Radio koris un Vestards Šimkus satiekas pasaules pirmatskaņojumos

Radio koris un Vestards Šimkus satiekas pasaules pirmatskaņojumos
Publicitātes foto . Radio koris
07-10-2013 A+ A-
Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava un pianists Vestards Šimkus aicina uz koncertu „Atspulgi” 16. oktobrī Latgales vēstniecībā „Gors” un 17. oktobrī plkst.20 Rīgas Domā. Korim un Vestardam Šimkum šis būs pirmais kopdarbs, pavēstīja Radio kora pārstāve Ilze Tormane.

Koncertā varēs novērtēt trīs pasaules pirmatskaņojumus – Pētera Vaska „The Fruit of Silence”, Jura Karlsona „LAG'RIME DELL' ANIMA” un Vestarda Šimkus Otro klavierkoncertu. Skanēs arī Deivida Langa, Hansa Otes, Pētera Butāna un Bernata Vivankosa mūzika.

Programmas idejas autors Sigvards Kļava par šo ieceri saka: „Impulss „Atspulgiem” radās no pašas mūzikas skaņu raksta – kad ūdenī iemet akmentiņu, veidojas mazi vilnīši, atspulgi... Līdzīgi kā krītošas zvaigznes debesīs – tas būs rāms un apgarots domu un sajūtu plūdums. Telpas un skaņas saspēle, kas veido skanisku kolāžu.”

Komponists Juris Karlsons par savu jaundarbu „Dvēseles asaras” pauž: „Nevarēju atrast iecerei piemērotu dzeju, tāpēc tekstu uzrakstīju pats. Lai doma būtu skanīgāka, to tulkoju itāliešu valodā. Tas ir veltījums izciliem Latvijas mūziķiem – Sigvardam Kļavam, Radio korim un Vestardam Šimkum.”

Savukārt komponists Pēteris Vasks par otro versiju savam sākotnēji rakstītajam a cappella darbam saka: „Tā ir pavisam klusa meditācija par ceļu. Uz šā ceļa stabiņiem ir piecas norādes – lūgšana, ticība, mīlestība, kalpošana, miers. Ar šo darbu vēlos atgādināt par šāda ceļa esamību.”

„Ideja par koncertžanra skaņdarbu neparastam ansamblim – klavierēm un korim bez orķestra – manī mājoja jau ilgāku laiku, un Otrais klavierkoncerts „Man labvēlīgā tumsā” ir tās īstenojums. Darbs ir viendaļīgs, taču tajā ir sakoncentrēti koncertžanram raksturīgie elementi – aktīva saspēle starp solistu un kori (kurš savā ziņā spēlē orķestra lomu), nedaudz pārveidota sonātes forma kā muzikālā stāstījuma pamatelements un virzītājspēks, kā arī izvērsta solista kadence, kas šajā gadījumā atrodas skaņdarba sākumā un vienlaicīgi arī ir kā minētās sonātes formas ekspozīcija,” atklāj pianists Vestards Šimkus.

Koncertu rīko VSIA „Latvijas Koncerti”. Biļetes pieejamas „Biļešu paradīzes” kasēs un tīmekļa vietnē  www.bilesuparadize.lv, kā arī koncerta norises vietā.

0 komentāri

Komentāru nav