Rīgas skaņas mūzikā. „Citygnal” ieraksti

Rīgas skaņas mūzikā. „Citygnal” ieraksti
14-10-2013 A+ A-
Latviešu grafikas dizainers Jānis Godiņš un mūziķis Dāvis Putāns radījuši jaunu projektu „Citygnal” – pilsētas skaņu mūziku, izmantojot Rīgas ielās dzirdamos ikdienas trokšņus. Kā saka paši idejas autori – tie nav nekādi eksperimentāli krakšķi, bet gan ritmiska un baudāma kompozīcija.

Kā radošo industriju portāla „Fold” galvenajai redaktorei Evelīnai Ozolai stāsta Jānis Godiņš, abus māksliniekus sākotnēji iedvesmojis Stīva Reiha leģendārais skaņdarbs „City Life”, kurā izmantoti Ņujorkas ielu skaņu „sampli”, kā arī aklā amerikāņu komponista un dzejnieka Moondog unikālā daiļrade, kas tapa, viņam dzīvojot uz ielas un transformējot tur dzirdamo savos darbos.

„Radās doma izveidot muzikālu darbu, kas veidots vienīgi no skaņām, kuras pieejamas ikvienam pilsētas publiskajā vidē, neizmantojot mūzikas instrumentus. Izaicinājums bija izveidot pilnībā pašpietiekamu darbu, kas ir uztverams klausītājam, arī nezinot tā kontekstu,” pauž Jānis Godiņš.

Rīgas ielu skaņas tika ierakstītas 2012. gada vasarā, izmantojot stereomikrofonu, tad apstrādātas, un no tām izveidoti „sampli”.

Tie izmantoti divos veidos – pirmkārt, tā, lai skaņdarbā būtu saglabāta un atpazīstama specifiskā pilsētas vide, piemēram, Merķeļa un Kr. Barona ielas krustojuma luksofora signāli, Rīgas Domes zvani, sabiedriskais transports, Rīgas autoostas fona troksnis, vilciena taures, otrkārt – radot no ierastā jaunu skaņu sintēzi, piemēram, ar basa simulāciju no Imantas daudzdzīvokļu nama lifta skaņas. Ritmiskās daļas veidotas no tramvajos dzirdamā, bankomātiem, Rīgas centra ēku namruņa melodijām, Kongresu nama strūklakas un citiem skaņu avotiem.

Mākslinieki iecerējuši nākotnē izveidot skaņdarbu sēriju no ierakstiem, kas veikti dažādās pasaules pilsētās, un izdot digitāli, lai parādītu, ka ikdienišķo vienmēr ir iespējams transformēt jaunā formā. Tāpat iecerēts izveidot arī dzīvo performanci, ko prezentēt festivālos un citos pasākumos.

„Katrai pilsētai svarīgi atrast tieši tai raksturīgās skaņas un attēlot tās unikālā skaņdarbā. Projekta nākamais skaņdarbs tiks veidots, „samplējot” tikai Ņujorkas ielu muzikantus,” stāsta projekta autori.

Vairāk par „Citygnal” lasi šeit!

 

 

0 komentāri

Komentāru nav