Jauna zvaigzne popmūzikas debesīs – Džūlija Holtere Rīgā

Jauna zvaigzne popmūzikas debesīs – Džūlija Holtere Rīgā
Ekrānšāviņš
25-10-2013 A+ A-
Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” sestdien, 26. oktobrī, ar jaunās amerikāņu avangarda popmūzikas dziedātājas Džūlijas Holteres (Julia Holter) uzstāšanos turpināsies šā gada festivāls „Skaņu mežs”.

Džūlijas Holteres jaunāko albumu „Ekstasis” populārais mūzikas portāls pitchfork.comnosaucis par vienu no 2012. gada labākajiem ierakstiem, savukārt viņas jaunais albums kritiķu vidū tiek dēvēts par vienu no 2013. gada spēcīgākajiem. Holteres mūzika tiek salīdzināta ar „Cocteau Twins” un „Grimes” veikumiem.

Losandželosā dzīvojošā Džūlija Holtere ir piesaistījusi uzmanību ar neparasto spēju radīt inteliģentu popmūziku, sakausējot sintpopu un „indie” ar elektronisko un laikmetīgo mūziku. 

Viņas daiļradi iedvesmojušas arī ietekmīgā komponista un teorētiķa Džona Keidža idejas, kas papildinātas ar netradicionāliem skanējumiem un smalki izvērstām iedvesmām no antīkās literatūras un agrīnā kino laukiem.

Dž. Holtere ir absolvējusi Kalifornijas Mākslas institūtu (saīsināti sauktu CalArts) kompozīcijas klasē, apgūstot arī elektroniskās mūzikas vēsturi. Paralēli radošajām izpausmēm viņa strādā kā privātskolotāja, pasniedzot bērniem klavierspēles stundas.

Holteres pirmais albums „Tragedy” bija skaists, bet izteikti eksperimentāls veikums, taču otrais albums „Ekstasis” iekļuva vairāku neatkarīgās popmūzikas kritikai veltītu mediju 2012. gada labāko mūzikas ierakstu topos.

Savukārt latviešu mūzikas žurnālists Jānis Žilde to raksturo šādi: „„Ek-stasis” (grieķu val. „atrašanās ārpus; stāvoklis ārpus”) sapludina ambiento un popmūziku neticami skaistā muzikālā ainavā, kas uz brīdi liek apstāties un palūkoties apkārt.”

Nupat izdevniecībā „Domino Records” nācis klajā Holteres jaunais ieraksts, 1950. gadu  mūzikla „Gigi” iedvesmotais albums „Loud City Song”, kas kritiķu vidū izpelnījies ne mazāku atsaucību; žurnāls „The New Yorker” par to raksta šādi: „Holtere ir radījusi maigu, taču pašpietiekamu pasauli. Albumā viņa ataino sievieti, kas, bēgot no baumām un čukstiem, patveras dziļi Losandželosas naktī, taču noskaņu var uztvert kā galvu reibinoši romantisku, nevis trauksmainu.”

Savukārt „Pitchfork.com” albumu dēvē par intuitīvi savītu un impresionistisku stāstu, apgalvojot, ka „Holtere ir radījusi cilvēku vērošanas skaņu celiņu: spēcīgi izjustu odu, veltītu miljoniem garāmgājēju, no kuriem katrs ir pats sava mūzikla zvaigzne.”

Mūzikls „Gigi” un tajā risinātā tematika, proti, sabiedrības tiekšanās tās dalībniekus apvīt ar mītiem, tenkām un intrigām bija Holterei par iedvesmu radīt viegli nervozu, taču ar pilsētniecisku sapņainību piesātinātu mūzikas albumu. Kā mūziķe pati klāsta „Fact Magazine”, viņa izvērsa mūzikla tematiku mūsdienīgākā plaknē: „„Gigi” sižetu var salīdzināt ar apbrīnu par citiem cilvēkiem un to, kā mēs – it īpaši pēdējā laikā – sliecamies glorificēt un pielūgt slavenības. Tas mēdz būt arī pilnībā neattaisnojami – piemēram, kāpēc interesējamies par Kimu Kardašjanu? Šis albums šķetina indivīda attiecības ar sabiedrību.”

Akcentējot savas mūzikas stāstniecisko dabu, par savu dziesmu rakstīšanas tehniku Holtere žurnālam „The Quietus” saka šo:

„Es savā veidā iekrītu konkrētās dziesmas pasaulē un pat skaidri neaptveru, kādu nozīmi nes manis radītie teksti, kamēr dziesma netiek pabeigta. Neprotu citādāk uzrakstīt dziesmu, kā vien iejūtoties zināmā tēlā un situācijā, kurā šis tēls kādam kaut ko vēlas pateikt.”

Džūlijas Holteres uzstāšanās šajā „Skaņu meža” koncertā tiks papildināta ar dzejas/mūzikas projekta „Vārdrūme” prezentāciju, kā arī japāņu kulta mūziķa Keiji Haino grupas „Fushitsusha” uzstāšanos.

Biļetes uz koncertu ir iespējams iegādāties Biļešu servisa tirdzniecības vietās.

Atgādinām, ka nepieradinātās un eksperimentālās mūzikas festivāls „Skaņu mežs” nākamgad ir iekļauts „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Okeāna alkas”.

 

0 komentāri

Komentāru nav