Izstāžu zālē „Arsenāls” atklās Egila Rozenberga personālizstādi

Izstāžu zālē „Arsenāls” atklās Egila Rozenberga personālizstādi
Didzis Grodzs . Egils Rozenbergs. Zīmes smiltīs. Melnais. 1993. Vilna, lins, sintētika, kapars. Autora īpašums
12-10-2013 A+ A-
No 25. oktobra līdz 8. decembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē „Arsenāls” būs aplūkojama pazīstamā tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstāde, pavēstīja izstāžu zāles pārstāvji.

Egila Rozenberga vārds mākslas, kultūras un sabiedriskās dzīves ritmos labi zināms gan regulāri izstādēs skatot vērienīgos gobelēnus un telpiskos objektus, gan sekojot viņa darbībai dažādās ar aktuālo un aktīvo mākslas dzīvi saistītās organizācijās un struktūrās Latvijā un ārvalstīs.

Mākslinieks dzimis 1948. gadā Jūrmalā. Beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu 1965. gadā, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu 1971. gadā. Izstādēs piedalās kopš 1968. gada, sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Bieži pārstāvējis Latvijas tekstilmākslu izstādēs daudzviet pasaulē, rīkojis un piedalījies starptautiskos simpozijos un konferencēs, viņa darbi skatāmi nozīmīgos pasaules muzejos (piemēram, Ņujorkas Mākslas un dizaina muzejā), sabiedriskos interjeros un atrodas privātkolekcijās. Egils Rozenbergs ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1971. gada, organizācijā ieņēmis dažādus vēlētus (tostarp prezidenta) amatus, no 1993. līdz 1997. gadam pildījis Starptautiskās tekstilmākslas asociācijas ģenerālsekretāra pienākumus. Saņēmis ar Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī vairākus ārvalstu apbalvojumus.

 

Egila Rozenberga daiļradē labi izsekojami tekstilmākslas nozares attīstības kopējie procesi. Sākotnēji – divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados – viņš konsekventi strādā klasiskajā figurālajā gobelēnā, ar uzsvaru uz krāsu laukumiem un dinamiku, līniju ritmiem, simboliku, dekoratīvām kompozīcijām ar akcentētu faktūru. Mākslinieka ierosmei kalpo gan deju, sporta spēļu un sadzīves svētku, gan folkloras atbalsoti motīvi un tēmas.

Nākamais intensīvo meklējumu posms saistās ar apjomīgiem trīsdimensiju objektiem, kur raupjo materiālu vijumos un faktūrās nezūd romantiskās iedvesmas nots. Pēdējo gadu darbos vērojamas gan ceļojumos gūtās noskaņas, gan jūras piekrastes inspirēti ritmi un to mijiedarbība, iezīmējas citādas nianses materiālu un tehnisko paņēmienu izmantojumā. Egilu Rozenbergu iepazīstam kā lielisku vērotāju un vēstītāju, kurš atļāvies brīvi pārkāpt tekstilmākslas ierastās robežas, paplašināt radošo darbības lauku. Savās kompozīcijās autors liek skatītājam apstāties izziņas ceļā uz kāda realitātes mirkļa izpratni, lai apbrīnotu pasauli un tās izpausmes.

Egila Rozenberga personālizstāde LNMM izstāžu zālē „Arsenāls” ir līdz šim plašākā mākslinieka darbu skate, kas sniedz pilnīgu pārskatu par autora individuālo ceļu mākslā, sākot no 20. gadsimta septiņdesmitajiem gadiem līdz šodienai.

 

0 komentāri

Komentāru nav