Par LNO māksliniecisko vadītāju kļūst Zigmars Liepiņš

Par LNO māksliniecisko vadītāju kļūst Zigmars Liepiņš
LETA . Zigmars Liepiņš
04-11-2013 A+ A-
Šodien Kultūras ministrijas preses konferencē oficiāli tika paziņots, ka par Latvijas Nacionālās operas trešo valdes locekli un Latvijas Nacionālās operas māksliniecisko vadītāju kļuvis komponists Zigmars Liepiņš. Kā norādīja jaunieceltā kultūras ministre Dace Melbārde, Liepiņu par visatbilstošāko operas mākslinieciskā vadītāja amatam atzinusi Ineses Laizānes vadītā konkursa komisija.

Z. Liepiņš atklāja: „Lai gan biju nolēmis nekādos konkursos un aktivitātēs nepiedalīties, tomēr sapratu – tā kā Operā ir krīzes situācija, turklāt Artūrs Maskats atteicās kļūt par trešo LNO valdes locekli, acīmredzot nāksies tomēr konkursā uz LNO valdes trešā locekļa vietu piedalīties.”

Netieši uz šo soli Liepiņu pamudinājis arī Dena Brauna romāns „Inferno”, kura vāciņu rotā citāts no Dantes „Dievišķās komēdijas”, – „visdziļāk ellē nokļūs tie, kuri krīzes brīdī atteicās piedalīties”. Turklāt Liepiņš uzskata, ka viņam šajā Operas lietā esot, ko teikt.

„Operā ir beidzies iepriekšējā direktora laiks un sācies jauns laikmets, kad, manuprāt, izrādēs par prioritāti atkal jāpadara mūzika, nevis režija, kā tas diemžēl daudzkārt bija noticis. Uzskatu, ka operas izrādē galvenā ir mūzika, dziedātāji, arī dejotāji, un tikai pēc tam – inscenējums. Mūzikai ir jābūt prioritātei, un centīšos, lai Operā šie laiki atgrieztos. Šajā jautājumā procesa virzītājs būs galvenais diriģents, kurš pēdējā laikā tika drusku nobīdīts malā.” Par vēl vienu savu uzdevumu Liepiņš pasludinājis LNO repertuāra pārskatīšanu – tā lai plašajā repertuārā būtu atrodami ne tikai elitārai publikai domāti iestudējumi, bet kaut ko savai gaumei varētu atrast ikviens interesents. „Tāpat ir svarīgi, lai LNO repertuārā vietu atrastu vairāk latviešu mūzikas oriģināliestudējumu,” akcentē LNO jaunais vadītājs, piebilstot, – Operu var salīdzināt ar lielu kuģi, kuru strauji pagriezt nost no uzņemtā kursa ir riskanti. „Tādēļ negribu sevi pasludināt par mesiju un solīt, ka tagad te būs piena upes ķīseļa krastos. Visas šīs pārmaiņas būs ilgstošs process, un ceru, ka tas notiks ciešā sadarbībā ar komandu – manām kolēģēm Inesi Eglīti un Dainu Markovu. Tāpat steidzami tiks risināts jautājums par LNO darbinieku atalgojumu un iekšējo komunikāciju.”

Komponists gan nenoliedza, ka jaunā amata dēļ jūtami cietīs viņa radošā darbība, gan norādot, ka pagaidām nekādi jauni darbi nav iecerēti. „Oratoriju, ar kuru nākamā gada aprīlī tiks atklāts „Latvijas Koncertu” rīkotais „Rīgas festivāls”, esmu uzrakstījis. Bet jauni darbi gan diez vai kādu laiku būs.”

0 komentāri

Komentāru nav