Starptautiska konference par mikrorajonu attīstības iespējām

Starptautiska konference par mikrorajonu attīstības iespējām
Kaspars Garda, Rīga 2014
23-10-2013 A+ A-
29. oktobrī plkst. 10.00 Rīgas Kongresu namā notiks Starptautiskā Reinholda Šmēlinga konference „RĪGA 2.0 – mikrorajonu otrā elpa”, kuras tematika ir veltīta Rīgas iedzīvotāju šodienas dzīvei un nākotnei pēckara daudzdzīvokļu namu mikrorajonos, akcentējot to transformācijas un attīstības iespējas un izaicinājumus.

Konferences īpašā viešņa būs arhitektūras, pilsētplānošanas un ģeogrāfijas zinātņu doktore, pasaules atzinību guvusī Kanādas profesore Dr. Saša Cenkova, kura konferencē uzstāsies ar lekciju par izaicinājumiem un iespējām pilsētas mikrorajonu dzīves kvalitātes uzlabošanā. Reģistrēšanās konferencei šeit.

„Mikrorajonu funkcionalitātes, dizaina kvalitātes un vides estētikas attīstības iespēju apzināšana un izpēte ir viena no prioritātēm Rīgas arhitektūras kvalitātes saglabāšanā, tāpēc šiem jautājumiem šā gada konferencē vēlamies pievērst īpašu uzmanību. Vēlos aicināt nozares ekspertus, arhitektūras jomas studentus, kā arī apkaimju aktīvistus izmantot iespēju un apmeklēt šo pasākumu – tā mums būs unikāla iespēja satikties, uzklausīt gan vietējo, gan ārvalstu ekspertu viedokli, kā arī diskutēt par Rīgas mikrorajonu vides pievilcības paaugstināšanas iespējām. Īpaši vēlos atzīmēt Dr. Sašas Cenkovas dalību – viņa ir vienīgā starptautiska līmeņa eksperte, kas pētījusi Rīgā pilsētas mikrorajonus, apzinot to problemātiku un identificējot attīstības iespējas,” akcentē Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.

Konferencē uzstāsies arī Tallinas arhitektūras biennāles vīziju konkursa „Recycling Socialism” žūrijas pārstāve Inga Raukasa (Inga Raukas) un kuratore Karīna Teugu (Karin Tõugu). Tāpat konferences referenti būs atzīti Baltijas reģiona arhitektūras un pilsētplānošanas profesionāļi, kā arī nozares maģistrantūras un doktorantūras studenti.

Konference notiks Rīgas Kongresu nama Jaunajā zālē, sākums plkst. 10.00. Dr. Cenkovas lekcijas sākums – plkst. 18.00. Konferenci rīko Rīgas pašvaldības aģentūra „Rīgas pilsētas arhitekta birojs” un SIA „Rīgas nami” ar Kanādas vēstniecības Latvijā atbalstu.  Ieeja – bez maksas. Konferencē būs nodrošināta sinhronā tulkošana latviešu un angļu valodā.

Vairāk informācijas par konferences norisi, programmu, lektoriem u. c. iespējams uzzināt Rīgas pilsētas arhitekta biroja mājaslapā, kā arī sociālajos kontos „Facebook”  un „Draugiem.lv”.

 

Dr. Saša Cenkova ir plānošanas un starptautiskās attīstības pasniedzēja Kalgari (Kanāda) Universitātes Vides dizaina fakultātē. Toronto Universitātē ieguvusi doktora grādu plānošanā un ģeogrāfijā, savukārt Prāgas Tehniskajā universitātē ieguvusi doktora grādu arhitektūrā. Specializācija – ilgtspējīgas pilsētas, pilsētplānošana un pilsētu attīstības vadība, mājokļu politika un pilsētu attīstības salīdzinošā analīze. Veicot pētījumus un strādājot Pasaules Bankas, Eiropas Padomes un ANO uzdevumā, piedalījusies dažādu mājokļu un pilsētplānošanas projektu īstenošanā vairāk nekā 20 valstīs Centrāleiropā, Austrumeiropā, Latīņamerikā un Centrālajā Āzijā. Publicējusi 25 grāmatas un monogrāfijas par pētījumu rezultātiem, kā arī vairāk nekā 70 rakstu par pilsētvides politiku, pilsētvides atjaunošanu, pilsētu ilgtspējību un mājokļu politiku. Saņēmusi starptautisku atzinību, vairākas prestižas balvas un stipendijas, piemēram, „Killam Fellowship” stipendiju, „Urban Studies Fellowship” pilsētas studiju stipendiju, Sasakavas stipendiju, Starptautisko miera stipendiju un Britu padomes balvu. Pēdējo 25 gadu laikā lasījusi lekcijas par pilsētu ilgtspējību dažādās universitātēs, bijusi vieslektore Zviedrijā, Skotijā, Latvijā, Nīderlandē, Austrijā un Bulgārijā.

 

Izcilais arhitekts Reinholds Georgs Šmēlings (1840–1917) ir pildījis Rīgas pilsētas arhitekta pienākumus laikposmā no 1879. līdz 1915. gadam. Pēc viņa projektiem tapušas daudzas rīdziniekiem nepieciešamas būves: skolas, slimnīcas un dziedniecības iestādes, tirgus paviljoni, nakts patversmes, bērnudārzi, administratīvās ēkas, kultūras iestādes, sporta un kulta celtnes, kazarmas, dažādi komunālās saimniecības objekti, kā arī daudz dzīvojamo ēku. Gandrīz 100 Reinholda Georga Šmēlinga radīto publisko ēku, kas uzceltas, sekojot viņa priekšgājēja pilsētas arhitekta amatā Johana Daniela Felsko (1813–1902) izveidotā plāna (1857) vadlīnijām pilsētas jaunā centra kompleksai izbūvei pēc pilsētas nocietinājuma vaļņu nojaukšanas, ir saglabājušās un tiek izmantotas vēl šodien.

0 komentāri

Komentāru nav