„Kurš pianists negribētu spēlēt uz „Steinway”?”

„Kurš pianists negribētu spēlēt uz „Steinway”?”
F64 . Uldis Marhilēvičs
01-11-2013 A+ A-
Tā sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” teic komponists un arīdzan pianists Uldis Marhilēvičs, kurš ar īpaši sagatavotu programmu sestdien, 2. novembrī, uzstāsies Siguldas koncertzālē „Baltais flīģelis”.

Rīkot koncertu tieši „Baltajā flīģelī” Uldi pierunājusi viņa ļoti laba paziņa – koncertzāles vadītāja Inese Zagorska, taču pats galvenais, kādēļ koncerts notiek tieši Siguldas koncertzālē, esot fakts, ka te iespējams spēlēt uz flīģeļa „Steinway&Sons”.

 

„Sarunas par manu iespējamo uzstāšanos „Baltajā flīģelī” risinājās vairākus gadus, taču kaut kā visu laiku nesanāca. Taču nu izdomāju, ka beidzot vajag aizbraukt uz Siguldu. Zelta rudens jau beidzies, bet šajā pilsētā ir skaisti tik un tā. Un tomēr – galvenais iemesls ir flīģelis. Pasaki, kuram pianistam nav tāda doma – uzspēlēt uz „Steinway”?!” Uldis izsaucas un akcentē, – viņam pašam aizvien liekoties, ka mazliet vairāk laika jāvelta klavieru spēlēšanai, īpaši tādēļ, ka ikdienas darbs neesot tik daudz saistīts ar flīģeļu spēlēšanu, cik ar mūzikas rakstīšanu un citām lietām.

„Mēs daudz izmantojam digitālās klavieres, tādēļ šis koncerts, kurā spēlēšu tieši „Steinway”, būs īpaši atbildīgs.”

Par koncertu Uldis Marhilēvičs stāsta, ka tas būs divās daļās. Pirmajā viņš muzicēs kopā ar saviem ilggadējiem skatuves partneriem – taustiņinstrumentālistu Raimondu Macatu, vijolnieku Dzintaru Beitānu, kontrabasistu Modri Laizānu un sitaminstrumentālistu Ivaru Kalniņu, spēlējot pārsvarā instrumentālu mūziku, savukārt otrajā daļā kopā ar jauno, talantīgo dziedātāju Antru Stafecku tikšot izdziedātas dažāda gadagājuma dziesmas. „Viņa ir jauna, feina dziedātāja, un esam sadarbojušies jau iepriekš – pirmā tikšanās mums bija jauniešu mūziklā „Pārdotie smiekli”.” Pēc Ulda domām, sestdien varētu būt patiešām skaists koncerts, kurā akcents tiks likts nevis uz komerciju, bet pašu koncertzāli, jau vairākkārt pieminēto flīģeli un skaņdarbu interpretāciju.

Starp citu, Uldim esot ideja, ka šo programmu, kurai pagaidām gan vēl nav nosaukuma, nākamgad varētu parādīt vēl kādā Latvijas pilsētā.

„Programma ir izveidota, un skatīsimies, ko ar to darīt tālāk. Mums taču ir tik skaistas zāles – vai tie ir Spīķeri, vai Ģildes zāle. Un, galu galā, tūdaļ tiks vērts vaļā mūzikas nams „Daile” – man ir sajūta, ka tā būs ļoti piemērota zāle visādiem šādiem projektiem.

„Steinway” tur laikam gluži nav, bet Jānis [Lūsēns – red.] tur, šķiet, ir ielicis savu labo „Yamaha” flīģeli, kas arī ir ļoti labs.”

Pirms vairākiem gadiem Ulda Marhilēviča vārds izskanēja saistībā ar muzikālajām izrādēm „Tobāgo”, „Priekules Ikars” u. c., tādēļ likumsakarīgs šķiet jautājums, vai komponistam atkal padomā ir kāds lielāks darbs. „Vai kaut kas būs Dailes teātrī, es nezinu, bet tapšanas stadijā ir viens projekts. Kur un kā tas tiks izrādīts, gan pagaidām vēl nezinu. Taču, paldies Dievam, ir dažādas citas programmas,” komponists rezumē, atklājot – paralēli top Ziemassvētku programma „Mana roka Tavējā” ar aktrises Rēzijas Kalniņas piedalīšanos, kas, sākot ar 20. decembri, izskanēs Latvijas dievnamos. „Pirmo reizi esmu piekritis lielākai tūrei pa Latvijas baznīcām. Piedalīsies arī mani kolēģi, bet, protams, pamatā šī programma būs balstīta uz Rēzijas personību,” tā par šo programmu teic komponists.

 

0 komentāri

Komentāru nav