Noslēdzas Rudens kamermūzikas festivāls

Noslēdzas Rudens kamermūzikas festivāls
Jānis Deinats . Rudens kamermūzikas festivāla noslēgumā spēlēs čelliste Kristīne Blaumane
15-10-2013 A+ A-
„Latvijas Koncertu” rīkotais Rudens kamermūzikas festivāls noslēgsies trešdien, 16. oktobrī, Mazajā ģildē ar koncertu „Vītols, Vasks un Šūberts”, kurā Spīķeru kvartets pirmoreiz satiksies ar Londonā dzīvojošo čellisti Kristīni Blaumani, lai atskaņotu Franča Šūberta brīnumskaisto Stīgu kvintetu, skanēs arī ideālu un mīlestības pavedienu cauraustais Pētera Vaska Piektais stīgu kvartets un šā gada jubilāra Jāzepa Vītola miniatūras, kas ilgu laiku dusējušas neatklātas un nespēlētas.

Pēteris Vasks saka: „Es strādāju pie Piektā stīgu kvarteta vai, precīzāk sakot, dzīvoju ar to gandrīz visu 2003. gadu. Galīgās korekcijas tika veiktas 2004. gada pavasarī. Šajā kompozīcijā vēlējos pavēstīt, ka visi esam daļa pasaules un pasaule ir mūsos; par ideālisma pastāvēšanu un nepieciešamību, par mīlestību mums apkārt un mūsos. Es biju iesaistījies radīšanas procesā ne kā novērotājs no malas, bet kā klātesošs un uzticīgs dalībnieks. Piektais stīgu kvartets sastāv no divām kontrastējošām daļām. Pirmā daļa „Klātbūtne” nekavējoties ieved spēcīgas emocionālas spriedzes gaisotnē. Otrā daļa „Tālu prom… tik tuvu” ir klusa un mierīga dziedāšana, piedodošs un mīlas pilns skatiens pār sāpju un pretrunu nomocīto pasauli.”

„Franča Šūberta Stīgu kvintetu uzskata par vienu no visu laiku izcilākajiem kamermūzikas paraugiem, un, ja kādam šis apzīmējums liekas par skaļu, tad lai šis skeptiķis paklausās kvinteta otro daļu Adagio – vienu no mūzikas vēstures brīnumlappusēm, kurā neizmērojams skaistums izteikts minimāliem līdzekļiem un nevainojami elegantā veidolā. Kvintets tapis dažus mēnešus pirms Šūberta nāves – visticamāk, 1828. gada agrā rudenī,” stāsta muzikologs Orests Silabriedis.

Spīķeru kvartetā spēlē Marta Spārniņa (vijole), Anti Kortelainens (vijole), Ineta Abakuka (alts) un Ēriks Kiršfelds (čells).

Spīķeru kvartets ir savienība mūzikā, tas neierasti saticīgi un radoši kopā muzicē kopš 2011. gada. Kvartetā spēlē orķestra „Sinfonietta Rīga” koncertmeistare Marta Spārniņa, viņas vietnieks Anti Kortelainens, orķestra altu grupas mūziķe Ineta Abakuka un Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars Ēriks Kiršfelds. Spīķeru kvartets ir vienība, kas pilna apņēmības piedāvāt skaistus koncertus skaistās vietās. Kvarteta nosaukums patapināts no tā galvenās mītnes – Spīķeru koncertzāles. Kvarteta repertuārs ir daudzveidīgs un aptver laika posmu no Vīnes klasikas pērlēm līdz mūsdienu partitūrām.

Īpašu vietu repertuārā ieņem latviešu komponistu stīgu kvarteti un to popularizēšana visos veidos. Kvartets aktīvi darbojas apvienībā „Amber Coast Artists”, savā kompānijā labprāt uzņem arī citus mūziķus gan kopīgai saspēlei, gan ārpusmūzikas aktivitātēm. Viņus saista ne tikai mūzika, bet arī labs humors, dzīvesprieks un... kulinārija. Par kvartetu vari izlasīt šeit.

Savukārt koncerta viešņa Kristīne Blaumane ir viena no lieliskākajām mūsdienu čellistēm. Viņa uzstājas kā soliste ar orķestri, sniedz solokoncertus un koncertē kā kamermūziķe. Viņas kamermuzicēšanas partneru vidū ir Gidons Krēmers, Jojo Ma, Jurijs Bašmets, Leifs Uve Ansness, Žanīna Jansena, Julians Rahlins, Miša Maiskis, Tatjana Grindenko, Oļegs Maizenbergs u. c. Šogad Kristīnes Blaumanes spēlēto čellu dzirdam skaņu ierakstu nama ECM izdotajā albumā, kurā iekļauts arī Kristīnei veltītais Dobrinkas Tabakovas Čellkoncerts.
Kopš 2007. gada mūziķe ir Londonas filharmoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistare.

0 komentāri

Komentāru nav