„2Annas” pieņem izaicinājumu – nākamgad būs pilnmetrāžas festivāls

„2Annas” pieņem izaicinājumu – nākamgad būs pilnmetrāžas festivāls
Publicitātes foto . Šā gada festivāla„2Annas” filma „Kopfkino”
Ar diskusiju par kino un tā formātiem, kā arī par vīrieša un sievietes lomu sabiedrībā pirmdien, 21. oktobrī, kinoteātrī „K Suns” tika atklāts šā gada īsfilmu festivāls „2Annas”, kas šogad startē ar devīzi „Sieviete: avangardiste, mājsaimniece, prostitūta”. Tas no neliela, eksperimentāla kino un audiovizuālās mākslas entuziastu „tusiņa” izaudzis līdz vērā ņemamam spēkam ar augstvērtīgu programmu no labākajiem žanra paraugiem un nākamgad jau pirmo reizi startēs kā pilnmetrāžas filmu festivāls.

Portālam „Rīga 2014” stāsta festivāla producente Amanda Boka: „„2Annas” nākamgad, tieši tāpat kā šogad, notiks oktobrī, un pirmo reizi būs pilnmetrāžas filmu konkurss. Tā programma sastāvēs no sešām līdz 10 filmām, un, tās atlasot, fokusēsimies uz darbiem, kas piedāvās kaut ko jaunu, zināmā mērā pārkāpjot robežas.”

„Pilnmetrāžas filmu festivāls ir likumsakarīga „2Annu” attīstība. Ņemsim vērā, ka esam zaudējuši kinofestivālu „Arsenāls”, savukārt „Lielais Kristaps” ir nacionālais festivāls un nepiedāvā Eiropas kino, arī „Baltijas pērlei” klājas grūti, un tās pienesums ir pavisam cits repertuārs.

Tomēr esam nolēmuši nākt nevis ar uzstādījumu, ka „2Annas” kaut ko aizstāj, bet attīstāmies paši par sevi.”

 

„No organizēšanas viedokļa raugoties, pilnmetrāžas filmu festivāls ir vismaz divas vai pat trīs reizes dārgāks, tādēļ rūpīgi taustāmies, ko un kā varētu darīt. Šobrīd šķiet, ka „2Annas” ir gatavas to uzņemties veikt un tikt ar pilnmetrāžas filmu festivālu galā kā komanda, esam tam pietiekami profesionāli nobrieduši. Arī kaut kādā mērā jūtamies nopelnījuši šo jauno statusu, kas nozīmē arī nosaukuma maiņu – nevis īsfilmu, bet filmu festivāls „2Annas”. Tomēr tas nekādā veidā nenorāda, ka atteiksimies no īsfilmām, jo tas ir formāts, ko mīlam gan kā organizatori, gan skatītāji.”

„Īsfilmas formāts ļauj ieskatīties nākotnē. Kaut kādā mērā varam paredzēt, kas tehniski un arī idejiski parādīsies pilnmetrāžas filmās aptuveni pēc trim vai četriem gadiem. Tātad mums ir iespēja paredzēt kino nākotni un spēcīga bāze, lai zinātu, ko meklēt pilnmetrāžas filmās.”

Tas, ka „2Annu” lielais izaicinājums kļūt par pilnmetrāžas filmu festivālu notiks gadā, kad Rīgā pasniegs Eiropas Kinoakadēmijas balvu, ir tikai sakritība. Amanda Boka pagaidām nevēlētos runāt par to, ko varētu atnest 2014. gads Latvijas kinoindustrijai, tomēr liek nojaust, ka kinoprofesionāļu vidū tiek runāts arī par jauna, liela festivāla veidošanu, kurā „2Annas” varētu attīstīt tieši industrijas sadaļu, kas būs šīs komandas pienesums jaunā festivāla rīkošanā.

 

„2Annas” 2013. gadā pievērsīsies sievietei kino: sievietei – avangardistei, sievietei – mājsaimniecei un sievietei – prostitūtai. Sievietei – ne tikai kino veidotājai, bet arī aktrisei, mūzai, iedvesmai, pētniecības objektam, elkam, leģendai, karalienei un kalpam.

Festivāla ārpuskonkursa programmā šogad hronoloģiski izvērsts 20. un 21. gs. kinovēstures un feminisma domas griezums, piedāvājot Latvijas kino sieviešu izlasi un pēdējā laika skandalozākos jauno mākslinieku darbus no visas pasaules.

„Mēs uztaustījām šo tēmu kā būtisku esam gan tajā, ko piedzīvojam ikdienā, gan tajā, kas notiek mums apkārt.

Nevēlamies veicināt feminisma attīstību vai izraisīt skandālu, kas zināmā mērā varētu šķist no festivāla vizuālā materiāla, bet raisīt sarunas, diskusijas par sievietes un vīrieša lomu.

Nav arī gluži tā, ka runājam tikai par sievieti, daudz kur ir iesaistīts arī vīrietis, un ieteiktu arī visiem vīriešiem redzēt šā gada „2Annu” filmas. Kaut kā šoreiz ir sagadījies, ka lielākoties režisores ir sievietes. Bijām plānojuši veidot pilnmetrāžas filmu programmu ar darbiem, kuros vīrietis režisors runā par sievieti, tomēr finansiālu iemeslu dēļ no šīs idejas atteicāmies. Tomēr tas nenozīmē, ka pārējais ir mazāk interesants vai kvalitatīvs,” skaidro Amanda Boka.

Tāpat kā katru gadu, arī šogad „2Annu” programmā būs gan Baltijas režisoru un mākslinieku jaunāko darbu konkurss, gan starptautiskais konkurss, kas skatītājiem piedāvās izlasi ar augstas kvalitātes īsfilmām.

„Ieteiktu programmas izpēti sākt ar „2Annu” konkursa filmām, kas absolūti nav saistītas ar šā gada festivāla tēmu un ir atsevišķa sadaļa. Tajā vienmēr ir iekļautas pasaulē atzinību guvušas filmas, kas jau ir saņēmušas „Oskarus”, „Zelta palmas zarus” vai Berlināles „Lāčus”. Visi šie darbi sacenšas par mūsu balvu – „Zelta Annu”. Šīs ir filmas, par kurām es stāvu un krītu, bet arī pārējo programmu kinodarbus ir vērts noskatīties. Tas pienesums, ko cilvēks var gūt, noskatoties jebkuru no filmām vai „2Annu” programmām, ir patiešām neatsverams.”

Jau ziņots, ka īsfilmu festivāls „2Annas” šogad notiek no 21. līdz 27. oktobrim. Filmu programmas varēs noskatīties seansos LKA Kino muzejā, kinoteātrī „Splendid Palace”, „K Suns”, kā arī „Kino Bize” Kaņepes Kultūras centrā. Plašāk ar festivāla programmu var iepazīties „2Annas” mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav