„Kā eleganta cūku pupa ir mana tauta”

„Kā eleganta cūku pupa ir mana tauta”
F64
12-04-2013 A+ A-
18. aprīlī Mazajā ģildē plkst. 19.00 ar dzejas un mūzikas koncertu „Kā eleganta cūku pupa ir mana tauta” tiks godinātas divas jubilejas. Pirmā no tām – Imanta Ziedoņa 80. jubileja, jo vakarā skanēs komponista un dziedātāja Anša Saukas dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem. 18. aprīlis ir arī paša komponista 50. jubilejas diena, kultūras portālu „Rīga 2014” informē koncerta rīkotāji.

Koncerta ir jauns, tikko kā kora „Kamēr...” ieskaņotais abu autoru albums „Klausies, kā pasaule klusi…”, bet solodziesmas koncertā skanēs gan paša komponista, gan dziedātāja Miervalža Jenča izpildījumā, pie klavierēm – pianists Valdis Jancis.

Koncertā skanēs arī Imanta Ziedoņa epifānijas, kuras lasīs JRT aktieris Vilis Daudziņš.

Anša Saukas mūzikā Imanta Ziedoņa dzejai allaž ir bijusi liela nozīmē, tomēr plašākai publikai vislabāk ir pazīstama Anša Saukas solodziesma „Kukainīt, re kā saule spīd”, kuras motīvs caurvij visu režisora Alvja Hermaņa Jaunajā Rīgas teātrī iestudēto izrādi „Ziedonis un Visums”.

Īpaši uzticīgs izcilajam dzejniekam Ansis Sauka ir savā kora mūzikā. Imants Ziedonis ir viens no visvairāk komponētajiem latviešu dzejniekiem, tomēr tas nenozīmē, ka visa Ziedoņa dzeja ir īpaši muzikāla, viegli ieguļoties notīs.

Pats dzejnieks sacījis: „Savu dzejoļu neiederību mūzikas valodā esmu nereti jutis. Tie ir tādi kā pārāk samezgloti muzikāli ritmizētam plūdumam, aprauti, sinkopēti vai arī pārāk blīvēti un sačupoti. Grūti pat pateikt, kāpēc komponisti kādu tādu neplūstošu dzejoli izvēlējušies.”

„No komponēšanas likumībām es maz ko saprotu, bet apbēdinājis tas mani ir gan – ka mani klausītājam sūtītie vārdi aiziet skaņu vējā neuztverami. Toties esmu bijis ļoti gandarīts, kad esmu saklausījis dziesmā kopā ar komponistu un dziedātāju arī sevi – sadzirdamu un saprotamu,” teicis Imants Ziedonis.

Par komponista Anša Saukas mūziku Imants Ziedonis  reiz pēc kāda autorvakara teicis: „Es sevišķi pateicos Ansim par to veidu, kādā viņš manu dzeju ir interpretējis. Un es pats biju pārsteigts, ka ar ļoti maz teksta var izdarīt lielas lietas. Šie muzikālie gabali, kas pēkšņi ne no kā iesākas un ne no kā nobeidzas, man reizēm atgādina varbūt Selindžera stāstus, kuros arī it kā nekā nav, varbūt viens teikums tikai... Paldies, Ansi, par šansi, par aliansi un rezonansi!”

Biļetes uz koncertu nopērkamas pasākuma norises vietā.

0 komentāri

Komentāru nav