Ciklā „Diagnoze – kino” Jevgēņija Paškēviča filma „Cilvēka dienas”

Ciklā „Diagnoze – kino” Jevgēņija Paškēviča filma „Cilvēka dienas”
Jānis Buls, no RMM krājuma
01-11-2013 A+ A-
Turpinot šoruden aizsākto kinovakaru ciklu – latviešu filmu sēriju „Diagnoze – kino”– novembra pirmajā ceturtdienā, 7. novembrī, LKA Rīgas Kino muzejā tiks izrādīta Jevgēņija Paškēviča filma „Cilvēka dienas” (1989). Filma tiks demonstrēta, svinot režisora 65. jubileju, pirms seansa tikšanās ar autoru.

Filma „Cilvēka dienas” veidota pēc rakstnieka Andreja Bitova darbu motīviem. Tās centrā ir galvenā varoņa Alekseja Infantjeva iekšējā pasaule – dzīves uztvere, jūtas, sapņi. Notikumi, kas atainoti caur šā tēla dvēseles prizmu, iezīmē ne tikai paša Infantjeva biogrāfijas būtiskos pagriezienus, bet raksturo arī mūsu sabiedrības dzīves svarīgākos mirkļus 1954.–1955., 1967. un 1988. gadā.

Filma ir radikāli atšķirīga no klasiskā kino tradīcijas un raksturo modernisma iezīmju ienākšanu Latvijas kino. Tā bija savam laikam netipiska filma, kas neiekļāvās un arī neguva viennozīmīgu kolēģu atbalstu Rīgas kinostudijā. Filmā īpaša nozīme operatora Dāvja Sīmaņa seniora rokrakstam, jo „Cilvēka dienas” ir izteikti vizuāls darbs. Kā filmas tapšanas laikā to raksturoja D. Sīmanis seniors: „Grūti formulēt, par ko būs šis „nestāsts”. Bet tam noteikti jābūt kino – netradicionālam, bez groda sižeta –, kurā svarīgākais ir nevis „kas notiek”, bet „kā notiek”.”

Deviņdesmito gadu sākumā filma tikusi izrādīta daudzos starptautiskos kinofestivālos un skatēs, tostarp Panorāmas sadaļā Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā, Sietlas kinofestivālā ASV, Hārvardas kinoarhīvā u. c.

Režisors Jevgēņijs Paškēvičs, scenārija autors Sergejs Solovjovs, operators Dāvis Sīmanis sen., mākslinieks Vasilijs Mass.

Lomās: Ļubomirs Laucāvičs, Vitālijs Skvorkins, Ludmila Maksakova, Natālija Lapina, Olga Šepicka, Fjodors Korotja, Gaļina Strutinskaja, Oļģerts Dunkers, Ludmila Bezuglaja-Škelko, Vladimirs Lobanovs, Valentīna Jegorenkova, Aleksandrs Jestrins, Olga Beļajeva, Uldis Dumpis.

0 komentāri

Komentāru nav