Forumā meklēs atbildi uz jautājumu „Kad dzimst vēsture?”

Forumā meklēs atbildi uz jautājumu „Kad dzimst vēsture?”
Publicitātes foto
Nodibinājums „Rīga 2014” aicina pieteikties dalībai starptautiskā forumā par tematu „Kad dzimst vēsture?”, kas būs veltīts cilvēces domas un varas attiecību paradigmas maiņai, ko Eiropā aizsāka Pirmais pasaules karš. Forums norisināsies 12. novembrī kinoteātra „Splendid Palace” telpās.

Tieši Pirmais pasaules karš iezīmēja būtisku pagrieziena punktu visās līdzšinējās dzīves sfērās, tostarp ekonomikā, arhitektūrā, mākslās un zinātnes sasniegumos. Foruma nosaukums ir „Pagrieziena punkts – pirms un pēc Pirmā pasaules kara, vēsture un mūsdienas. Latvija un Eiropa”.

Teju simts gadus pēc notikumiem, kas aizsāka Pirmo pasaules karu, dažādās valstīs, domātāju klubos un nevalstiskajās organizācijās tiek gatavotas plaša mēroga programmas, kas cenšas atkal no jauna izzināt kara cēloņus, kopsakarības un seku ilgtermiņa iespaidu. Valstu robežas un to mainība, varas ietekmes pārdale, baisā kara tehnoloģiju laboratorija uz cilvēku un visbeidzot – cilvēka prāta un gara atbilde uz šo grandiozo vēstures pagriezienu.

 

Stiftung Deutsche Kinemathek

 

Rīga kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta trešajā starptautiskajā forumā, kas šogad norisināsies 12. novembrī, diskutēs par šiem jautājumiem, iezīmējot vienu no 2014. gada programmas tematiskajām līnijām „Brīvības iela”. Tādējādi ikviens tiek aicināts domāt par cilvēka iekšējo brīvību, tās simboliskajām attiecībām un spēli starp varu un cilvēku, kas ir arī Rīgas centrālās ielas – Brīvības ielas – spoguļattēls, 20. gadsimta varu peripetijām un cilvēku likteņiem.

Starptautiskajā forumā ar priekšlasījumiem uzstāsies izcili Eiropas un Latvijas vēsturnieki, politologi, mākslas un literatūras zinātnieki. Forumā piedalīsies vācu literatūrzinātnieks, prof. Tomass Ancs (Thomas Anz) no Mārburgas Universitātes, britu militārais vēsturnieks Makss Arturs (Max Arthur), Vācijas Cepelīna muzeja direktore Dr. Urzula Cellere (Ursul Zeller), Turku Universitātes Baltijas jūras reģiona studiju centra vadītājs Marku Jokisipile (Markku Jokisipilä), Berlīnes Mākslas akadēmijas viceprezidente Nele Hertlinga (Nele Hertling), politoloģe prof. Žaneta Ozoliņa, prof. Dr. phil. Daina Teters, Dr. hist. Ineta Lipša, asoc. prof. Sergejs Kruks, Dr. h. c. Imants Lancmanis, Dr. hist. Ēriks Jēkabsons, Mg. art Rihards Pētersons, kā arī nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle un „Rīga 2014” Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe.  

Reģistrēšanās dalībai forumā līdz 7. novembrim, zvanot pa tālr.: 67043639 vai rakstot uz e-pastu riga2014@riga2014.org. Ieeja forumā – bez maksas.

Foruma darba valoda būs latviešu, angļu un vācu (tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā), kas būs skatāms arī tiešraidē kultūras portālā „Rīga 2014”.

Foruma programma

Plkst. 9.00 Konferences viesu reģistrācija un rīta kafija (Versaļas zālē)

Plkst. 9.30 Foruma atklāšana (Lielajā zālē)
Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītājas Diānas Čivles ievadvārdi.
„Rīga 2014” Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas „Brīvības iela” kuratora Ginta Grūbes uzruna.

Plkst. 9.40 I paneļdiskusija „Notikumi, kas mainīja vēstures gaitu. Pasaule, kas Pirmā pasaules kara dēļ gāja bojā”
Moderators: Pauls Raudseps
Runātāji:
Dr. hist. Ēriks Jēkabsons „I Pasaules karš: zināmais, aizmirstais un nezināmais”
Makss Arturs (Max Arthur) (vēsturnieks un grāmatas „Forgotten Voices of the Great War” autors).

Plkst. 10.45 II paneļdiskusija „Pirmā pasaules kara simbolu Otrā dzīve. Cepelīna liktenis Rīgā un Eiropā”
Moderators: Gints Grūbe
Runātāji:
Cepelīna muzeja direktore Dr. Urzula Cellere (Ursula Zeller)
prof. Dr. phil. Daina Teters „Nozīmes varas spēlēs. Brīvības ielas nosaukuma maiņas”
Dr. hist. Ineta Lipša „Centrāltirgus Rīgas sociālajā telpā: dažas piezīmes par XX gadsimtu”.

Plkst. 12.00 21. gadsimta pusdienu pauze „Splendid Palace”

Plkst. 13.00 III paneļdiskusija: „Post scriptum I WW – lielās pārmaiņas Eiropas/pasaules kartē, valstu attiecībās un cilvēku prātos. Vai baltiešiem Pirmais pasaules karš beidzās 1991. gadā?”
Moderators: Eduards Liniņš.
Runātāji:
Dr. h. c. Imants Lancmanis „Pirmā pasaules kara postījumi Latvijas arhitektūrai, mākslai, kultūrai”;
Mag. art. Rihards Pētersons „Čekas mājas vēsture”.

Plkst. 14.00 IV paneļdiskusija „Pēc Pirmā pasaules kara dzimušo valstu balsis par Eiropas „modernitāti” – aktuālo Eiropas domu – iepretim tām, kas valdīja 1913./1914. gadu mijā”
Moderators: Nele Hertlinga (Soul for Europe/ Berlīnes Akademie der Künste vicerektore).
Runātāji:
Dr. sc. soc. Marku Jokisipile (Markku Jokisipilӓ), Baltijas jūras reģiona studiju centra vadītājs, Turku Universitāte: „No Krievijas impērijas uz integrētu Eiropu caur Skandināviju – Somija”;
prof. Dr. sc. inf. Sergejs Kruks „Tiesības uz tēlu: urbānā tēlniecības izmantošana politikā”;
prof. Dr. Tomass Ancs (Thomas Anz) (Marburgas Universitāte – pētījis kara un literatūras attiecības): „Vācu dzejnieki Pirmā pasaules kara laikā. Kara entuziasma transformācija mūsdienu starptautiskajā pacifismā un Eiropas kopienas idejās”;
Dr. paed. Žaneta Ozoliņa „Kad karš tiekas ar mākslu un politiku”.

Plkst. 15.40 Kafijas pauze Versaļas zālē

Plkst. 16.00 Ievadvārdi kinofilmai

1931. gadā uzņemtās Riharda Osvalda (Richard Oswald) filmas „1914. gads. Pasaule pirms bojāejas” demonstrēšana Lielajā zālē

Plkst. 17.30 Pieņemšana Velvju zālē

 

 

0 komentāri

Komentāru nav