Liepājas Simfoniskais orķestris dosies pirmajā Latvijas koncertturnejā

Liepājas Simfoniskais orķestris dosies pirmajā Latvijas koncertturnejā
Mārtiņš Sīlis . Liepājas Simfoniskais orķestris un čellists Ēriks Kiršfelds
23-10-2013 A+ A-
No 5. līdz 10. novembrim Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) ar īpašu koncertprogrammu „Čaikovskis un Ivanovs” dosies Latvijas koncertturnejā, uzstājoties Jelgavā, Madonā, Balvos, Cēsīs, Rēzeknē un Daugavpilī, pavēstīja LSO pārstāve Iveta Vēvere.

„Beidzot īstenosim mūsu sapņu projektu – lielo Latvijas koncerttūri, ko pacietīgi plānojām jau no pirmā gada, kopš kļuvām par valsts orķestri. Tāda Liepājas Simfoniskajam orķestrim mūsu zemē nav bijusi. Iespējams, tā pat ir pirmā koncertturneja Latvijā, kurā dodas kāds no Latvijas orķestriem. Zinot, ka uz šīm pilsētām aizbraukt varam reti, turnejai veidojām īpašu, apzināti ļoti koncentrētu programmu. Akcentējām latviešu mūziku, bet parādīsim spilgtāko arī no krievu romantiskās un Eiropas mūzikas,” stāsta LSO vadītājs Uldis Lipskis.

Turnejas programmas pirmajā daļā LSO galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā atskaņos Volfganga Amadeja Mocarta uvertīru no operas „Figaro kāzas”. „Ļoti spirgts un virtuozs skaņdarbs, kas uzreiz parāda – orķestris skan vai neskan. Lai arī nav ļoti grūts, tomēr prasa no mūziķiem milzīgu koncentrēšanos un stilistisku precizitāti. Kā tāda vitamīnu deva koncerta sākumā tas brīnišķīgi iederas daudzās mūzikas programmās,” saka Atvars Lakstīgala, kurš šobrīd koncertē Itālijā ar Bari pilsētas simfonisko orķestri.

Pirmās daļas turpinājumā klausītāji varēs baudīt LSO izcilā solista – čellista Ērika Kiršfelda – spēli, atskaņojot visnotaļ maģisko Pētera Čaikovska kompozīciju „Rokoko variācijas”. Šodien mūziķu aprindās tā gan vairāk tiek uztverta kā didaktisks materiāls, taču viens no spožākajiem Latvijas čellistiem Ēriks Kiršfelds atklāj: „Patiesībā šis ir ļoti skaists gabals, tā ir ļoti romantiska un skaista krievu mūzika – Čaikovskis ļoti labā nozīmē!” Starp citu, tieši šo skaņdarbu Ēriks atskaņoja, pirmo reizi savā mūziķa karjerā uzstājoties ar simfonisko orķestri.

Koncertturnejas programmas otrajā daļā skanēs latviešu simfoniskās mūzikas granda – latgalieša Jāņa Ivanova – romantiskā 17. simfonija, kas ir šīs programmas centrālais skaņdarbs. LSO koncerts „Latvieši”, kurā šī kompozīcija pirms diviem gadiem skanēja Rīgā, tika nominēts „Latvijas Lielajai mūzikas balvai” un guva lielu publikas atzinību, kā arī lieliskas kritiķu atsauksmes.

„Patīkamu līdzpārdzīvojumu LSO instrumentālām krāsām bagātīgajā lasījumā sagādāja simfoniskā „milža” Jāņa Ivanova 17. simfonijas atskaņojums,” „Neatkarīgajā Rīta Avīzē” rakstīja Lauma Mellēna. Savukārt Inese Lūsiņa laikrakstā „Diena” atzina, ka „Pilnīgi negaidot liepājnieku un to galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas snieguma augstākā virsotne izrādījās še sen vairs nespēlētā Jāņa Ivanova romantiskā 17. simfonija. Jo īpaši tādu to vērsa saviļņojošais III (lēnās) daļas lasījums un neparasti siltais, sirsnīgi piesātinātais stīgu instrumentu skanējums visā simfonijas gaitā – no sapņainības un nostalģijas līdz drāmai darbībā.”

Liepājas Simfoniskā orķestra Latvijas koncertturnejas programma skanēs 5. novembrī plkst. 18.00 Jelgavas kultūras namā, 6. novembrī plkst. 19.00 Madonas kultūras namā, 7. novembrī plkst. 19.00 Balvu kultūras un atpūtas centrā, 8. novembrī plkst. 19.00 Cēsu sporta kompleksā, 9. novembrī plkst. 19.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā „Gors” un 10. novembrī plkst. 16.00 Daugavpils Vienības namā.

Biļetes un papildu informāciju meklējiet koncertu norises vietās. Plašākus aprakstus par diriģentu Atvaru Lakstīgalu un solistu Ēriku Kiršfeldu var lasīt Liepājas Simfoniskā orķestra mājaslapā, tur arī var uzzināt par citām orķestra aktivitātēm un gaidāmajiem koncertiem.

0 komentāri

Komentāru nav