„Spēlmaņu nakts” mūža balvu saņems aktrise Ligita Dēvica

„Spēlmaņu nakts” mūža balvu saņems aktrise Ligita Dēvica
F64
04-11-2013 A+ A-
„Spēlmaņu nakts” balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņems Valmieras Drāmas teātra (VDT) aktrise Ligita Dēvica pirmdien, 4. novembrī, preses konferencē paziņoja Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) pārstāvji.

Aktrise tiks godināta „Spēlmaņu nakts” ceremonijā, kas kā allaž norisināsies Latvijas teātra vecmeistara Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā – 23. novembrī. Šogad svinīgais pasākums notiks Dailes teātrī un to tiešraidē translēs Latvijas Televīzijas 1. kanāls (LTV1) un Latvijas Radio 1.

Ligita Dēvica Valmieras Drāmas teātrī sāka strādāt 1963. gadā. Viņa teātrī, kas tā arī ir palikusi viņas pirmā un vienīgā darbavieta, ienāca kā jauna un nepieredzējusi aktrise, tikai vienu gadu mācījusies Baltijas Flotes teātra studijā.

Kā raksta Valmieras teātra pārstāvji, darbs VDT ļāvis atraisīties un uzplaukt mākslinieces daudzpusīgajam talantam. „Ligita Dēvica spēj iekļauties jebkura režisora iestudējumos.

Tomēr tieši Oļģertam Kroderam un Mārai Ķimelei ļāvusies pilnībā, viņu iestudējumos sasniedzot gan augstu skatuves patiesības līmeni, gan atverot savu valdzinošo un noslēpumaini pievilcīgo sievietes dvēseli.”

Piecdesmit darba gados L. Dēvica ir spēlējusi nozīmīgas lomas klasiskajā dramaturģijā tādas kā lēdija Milforde (F. Šillera „Mīla un viltus”, 1967), Ģertrūde (V. Šekspīra „Traģisks stāsts par Hamletu, Dānijas princi”, 1972), Raņevska (A. Čehova „Ķiršu dārzs”, 1986). Viņas kontā ir dziļi latviskas varones, kuru galvenā īpašība ir nesalaužamais spēks, kas reizēm kļūst arī par vājumu – Maija (Raiņa „Mīla stiprāka par nāvi”, 1983), Orta (Raiņa „Pūt, vējiņi”, 1985), Roplainiete (R. Blaumaņa „Pazudušais dēls”, 1990). Nozīmīga vieta viņas daiļradē ir 20. gadsimta pretrunīgās, daudzšķautņainās sievietes būtības atsegšanai, bet īpaši dziļi atklāta ir sadistiskās un nelaimīgās medmāsas Rečidas personība D. Vosermana „Kur dzeguze ligzdu vij” (1984).

Pārejot jaunā lomu kategorijā, spoži nospēlētas divas nobriedušas, dzīvesgudras un par savas dzimtas likteni atbildīgas sievietes – Niskavuori saimniece H. Vuolijoki „Akmens ligzda jeb Niskavuori sievietes” (2006) un Nārbuļu saimniece Katrīna Latvijas televīzijas daudzsēriju filmā „Likteņa līdumnieki” (2003–2006).

Ligita Dēvica ir saņēmusi valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni.

Atgādinām, ka otrs „Spēlmaņu nakts” mūža balvas ieguvējs – Sanfrancisko mazā teātra dibinātājs Laimonis Siliņš – jau tika izziņots iepriekš. Ziņu par pagodinošo apbalvojumu L. Siliņš viņam līdz ar LTDS vēstuli viņam aizveda Valmieras teātra aktieri, kuri ar izrādi „Bezkaunīgie veči” septembrī viesojās ASV. Tajā bija teikts, ka Siliņam balva piešķirta kā „aktīvam teātra darbiniekam svešumā, īstenam latvietim un teātra cilvēkam” un viņš darījis daudz, lai trimdā iestudētu gan latviešu, gan pasaules autoru darbus.

Jau ziņots, ka līdz 21. novembrim norisinās „Spēlmaņu nakts” skatītāju balsojums, kurā visi teātra mīļotāji aicināti balsot par gada labāko izrādi, kā arī aktieri un aktrisi. Nobalsot var vienpadsmit teātros visā Latvijā – Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Valmieras teātrī, Liepājas teātrī, Daugavpils teātrī, Leļļu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā, „Dirty Deal Teatro” un Ģertrūdes ielas teātrī, kā arī elektroniski „Spēlmaņu nakts” oficiālajā mājaslapā; portālā „Delfi”, kā arī „Teātris.zip” (Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv).

0 komentāri

Komentāru nav