Latviski izdots Frīdriha Nīčes kritiskais darbs par Rihardu Vāgneru

Latviski izdots Frīdriha Nīčes kritiskais darbs par Rihardu Vāgneru
08-10-2013 A+ A-
Latviešu valodā iztulkots Frīdriha Vilhelma Nīčes skandalozais darbs „Gadījums Vāgners” („Der Fall Wagner”), kura prezentācijas pasākums notiks 15. oktobrī Kaņepes Kultūras centrā plkst. 19.30, informēja pasākuma rīkotāji.

Darbā „Gadījums Vāgners” skandalozais vācu filozofs Nīče 1888. gadā pirmo reizi atklāti kritizē tobrīd jau mirušo un slavas virsotnē esošo komponistu Rihardu Vāgneru, pārmetot tam pārlieku aizraušanos ar vāciskuma un pat antisemītisma idejām.

Šajā pamfletā Nīče norāda uz to, ka Vāgnera gadījums ir tikai viens no simptomiem plašākai slimībai, kas pārņēmusi visu Vakareiropu, un ir dēvējama par nihilismu.

125 gadus pēc šā darba sarakstīšanas filozofijas doktorantūras studenti Anne un Ainārs Saukas piedāvā šā darba tulkojumu latviešu valodā. Tā kā šis ir Vāgnera jubilejas gads, ar šo biedrības „Ascendum” izdoto darbu iecerēts pievērst plašāku sabiedrības uzmanību joprojām aktuālajam Vāgnera fenomenam un dažādām iespējām, kā traktēt dižā komponista atstāto mantojumu.

Izdevums latviešu valodā visiem interesentiem bez maksas būs pieejams tā atklāšanas pasākumā, bet vēlāk to varēs iegūt augstskolās un bibliotēkās.

Izdevuma atklāšanas pasākumā plānots arī filozofisks simpozijs par šajā darbā izvirzītajām problēmām, kā arī mūziķu Kaspara Rolšteina un Platona Buravicka muzikāla performance.

Sarīkojuma laikā notiks arī simpozijs, kurā par darbā skarto tēmu runās tā tulkojuma veidotāji Saukas, publicists Mārtiņš Vanags, dzejnieks un filozofs Andris Hiršs, kā arī interneta žurnāla „Satori” galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins.

Kā norādīja viens no darba tulkotājiem Ainārs Sauka, ar šo pasākumu iecerēts godināt domātāja Nīčes 169. dzimšanas dienu, kas ir tieši 15. oktobrī, kā arī Vāgnera 200. jubilejas gadu muzikāli filozofiskās noskaņās. Konkrētais apcerējums, kas ir viens no trīs darbiem, ko Nīče veltījis Vāgnera fenomenam, ir ievērības cienīgs ne tikai autora asās un tiešās valodas dēļ – tam ir arī nozīme Nīčes filozofiskajā domā, jo Vāgners tiek uzlūkots kā sava laikmeta parādība, sava laikmeta bērns, ko Nīče drosmīgi aicina pārvarēt, taču visupirms pārvarot sevī savu laiku, kļūstot „bezlaicīgam”.

0 komentāri

Komentāru nav