Notiks starptautiska zinātniska konference par Voldemāru Matveju

Notiks starptautiska zinātniska konference par Voldemāru Matveju
Publicitātes foto . „Nēģeru mākslas” paraugi. Fotogrāfija. 20. gadsimta sākums.
25. oktobrī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisku konferenci „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas kultūru pētniecība 20. gadsimta sākumā”, kurā piedalīsies nozares speciālisti no Krievijas, Francijas un Latvijas. Pasākuma norises vieta – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle.

Lai rosinātu domu apmaiņu par pasaules kultūras mantojuma daudzveidību un popularizētu latviešu gleznotāja, teorētiķa un pētnieka Voldemāra Matveja (1877–1914) unikālo ieguldījumu ārpus Eiropas kultūru pētniecībā, programmas „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta” ietvaros Mākslas muzejā „Rīgas Birža” 2014. gada rudenī ir ieplānota izstāde „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla”.

Ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar topošo izstādi, sniegt ieskatu pasaules kultūru pētniecības vēsturē 20. gadsimta sākumā un raksturot to, cik lielā mērā Matveja teorētiskās atziņas veicināja daudzu gan latviešu, gan krievu avangarda novatorisko mākslinieku izpratni par šo kultūru nozīmi modernās mākslas turpmākā attīstībā, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko starptautisku zinātnisku konferenci „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas kultūru pētniecība 20. gadsimta sākumā”.

Konferences īpašie viesi ir izcili speciālisti – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības partneri, kuri piedalās minētās izstādes sagatavošanā. Referātu par krievu dzejnieka Nikolaja Gumiļova ceļojumu uz Āfriku 1913. gada vasarā nolasīs vēstures zinātņu doktors Jurijs Čistovs (Юрий Чистов), Pētera I Etnogrāfijas un antropoloģijas muzeja (Kunstkamera) Sanktpēterburgā direktors. Savukārt Branlī muzeja kurators Filips Peltjē (Philippe Peltier), viens no vadošajiem Okeānijas mākslas pētniekiem pasaulē, uzstāsies ar priekšlasījumu par šā reģiona kultūras nozīmi franču sirreālisma mākslinieku daiļradē. Zīmīgi, ka Okeānija atradās arī latviešu mākslinieka Voldemāra Matveja interešu lokā, jo viņš 1913. gada vasarā devās Eiropas vadošo etnogrāfisko muzeju apceļošanā, lai savāktu materiālus saviem pētījumiem un grāmatām par Lieldienu salas un Āfrikas mākslu. Tādējādi Voldemārs Matvejs bija viens no pirmajiem māksliniekiem-pētniekiem, kurš uzskatīja, ka jaunās, avangarda mākslas pamatu veidošanai noderīga arī citu pasaules kultūras reģionu kreatīvā pieredze.

Konferenci rīko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā.

Aicināti visi interesenti! Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Ieeja konferencē – bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav