Festivālam „Māksla un ekonomika” top izrāde „Pārmaiņu pārbaude”

Festivālam „Māksla un ekonomika” top izrāde „Pārmaiņu pārbaude”
Publicitātes foto
31-10-2013 A+ A-
8. novembrī plkst. 20.00 notiks pirmizrāde „Pārmaiņu pārbaude”, kas atklās Latvijas Jaunā teātra institūta rīkoto ideju festivālu „Māksla un ekonomika”. Izrādi veido dramaturgs Jānis Balodis, režisors Kārlis Krūmiņš, scenogrāfe Sintija Jēkabsone, aktrise Anta Aizupe un operators Dainis Juraga.

Izrādes radošā komanda piecu cilvēku sastāvā šā gada augustā atstāja Rīgā naudu un kredītkartes un devās uz Madonas novada Dzelzavas pagastu, kur desmit dienas centās izdzīvot, mainot mākslu pret pārtiku un citām pirmās nepieciešamības precēm.

Eksperimenta mērķis bija īslaicīgi simulēt finanšu apokalipses situāciju jeb brīdi, kad naudai pēkšņi pazustu tās vērtība. Visticamāk, tad pilsētās strauji beigtos pārtikas krājumi, un cilvēki dotos pie tiem, kuri laukos paši audzē pārtiku.

Izrādē „Pārmaiņu pārbaude” būs gan ieskats tajā, kas piedzīvots desmit dienās Dzelzavā, gan arī atbildes meklējumi uz jautājumiem: „Kāpēc pastāv reāla iespējamība piedzīvot finanšu, ekoloģisko un sociālo apokalipsi? Ko darīt, lai to novērstu? Kā dzīvot dabai draudzīgāk, un vai tāds dzīvesveids tomēr nav pārāk nogurdinošs? Varbūt ir „jādzīvo nost” katra diena kā pēdējā un parītdienas problēmas lai paliek parītdienas cilvēkiem?”

„Pārmaiņu pārbaude” ir stāsts par parītdienu šodien. Par pārmaiņām pasaulē, kas notiek un notiks. Par klimata pārmaiņām. Par sociālekonomiskajām pārmaiņām – nevienlīdzības palielināšanos starp bagātajiem un nabadzīgajiem. Par pārmaiņām, kas neprasīs atļauju notikt un ietekmēs visus. Par pārmaiņām, uz kuru fona viens cilvēks ir niecīgs un vājš, tomēr viņam ir iespēja izvēlēties un sākt patērēt mazāk, apzinoties planētas resursu ierobežotību. Par spēju vai nespēju vienoties visiem kopīgi par nepieciešamajām pārmaiņām, kādas veicinātu ilgtspējīgāku eksistenci uz planētas Zeme.

Pēc ideju festivāla „Māksla un ekonomika” izrāde „Pārmaiņu pārbaude” tiks iekļauta „Dirty Deal Teatro” repertuārā izrāžu ciklā „Okupē Rīgu”. Šajā ciklā jau tapusi izrāde „Nacionālais attīstības plāns”, kas nominēts „Spēlmaņu nakts” balvai kā gada latviešu autora iestudējums. Izrāžu cikls „Okupē Rīgu” ir nosaukts, atsaucoties uz akciju „Occupy Wall Street” Ņujorkā, pēc kā aizsākās „Occupy” kustība visā pasaulē. Kustības mērķis ir cīņa pret korupciju un ekonomisko interešu ietekmi politikā un cīņa par sociālo un ekonomisko vienlīdzību. Šo izrāžu mērķis ir diskusija par šo problēmu esamību vai neesamību Rīgā un Latvijā.

Izrāde top kā viens no Eiropas skatuves mākslas organizāciju sadarbības platformas „IMAGINE 2020: Māksla un klimata pārmaiņas” projektiem.

Papildu informāciju meklē „Dirty Deal Teatro” mājaslapā un portālā „Draugiem.lv”.

Izrādes 8. novembrī plkst. 20.00 un 24. novembrī plkst. 14.00.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīze” kasēs un internetā.

Izrādes producenti – Latvijas Jaunā teātra institūts; līdzproducenti – „Dirty Deal Teatro”. Izrādi atbalsta: ES programma „Kultūra”, Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Latvijas Jaunā teātra institūts, „Vivacolor”.

0 komentāri

Komentāru nav