Latviešu režisors: Īsfilma ir kā romantiskas vienas nakts attiecības

Latviešu režisors: Īsfilma ir kā romantiskas vienas nakts attiecības
F64 . Režisors Vents Grīnbaums
26-10-2013 A+ A-
Ģertrūdes ielas teātrī sestdien, 26. oktobrī, notiks īsfilmu festivāla „2Annas” apbalvošanas ceremonija. Viena no filmām, kas piedalījās Baltijas konkursa skatē, ir arī režisora Venta Grīnbauma „Gonzales” par kāda vīrieša cīņu ar sava mūža lielākajām bailēm. Režisors īsfilmu salīdzina ar vienas nakts romantiskām attiecībām, bet pilnmetrāžas filmas veidošana jau esot kā laulība. Piedāvājam režisora komentāru par īsfilmas žanru.

Tikai pēdējo trīs gadu laikā Latvijas kino cienītāju sabiedrība plašāk iepazīst vienu no senākajiem kino formātiem, kas atsācis atkārtotu uzvaras gājienu – īsfilmu. Pretēji tam, ka Latvijā ir spēcīgi īsfilmu režisori, kas, spītējot pieejamā finansējuma apmēriem, rada augstvērtīgu kino materiālu, tikai retais kino skatītājs ir pazīstams ar jaunākajiem un kvalitatīvākajiem īsfilmu darbiem gan no pašmāju, gan Baltijas režisoriem.

„Īsfilmas Latvijā ir tikpat populāras vai nepopulāras kā jebkurā citā valstī. Protams, lai tās kļūtu populāras, ir nepieciešama reklāma, jo, lai filmu padarītu populāru visā pasaulē, marketingam tiek tērētas milzīgas summas – līdz pat 60 miljoniem vienai filmai. Atzīmēšu, ka šis cipars ir lielāks, nekā Latvijas filmu nozare kopumā iztērē 60 gados, ņemot vērā pēdējo četru gadu finansējumu,” stāsta režisors un festivāla „2Annas” Baltijas konkursa dalībnieks Vents Grīnbaums.

„Labas īsfilmas ir pietiekami populāras, jo vairāk nekā 14,5 miljoni skatījumu „Youtube” kanālā nozīmē, ka skatītājs ir, bet galvenā problēma gan Latvijā, gan pasaulē ir tā, ka ir maz labu īsfilmu."

„Īsfilmas formāts sniedz iespēju visu darīt daudz ātrāk: izdomā ideju, uzraksti scenāriju, sarunā filmēšanas dienas, nofilmē, samontē – kopā šim procesam aizņemot pāris nedēļas vai pusgadu. Savukārt pilnmetrāža prasa vairākus gadus. Īsfilmas formāts ir pateicīgs, jo tas sniedz iespēju eksperimentēt. Nav jābūt pārlieku nopietnam un drīkst ļauties izpētīt jautājumus, kurus pilnmetrāžā nebūtu iespējams pētīt. Īsmetrāžas filma ir kā romantiskas vienas nakts attiecības, turpretī pilnmetrāža ir kā laulība. Katrai ir savi plusi un mīnusi.”

Jau ziņots, ka Rīgas starptautiskajā īsfilmu festivālā „2Annas” šogad konkursa skatēs startēja 42 filmas, tostarp 13 filmas no Baltijas valstīm, savukārt sešas no tām ir veidojuši pašmāju režisori. Īpaši jāakcentē, ka „2Annas” aplūko īsfilmu kā patstāvīgu žanru, kurā atklājas jaunākās tendences kinematogrāfijā. Savukārt 2014. gadā „2Annas” jau startēs kā pilnmetrāžas filmu festivāls, tomēr neatstājot novārtā īsfilmas žanru.

Vēl pirms konkursa apbalvošanas ceremonijas skatītāji vēl var paspēt noskatīties divas Eiropas Kinoakadēmijas balvai izvirzīto īsfilmu programmas, kas tiks demonstrētas kinoteātrī „KSuns” sestdien, 26. oktobrī, plkst. 18.00 un 19.30.

0 komentāri

Komentāru nav