Birmaņa fotogrāfijās iemūžinātas baleta aizkulises

Birmaņa fotogrāfijās iemūžinātas baleta aizkulises
Bruno Birmanis
12-04-2013 A+ A-
No 19. aprīļa līdz 28. maijam mākslas galerijā „Putti”, Mārstaļu ielā 16, būs skatāma modes mākslinieka Bruno Birmaņa pirmā foto izstāde BALLET.BEYOND, kultūras portālu „Rīga 2014” informēja galerijas pārstāvji.

Bruno Birmaņa fotogrāfijas ieved telpā, kurā citādi nevar iekļūt: tās ir baleta aizkulises. Cik sakāpināta reizēm mēdz būt sabiedrības interese par aizkulisēm, tik balets tās rūpīgi sargā – ne jau tādēļ, ka tur notiktu kas nosodāms. Balets, iespējams, ir pēdējā māksla, kas sargā ticību ilūzijaivides, personāža, stāsta. Turklāt tas attiecas arī uz moderno baletu: joprojām skatītājs nedrīkst redzēt piepūli, ar kādu šī māksla top.

Savukārt klasiskais balets ir arī viskodētākā mākslas forma: katrai dejas valodas vienībai atbilst noteikta plastiska zīme, starp kurām nav vietas dažādi tulkojamām, nepareizām vai pavirši izpildītām kustībām.

„Birmanis skata aizkulišu dzīvi plašā amplitūdā – no nepretenciozas reportāžas, kurā nozīme ir detaļām, līdz estetizētām kompozīcijām, kurās lielu lomu spēlē gaisma un krāsa. Visās pārsteidz fotografēto personu uzticība, ka tās nepamana fotogrāfa klātbūtni, kā arī maģiskā atmosfēra pirms un pēc priekšnesuma, kas nav domāta skatītāju acīm,” par izstādi izsakās mākslas kritiķis Vilnis Vējš.

Modes mākslinieks Bruno Birmanis ir izpelnījies starptautisku un pašmāju atzinību kā Nepieradinātās modes asamblejas idejas autors un organizētājs, kuru ir apmeklējuši modes pasaules slavenības Zandra Roudsa, Pako Rabane u. c., kā arī piedaloties vairāk nekā trīsdesmit autorkolekciju šovos un skatēs Romā, Venēcijā, Parīzē, Londonā, producējot un režisējot Maskavas modes nedēļu laikā no 1995. līdz 1999. gadam, kā arī dažādos pašmāju radošajos projektos.

Šoreiz savu radošo darbību Birmanis nav iemūžinājis tērpos, bet gan fotogrāfijās, kas tapušas ar Latvijas Nacionālās operas atbalstu, paceļot priekškaru uz baleta apbrīnojamo un noslēpumaino – aizkulišu pasauli.

0 komentāri

Komentāru nav