„Kādas idejas arheoloģija” – ikvienam interesentam!

„Kādas idejas arheoloģija” – ikvienam interesentam!
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Laikmetīgās mākslas centra „kim?” programmas direktore Zane Onckule
25-10-2013 English A+ A-
Viens no nākamā gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas projektiem būs „Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija)”, kas aizsākās jau šā gada augustā ar kuratora un rakstnieka Krisa Šārpa lasījumiem. Šīs nedēļas nogalē paredzēts programmas turpinājums – portugāļu mākslinieces un kuratores Margaridas Mendesas iecerētā parapsihologa Konstantīna Raudives rēga modināšana. Taču, kā stāsta Laikmetīgās mākslas centra „kim?” programmas direktore Zane Onckule, kopumā projektā paredzēti seši dažādi pasākumi jeb t. s. „izvietošanas vizītes”.

„Programmas pamatā ir sešas starptautisku domātāju, filozofu un kuratoru vizītes Rīgā. Viens vai divi no viņiem jau šeit ir viesojušies, un tagad ieradīsies atkārtoti, lai tiktos ar mūsu māksliniekiem, kuratoriem un auditoriju kopumā. Šo viesu aktivitātes būs visdažādākās: viņi viesosies mākslinieku studijās, veiks izpētes darbu, apmeklēs Rīgas kultūras iestādes un tiksies ar to pārstāvjiem, turklāt katra no šīm vizītēm apzināti tiek veidota atšķirīga, vienotais ir katras viesošanās ietvaros plānotais viens vai vairāki publiskie pasākumi,” stāsta Zane, norādot, ka programmai nav noteikta sākuma un beigas, jo svarīgs ir turpinājums, pēctecība. Piemēram, augustā notikusī Krisa Šārpa vizīte Rīgā jau šobrīd saistāma ar ieceri profesionālim atgriezties Rīgā 2015. gadā, kūrējot grupas izstādi Rīgā ar latviešu mākslinieku piedalīšanos.

 

Savukārt par piektdienas, 25. oktobra, un sestdienas, 26. oktobra, pasākumu „kim?” programmas vadītāja teic – tie būs saistīti ar cilvēka interesi skaidrot un noteikt savu atrašanās vietu šodienas laikmetā, kad reizē ar aizvien pieaugušo ticību informācijas struktūru varenībai mums paralēli arvien vairāk pieaug interese meklēt pārraides iespējas un iespējas kaut kur nolīst, tiekties pēc kontakta un savas eksistences izprašanas.

Tālab šoreiz „kim?” ir maksimāli ieinteresēti strādāt jaunu telpu un lokāciju ietvaros; tāpēc otrās vizītes aktivitātes, kurās iesaistīti četri mākslinieki, norisināsies gan RIXC Mediju telpā un Latvijas Mākslinieku savienībā, gan bārā „Chomsky”.

Projekta ietvaros arī nākamgad iecerēti vairāki pasākumi.

„2014. gada februārī norisināsies t. s. filozofijas prinča Benedikta Spinozas darba „Ētika” iedvesmota laikmetīgās mākslas izstāde, vieslektora sniegts publisks lasījums, kā arī tiks prezentēta projekta iniciatora – filozofa Aināra Kamoliņa – dienasgrāmata, veidota kā pārstāsts, navigējot starp šā daudzslāņainā Spinozas darba atziņām.

Laikmetīgās mākslas izstādi šīs epizodes ietvaros veidos Šrilankā dzimis un Nīderlandē dzīvojošs mākslinieks, kura aizraušanās ar Spinozu aizsākusies, kad viņš trīspadsmit gadu vecumā izgatavoja pats savu teleskopu, proti, tiešu norādi uz Spinozas praktizēto arodu – maizes darbu.”

 

Nākamā aktivitāte paredzēta jūnija sākumā, kad norisināsies padomju tēlniecei Verai Muhinai (2014. gadā tiks svinēta viņas 125 gadu jubileja) veltīts pasākumu kopums, kas attīstīts pēc iedvesmojošām sarunām ar kuratori un mākslas vēsturnieci Alisi Tīfentāli. „Veras Muhinas saistība ar Rīgu ir intriģējoša un īpaši izceļama: māksliniece dzimusi Rīgā, Spīķeru rajonā atrodas nams, kas piederējis viņas dzimtai... Turgeņeva ielā atrodas Muhinas dzimtā māja, ko projekta pētniecības darba ietvaros arī esam apciemojuši. Liekot dažādus elementus kopā un domājot par kopējo labskanību, jūnijā skatītājiem piedāvāsim ne vien laikmetīgās mākslas izstādi, bet arī publikāciju, kā arī ietekmīgas amerikāņu teorētiķes un profesores vizīti un publisko lasījumu Rīgā. Viņas pētīto tēmu loks ir vairāk saistīts ar Veras Muhinas laikabiedriem – krievu modernistiem un avangardistiem, kas ir būtiski paralēlo atsauču veidošanā. Turklāt šā projekta publiskās uzstāšanās epizode norisināsies sadarbībā ar muzeju „Rīgas Birža”, kur 2014. gada pavasarī būs apskatāma Veras Muhinas oriģināldarbu izstāde, kā arī notiks „kim?” organizēts priekšlasījums „Rīgas Birža” veidotas konferences ietvaros.

Projekta centrālais elements ir laikmetīgās mākslas izstāde, kuras veidošanai aicināti divi mākslinieki, tostarp Rīgā dzimusī un pašlaik Ņujorkā dzīvojošā Ella Krugļanska (Ella Kruglanskaya) un Maskavā dzimušais un Ņujorkā dzīvojošais mākslinieks Saņa Kantarovskis (Sanya Kantarovsky). Abi ir fantastiski gleznotāji ar īpašu jūtīgumu un interesi pret piedāvāto materiālu.”

Taujāta, vai šo mākslinieku darbus iedvesmojusi arī slavenā, Veras Muhinas izgudrotā šķautņainā glāze, tautā saukta par „graņonku”, Zane atklāj: mākslas zinātnieks Jānis Borgs gan teicis, ka tas neesot Muhinas izgudrojums, kaut tiekot viņai pierakstīts.

„Tad jau vairāk ticama šķiet otra ar Veru Muhinu saistītā leģenda – ka, tieši pateicoties viņai, 1945. gadā netika nojaukts Brīvības piemineklis.”

Zane piemin kādu privāti negaidītu un pārsteidzošu faktu: nesen, viesojoties Maskavā, viņa dzīvojusi viesnīcā „Kosmoss”, un no šīs pozitīvi monstrozās viesnīcas loga vērojusi VDNH (Tautsaimniecības sasniegumu izstāde) korpusa ietvaros joprojām apskatāmo Muhinas veidoto skulptūru „Strādnieks un kolhozniece” – nepārprotami mūsu tautietes slavenāko darbu.

 

Atgriežoties pie „Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija)”: nākamā gada augustā sadarbībā ar filozofu Jāni Taurēnu tiks veidots projekts, kas veltīts „Aspen” – septiņdesmitajos gados ASV iznākušajam multimediālajam amerikāņu mākslas izdevumam. Projekta laikā ieplānota arī laikmetīgās mākslas izstāde, kurā uzaicināti piedalīties jaunie latviešu mākslinieki, iedvesmojoties un darbus veltot pirmajam žurnālam, kas iznāca kastē, kurā bez šā izdevuma atradās kasetes, plakāti, bukleti, skices u. tml. „Paralēli Jānis Taurēns sadarbojas ar apgādu „Neputns” pie izdevuma „Konceptuālā māksla Latvijā” tapšanas, un uz šā izdevuma fona arī tiks veidota jau iepriekš minētā izstāde. Paredzēta arī sadarbība ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, turklāt Spinozas pasākuma sakarā jau ir apstiprināts, ka lekcija notiks bibliotēkas vecās ēkas lasītavā.”

Projektu noslēgs pēdējā vizīte – turpinājums „kim?” sadarbībai ar Ņujorkas institūtu „Art in General”, kura pārstāvji 2014. gada novembrī ar unikālu projektu ieradīsies Rīgā, ko paši arī kūrēs. „2014. gada projekta noslēgumu pagaidām vēl atstājam atvērtu, tajā pašā laikā kopējās programmas aprises jau ir skaidras: sešas dažādas vizītes, kas tiešākā vai pastarpinātā veidā saistāmas ar mūsu pilsētas vai tai pietuvinātu personu tematiku, kā arī aktualizēs kopējos Rīgā un specifiski Rīgas kultūras dzīves ietvaros aktuālus jautājumus, saistāmus ar laikmetīgās mākslas reputāciju, auditorijas atsaucību, ieinteresētību un citiem būtiskiem jautājumiem,” rezumē Zane Onckule, akcentējot, – neņemot vērā programmas blīvo atsauču klāstu, pasākumi paredzēti un tiek īpaši būvēti nolūkā iedarboties un strādāt ar ikvienu domājošu interesentu.

 

 

 

0 komentāri

Komentāru nav