Izdod grāmatu par Kārļa Skalbes sievu Lizeti

Izdod grāmatu par Kārļa Skalbes sievu Lizeti
Zvaigzne ABC
11-04-2013 A+ A-
Apgāds „Zvaigzne ABC” laidis klajā rakstnieces Ingunas Baueres jaunāko biogrāfisko grāmatu par dzejnieka un publicista Kārļa Skalbes sievu Lizeti.

Inguna Bauere jau iepriekš rakstījusi biogrāfiskos romānus par sievietēm, kas palikušas vēstures un savu izcilo dzīvesbiedru paēnā – Andreja Pumpura sievu Edi un Matīsa Kaudzītes sievu – Līzi.

Šoreiz atkārtoti, papildinātā izdevumā klajā nācis romāns „Lizete, dzejniekam lemtā” par dzejnieka, rakstnieka un sabiedriskā darbinieka Kārļa Skalbes sievu Lizeti.

Dzejnieka mūža draudzenei, izcilai tulkotājai Lizetei Skalbei bija lemts ne tikai pārdzīvot vīru par vairākiem gadu desmitiem, bet arī pašai bagātināt latviešu valodā lasošās publikas grāmatu plauktus ar kvalitatīviem tulkojumiem no skandināvu valodām.

Romāns „Lizete, dzejniekam lemtā” pirmo reizi nāca klajā 2009. gadā apgādā „Lauku Avīze”, taču pirmajā izdevumā tikusi īsināta vai pavisam izņemta vesela rinda nodaļu, kuras lasītājam atklāj daudz plašāku ainu par dzejnieka un viņa sievas jaunību, kā arī dzīvi starpkaru laika Latvijā.

Šajā izdevumā, kas sagatavots, izmantojot nesaīsinātu manuskripta tekstu, būs atrodamas līdz šim nepublicētas nodaļas, kuras vēsta par Lizetes bērnības dienām, topošās tulkotājas pirmo iepazīšanos ar lielajiem klasiķiem, Lizetes mīlestības un šaubu mirkļiem, reti kur citur izlasāmām Kārļa Skalbes pārdomām ticības jautājumos.

„Man liekas, grāmata ir atradusi pareizo toni un valodu – to valodu, kurā es uzaugu,” grāmatas anotācijā raksta Kārļa un Lizetes mazdēls Andrejs Legzdiņš. „Jūtu, ka Inguna ir trāpījusi un atradusi to. Tādā veidā grāmata liekas daudz ticamāka, patiesāka.”

„Grūtuma un vienatnības Lizetes dzīvē bijis gana, bet turpat arī lepnums par savu vīru – tautas patiesi mīlētu dzejnieku un īstenu Latvijas patriotu, turpat arī prieks par bērniem, turpat – radoši atklājumi tulkotājas darbā. Patiesi un emocionāli Inguna Bauere attēlo dzejnieka un viņa sievas grūto un garīgi sāpīgo šķiršanos no Latvijas, dodoties trimdā.” Taču, kā apgalvo mazdēls Andrejs: „Man šķiet, ka vecāmāte bija laimīga – ne tikai jaunībā,  bet arī kopā ar mūža mīlestību trimdā. Tai kultūras vidē, kurā uzaugu, kopā ar vecomāti apgrozījās tā laika izcilākie mākslinieki, rakstnieki, mūziķi, kultūras darbinieki.


 

0 komentāri

Komentāru nav