Un izrāde var sākties!

Un izrāde var sākties!
Una Griškeviča
11-04-2013 A+ A-
Kopš ceturtdienas, 11. aprīļa, Rīgā viesojas pasaulslavenā Kanādas cirka „Cirque du Soleil” šovs „Alegria”, kas skatītājus ar krāšņu izrādi iepriecinās līdz pat šīs nedēļas beigām. Šova publicistes Vanesas Napoli vadībā arī kultūras portālam „Rīga 2014” bija iespēja nedaudz ielūkoties šova aizkulisēs dažas stundas pirms pirmizrādes.

GanArēna Rīga” dienesta telpās, gan lielās zāles ikvienā stūrītī manāma rosībate šova personāls un mākslinieki gatavojas vakarā gaidāmajai izrādei. Un nav nekāds brīnums, jo, lai uzstādītu dekorācijas un skatuvi (kopā tās ir 45 tonnas), nepieciešamas divpadsmit stundas.

Tikmēr Vanesa žurnālistiem un fotogrāfiem izrāda gan kostīmu darbnīcu, kur sirms kungs, noliecies pār kādu krāšņu tērpu, rūpīgi labo sīkos ieplīsumus. „Katru dienu pirms izrādes tērpi tiek pārbaudīti un salaboti visi defekti, savukārt pēc izrādes tie tiek vai nu mazgāti, vai ķīmiski  tīrīti,” stāsta Vanesa, no pakaramā paņemdama kādu ārkārtīgi greznu un neparastu kostīmu, kas atgādina koša putna ietērpu.

Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014

„Šie tērpi domāti māksliniekiem, kas tēlos saucamo konservatīvo paaudziviņus pārstāv grezni un vecmodīgi ģērbti personāži, kuri tiek dēvēti par nostalģiskajiem vecajiem putniem. Savukārt izrāde stāsta par karaļvalsti, kas zaudējusi savu karali, bet tīkotāju pēc troņa ir daudz. Izrādē īpaši krāšņā veidā apspēlēta dumpinieciski noskaņotās jaunās paaudzes cīņa pret bagātību un ietekmi jau iemantojušo veco paaudzi,” skaidro meitene, piebilstot, ka krāšņo tērpu dēļ šovs Alegriaarī tiekot dēvēts par baroka operu.

„Turnejā vienmēr līdzi ir arī vairākas veļas mazgājamās mašīnas un žāvētavas, lai pēc izrādes varētu ātri sagatavot tērpus nākamajam šovam.”

Mums izrāda arī nimfu un mūziķu tērpus (atgādināsim, ka visās „Cirque du Soleil” izrādēs skan dzīvā mūzika!), tāpat varam aplūkot veselu skapi, kur atvilktnēs glabājas dažādi tērpu rotāšanai nepieciešami aksesuāri: mežģīnes, pērlītes, pogas utt. „Visi tērpi ir roku darbs, tādēļ to darināšana prasa lielu rūpību un pacietību,” norāda šova pārstāve un vienu pēc otras atver vairākas atvilktnes, kur glabājas grima uzklāšanai paredzētie materiāli: pūderkrēmi, lūpu un acu zīmuļi, lūpukrāsas...

Izrādās, ka ir pat vesela instrukciju grāmata, kur soli pa solim parādīts, māksliniekam pirms izrādes jāuzklāj grims.

„Šī ir pamatīga saimniecība, jo kopumā izrādē tiek izmantotas aptuveni 4000 vienībaskostīmi un aksesuāri –, kas jāuztur kārtībā!” Tādēļ nav nekāds brīnums, ka visa izrādēm nepieciešamā aprīkojuma atvešanai uz Rīgu bija nepieciešamas 22 kravas automašīnas un ka kopā par izrāžu veiksmīgu norisināšanos (ieskaitot māksliniekus) gādā teju simt cilvēku.

Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014

Pa ceļam uz skatuvi kādā telpā sastopam akrobātus, kas pirms gaidāmā priekšnesuma iesildās. Viens no viņiem cītīgi lēkā uz batuta (izrādē pievērsiet uzmanību priekšnesumam Power Track”!), savukārt daži mākslinieki sēž dīvānā un kaut ko cītīgi pēta lielā TV ekrānā. „Te mākslinieki pēc uzstāšanās var pārskatīt iepriekšējo uznācienu, izpētot kļūdas un pieslīpējot priekšnesuma nianses,” stāsta Vanesa, atgādinot, ka kopumā „Alegria” priekšnesumos iesaistījušies 55 cilvēki: mīmi, akrobāti, mūziķi, gaisa vingrotāji, ekvilibristi, aktieri un, protams, klaunimākslinieki no piecpadsmit pasaules valstīm.

Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014

Tikmēr uz skatuves divi puiši demonstrē visai ekstrēmu priekšnesumu (Fire Knife Dance”) ar degošām lāpām. Pustumšajā zālē tas izskatās īpaši efektīgi! Pēc tam pienākusi kārta akrobātiem: viņi skrien, lec, metot daudzkārtīgus salto un griežot ritentiņus. Skatoties tiešām aizraujas elpa!

Šķiet, skatītājiem, kas biļetes iegādājušies partera pirmajās rindās, adrenalīna deva būs nodrošināta...

Un tad jau mūsu vizītei ir pienākušas beigas, jo māksliniekiem jāļauj papusdienot un sagatavoties vakara izrādei, lai jau pēc dažām stundām sagaidītu skatītājus. Tātad  – divarpus stundu garais, krāšņais, krāsainais un elpu aizraujošais šovs var sākties! Turklāt šī tiešām var būt vienīgā iespēja noskatīties apbalvojumiem visbagātāko Saules cirka šovu, jo "Cirque du Soleil"  izrādes atkāroti mēdz atgriezties tikai lielajās metropolēs.

Atgādinām, ka šova „Alegria” izrādes notiks vēl 12. aprīlī plkst. 19.00 (ieeja no plkst. 18.00), 13. aprīlī plkst. 15.00 un 19.00 (papildizrāde), arī 14. aprīlī plkst. 14.00. Biļetes uz izrādēm vēl iespējams iegādāties Ticketpro tīklā.

0 komentāri

Komentāru nav