festivāla desmitgadi, sacījām, ka tā būs vislielākā pasākuma versija. Taču šogad Eiropas Savienības negaidīti piešķirtā atbalsta dēļ festivāls būs tikpat plašs, ja ne vēl plašāks,” ceturtdien, iepazīstinot ar oktobrī gaidāmo notikumu, žurnālistiem sacīja „Skaņu meža” vadītājs un programmas veidotājs Viestarts Gailītis.

Kā akcentē „Skaņu meža” programmas veidotājs un publicitātes un informācijas jautājumu koordinators Rihards Endriksons, galvenie festivāla notikumi būs pieci koncertvakari, kas norisināsies no 10. līdz 12. oktobrim, kā arī 26. un 27. oktobrī.

 

Tajos izskanēs arī īpaši festivālam tapuši darbi, piemēram, 10. oktobrī kinoteātrī „Splendid Palace” būs klausāms muzikāls aranžējums pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem 1977. gadā uzņemtajai latviešu filmai „Nāves ēnā”, ko veidojis trokšņu mūzikas žanrā populārās amerikāņu grupas „Wolf Eyes” dalībnieks Neits Jangs.

Šajā koncertvakarā uzstāsies arī īpaši festivālam veidots projekts, kurā piedalīsies avangarda džeza bundzinieks Hukers, lietuviešu saksofonists Ļuds Mockūns un latviešu ģitārists un grupas „Mona de Bo” līderis Edgars Rubenis. Projekta mērķis būs veicināt brīvās improvizācijas žanra attīstību, kas Latvijā nav sevišķi izplatīts.

Kopumā pirmais „Skaņu meža” koncertvakars būs veltīts frīdžezam, ekstrēmajai datormūzikai, eklektiskam „nu-jazz”, digitālam minimālismam un citiem žanriem.

Līdzās jau minētajiem māksliniekiem koncertvakarā uzstāsies tādi izpildītāji kā Jans-Peters Zontāgs, „KTL”, Fils Nibloks, Stefans Matjē un „Jaga Jazzist”.

11. oktobrī koncertzālē „Palladium” gaidāms ritmiskās mūzikas vakars. Endriksons norādīja, ka šogad festivāla rīkotāji pievērsušies tāda jēdziena kā „post tehno” izpētei, jo novērots, ka vairāki citos žanros nodarbināti mūziķi sākuši pievērsties ritmiskajai mūzikai, izsakot par to savus komentārus. Šajā vakarā uzstāsies „NMO”, „T” jeb Toms Auniņš, Endijs Stots, „Ajukaja&Mart Avi”, spāņu ekstrēmās datormūzikas veidotājs „Evol”, kas pievērsies reiva mūzikas dekonstrukcijai, dabstepa veterāns „Shackleton”, Mārtiņš Roķis un „Demdike Stare”.

 

12. oktobrī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā klausītājus gaidīs, iespējams, viskontrastējošākā programma, kurā laikmetīgā mūzika mīsies ar elektronisko, parādot mūsdienu mūzikas saikni ar pagājušā gadsimta otrās puses avangardu. Koncertvakarā izskanēs komponistu Majas S. K. Ratkes, Pjēra Bulēza, Lindas Leimanes, Kšištofa Penderecka mūzika Normunda Šnē, Martas Spārniņas, Erika Kiršfelda un „Spīķeru Kvarteta” izpildījumā, Milana Adamčiaka darbus atskaņos ansamblis „MI-65”, bet mūziķis „eRikm” izpildīs Luka Ferrāri kompozīcijas. Tāpat šajā vakarā koncertēs vācu komponists Markuss Šmiklers un zviedru tumšās elektroniskās mūzikas grupa „Ectoplasm Girls”, bet kā galvenais mākslinieks uzstāsies „dark ambient” žanra pamatlicējs „Lustmord” jeb Braiens Viljamss.

Savukārt 26. oktobra koncertvakarā, kas notiks kultūras pilī „Ziemeļblāzma”, pasākumā „Vārdrūme II” uz skatuves satiksies dueti, kas, pēc Endriksona teiktā, citādi nesadarbotos. 

Tajā uzstāsies dzejnieks, atdzejotājs un esejists Jānis Rokpelnis ar nihilistiskas trokšņmūzikas izpildītāju Māri Butleru no grupas „Dubna”, tekstgrupas „Orbīta” dalībnieks Semjons Haņins ar kontrabasistu Staņislavu Judinu, un ar īpaši pasākumam tapušiem tekstiem pēc vairāku gadu klusēšanas atgriezīsies dzejniece Agnese Krivade, kas sadarbosies ar elektroniskās un akustiskās mūzikas komponistu Oskaru Herliņu.

Atšķirībā no iepriekšējā gada, kad „Vārdrūmē” izskanēja dzeja, kas apvīta ar mūziku, šogad klausītājus gaidīs mūzikai pielāgots teksts. Šajā vakarā priekšnesumus sniegs arī japāņu psihedēliskā noizroka grupa „Fushitsusha” un amerikāņu sintpopa un tā dēvētās pagrīdes popmūzikas izpildītāja Džūlija Holtere.

Noslēdzošais festivāla rudens sesijas koncertvakars paredzēts 27. oktobrī Kaņepes Kultūras centrā, un tajā uzstāsies japāņu avangarda mūziķis Otomo Jošihide.

Jau ziņots, ka sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLM) 7. un 8. oktobrī norisināsies starptautisks skaņu mākslai veltīts simpozijs „Skaņu māksla: pārveidojot telpu par vietu”, kurā ieskatu skaņu mākslas tagadnē, pagātnē un nākotnē sniegs gan Eiropas mākslas vidē aktuāli skaņu mākslinieki, kas savas lekcijas ilustrēs ar audiovizuāliem piemēriem no pašu radošā darba, gan arī cienījami mākslas kritiķi un žurnālisti. Simpozijs ievadīs nākamgad paredzēto skaņu mākslas izstādi „Skan”, kas būs iekļauta „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” programmā.

 

Tāpat sadarbībā ar JVLMA notiks vairākas meistarklases: 7., 8. un 9. oktobrī meistarklasi brīvajā improvizācijā sniegs lietuviešu saksofonists Ļuds Mockūns, savukārt 11. oktobrī par šo pašu tēmu nodarbību vadīs afroamerikāņu bundzinieks Viljams Hukers, bet meistarklasi par kompozīciju laikmetīgās mākslas kontekstā sniegs vācu multimākslinieks un komponists Jans-Peters Zontāgs.

Savukārt 12. oktobrī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā pirms trešā „Skaņu meža” koncertvakara īsu lekciju par komponistu Milanu Adamčaku, kā arī grafisko notāciju interpretēšanu sniegs slovāku mūziķis un komponists Daniels Matejs.

Vēl viens festivāla jaunums tapis sadarbībā ar respektablo nepieradinātās mūzikas izdevumu „The Wire” – pirms 10., 11. un 12. oktobrī notiekošajiem koncertvakariem norisināsies šā žurnāla autoru publiskās intervijas ar mūziķiem.

Intervijas sāksies pirms koncertvakara, un tajās „The Wire” žurnālisti iztaujās Neitu Jangu, Viljamu Hukeru, Janu-Peteru Zontāgu, „Demdike Stare” u. c.

„Skaņu meža” rudens cikla noslēdzošais notikums būs īru vizuālā mākslinieka Ričarda Mosa un Austrālijā dzimušā Islandes mūziķa Bena Frosta audiovizuālais darbs „Anklāvs”, kas oktobra beigās un novembra sākumā aptuveni nedēļu būs skatāms „Tabakas fabrikā”. Darba līdzproducents ir „Skaņu mežs”, un „Anklāvs” ir pārstāvējis Īriju 55. starptautiskajā Venēcijas biennālē.

Darbs tapis pēc mākslinieku ceļojuma pa Kongo austrumu daļu – teritorijas, kas cieš no karadarbības, terorisma, masu slepkavībām, sistemātiskas seksuālās vardarbības, un mākslinieku kopdarbā atspoguļojas ciešanu estētika. Kā pastāstīja Gailītis, pēc dalības biennālē mākslinieku tehniskās ambīcijas ir palielinājušās, tādēļ dārgo izmaksu un Latvijā nepieejamās tehnikas dēļ tika apsvērta iespēja šo darbu uz Rīgu nemaz nevest. „Kaut arī „Anklāvs” „Tabakas fabrikā” būs skatāms uz diviem ekrāniem un sešiem skaņu celiņiem, tas būs gana iespaidīgi arī reducētā versijā,” sacīja Gailītis.

Biļetes uz „Skaņu meža” koncertvakariem nopērkamas visās „Biļešu servisa” kasēs un internetā!

0 komentāri

Komentāru nav