Iepazīsti Austrumus! Sākas Pasaules mūzikas festivāls „Porta”

Iepazīsti Austrumus! Sākas Pasaules mūzikas festivāls „Porta”
F64 . Grupa „Iļģi”
04-11-2013 A+ A-
Kā ik rudeni, arī šogad no 7. līdz 9. novembrim Rīgā norisināsies pasaules mūzikas festivāls „Porta”, šoreiz akcentējot Austrumu zemju kultūru un mūziku. Vairākos koncertos, kā arī dokumentālo filmu programmā būs iespēja tikties ar spilgtiem mūziķiem no Indijas, Izraēlas, Krievijas, Azerbaidžānas un Latvijas.

Festivāla pasākumos, kas šogad norisināsies koncertzālē „Palladium”, Kaņepes Kultūras centrā un kinoteātrī „KSuns”, būs iespējas skatīt un baudīt apvienotu klasisko indiešu mūziku ar mūsdienu rietumu mūzikas pieredzi – džezu, fanku un etno, gan Balkānu ritmus, klezmermūzikas šarmu un emocijas, gan latviešu dainas ar azerbaidžāņu mugam vienotu skanējumu, gan pašmāju postfolkloras aizsācējus un līderus.

Festivāls sāksies 7. novembrī plkst. 18.00 ar režisora Mārtiņa Grauda jaunās dokumentālās koncertfilmas „Ceļš uz mājām” prezentāciju, kas būs skatāma kinoteātrī „KSuns”, savukārt  plkst. 19.00 Kaņepes kultūras centrā varēs noskatīties pasaules mūzikai veltītu  dokumentālo filmu programmu.

 

Mārtiņa Grauda veidotā filma, kas festivāla laikā piedzīvos pirmizrādi, būs sirsnīgs stāsts par to, kā satikās latviešu, gruzīnu un moldāvu mūziķi – gruzīnu etnodžeza grupa „The Shin”, moldāvu „Trigon” un Valta Pūces etnogrāfiskais orķestris kopā ar dziedātāju Intaru Busuli –, lai kopīgi meklētu ceļu uz mājām.

Filmā mūziķu radošo lidojumu papildinās dabas ainavas un dokumentālas dzīves liecības no Gruzijas, Moldovas un Latvijas.

Festivāls „Porta” turpināsies piektdien, 8. novembrī, ar Izraēlas grupas „The Shuk” meistarklasēm, kas notiks Kultūras koledžā, Bruņinieku ielā 57. Sākums plkst. 10.10.

Izraēlieši „The Shuk” būs klausāmi arī piektdienas vakara koncertā, kur ebreju mūziķi koncertzālē „Palladium” uzstāsies kopā ar Latvijas grupu „Iļģi” un „Dobronotch” no Krievijas.

 

Festivāla trešajā dienā – 9. novembrī – „Portas” programma noslēgsies ar projekta „Baltās skaņas. Latvija – Azerbaidžāna” uzstāšanos. Tas radies 2012. gadā, kad idejas iniciatore, latviešu–azerbaidžāņu izcelsmes dziedātāja Leila Alijeva izveidoja savu muzikālo domubiedru grupu.

„Balto skaņu” mūzika balstās uz latviešu dainu saplūsmi ar azerbaidžāņu tradicionālo mugam dziedājumu, kas dainām piešķir jaunu, dziļās vērtībās balstītu skanējumu.

Projektā piedalīsies arī pasaulē atzīts kamančas instrumenta meistars Raufs Islamovs no Azerbaidžānas. Programmas vizuālais noformējums būs absolūta inovācija koncertu scenogrāfijā, kuras idejas autors ir Mārtiņš Dāboliņš. Video noformējumā tiks izmantotas tehnoloģijas, kas lasa skaņas vibrācijas, smadzeņu aktivitātes un vokālistes Alijevas lokāciju telpā. Katrs impulss, sajūta, skaņas vibrācijas vai rokas vēziens izmainīs vizuālo noformējumu. Kombinējot šos matemātiskos datus, tiks radīts ļoti savdabīgs vizuālais noformējums šim priekšnesumam.

Koncerta apmeklētāji varēs baudīt arī pazīstamā klezmermūzikas ansambļa „Forshpil” sniegumu, kas piedāvās savas 10 gadu jubilejas programmu.

Visas trīs festivāla dienas Kaņepes kultūras centrā darbosies „Portas” klubs, kurā skanēs pasaules mūzika un dejas spēlēs pazīstami latviešu dīdžeji – 7. novembrī DJ Monsta, 8. novembrī – DJ Šahs un 9. novembrī DJ Artūrs Mednis.

Biļetes uz 13. pasaules mūzikas festivālu „Porta” nopērkamas visās „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv

0 komentāri

Komentāru nav