Eiropas zinātnieki Rīgā diskutēs par I Pasaules kara mantojumu

Eiropas zinātnieki Rīgā diskutēs par I Pasaules kara mantojumu
Kadrs no filmas „1914. Pēdējās dienas pirms pasaules kara”
Kinoteātrī „Splendid Palace” 12. novembrī norisināsies starptautisks forums „Pagrieziena punkts – pirms un pēc I Pasaules kara, vēsture un mūsdienas. Latvija un Eiropa”, kas veltīts cilvēces domas un varas attiecību paradigmas maiņai, ko Eiropā aizsāka I Pasaules karš.

Sadarbībā ar Gētes institūtu foruma laikā tiks demonstrēta režisora Riharda Osvalda 1931. gada Berlīnē uzņemtā melnbaltā filma „1914. Pēdējās dienas pirms pasaules kara”, kas rekonstruē Pirmā pasaules kara izcelšanos. Filmas darbība norisinās dažas nedēļas pirms Pirmā pasaules kara sākšanās. Ieeja forumā – bez maksas.

„Filmā redzami gan I Pasaules kara atspoguļojums, gan atsauces literatūrā, laikrakstos, kino, radio. Filma risina aktuālās varas problēmas – antisemītismu, uniformu kultu u. c. Šodien, noskatoties filmu, varam izvērtēt – ko īsti var kino kā māksla pateikt par vēstures notikumu tik īsu posmu (15 gadus) pēc fakta. Tā ir iespēja arī mūsdienu acīm paraudzīties uz mūžīgi aktuāliem varas, kara un indivīda attiecību jautājumiem,” par filmu stāsta „Rīga 2014” Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe.

Filma „1914. Pēdējās dienas pirms pasaules kara” sākas ar atentātu pret Austroungārijas troņmantnieku un viņa sievu 1914. gada 28. jūnijā Sarajevā.

Atentāta dēļ viņi abi iet bojā, uz ko Austrijas armija un ārlietu ministrs pieprasa atbildēt ar karu. Toreizējais ķeizars Francis Jozefs to sākumā vēlas novērst, taču pēc Vācijas reihskanclera piedāvājuma palīdzēt Austrijai un Serbijas vēršanās pēc krievu atbalsta viņš dod savu piekrišanu.

Reģistrēšanās dalībai forumā līdz 7. novembrim, zvanot 67043639 vai atrakstot uz riga2014@riga2014.org.

2014. gadā apritēs tieši 100 gadu kopš I Pasaules kara sākuma, kas vienlaikus aizsāka būtisku pagrieziena punktu visās līdzšinējās dzīves sfērās, tostarp ekonomikā, arhitektūrā, mākslās un zinātnes sasniegumos. Rīga kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta trešajā starptautiskajā forumā diskutēs par šiem jautājumiem, iezīmējot vienu no 2014. gada programmas tematiskajām līnijām „Brīvības iela”. Tādējādi ar „Rīga 2014” tematisko līniju „Brīvības iela” ikviens tiek aicināts domāt par cilvēka iekšējo brīvību, tās simboliskajām attiecībām un spēli starp varu un cilvēku, kas ir arī Rīgas centrālās ielas – Brīvības ielas – spoguļattēls 20. gadsimta varu peripetijām un cilvēku likteņiem.

Foruma darba valoda būs latviešu, angļu un vācu (tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā), kas būs skatāms arī tiešraidē kultūras portālā www.riga2014.org.

Foruma programma

Plkst. 9.00 Konferences viesu reģistrācija un rīta kafija (Versaļas zālē)

Plkst. 9.30 Foruma atklāšana (Lielajā zālē)
Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītājas Diānas Čivles ievadvārdi.
„Rīga 2014” Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas „Brīvības iela” kuratora Ginta Grūbes uzruna.

Plkst. 9.40 I paneļdiskusija „Notikumi, kas mainīja vēstures gaitu. Pasaule, kas Pirmā pasaules kara dēļ gāja bojā”
Moderators: Pauls Raudseps
Runātāji:
Dr. hist. Ēriks Jēkabsons „I Pasaules karš: zināmais, aizmirstais un nezināmais”
Makss Arturs (Max Arthur) (vēsturnieks un grāmatas „Forgotten Voices of the Great War” autors).

Plkst. 10.45 II paneļdiskusija „Pirmā pasaules kara simbolu Otrā dzīve. Cepelīna liktenis Rīgā un Eiropā”
Moderators: Gints Grūbe
Runātāji:
Cepelīna muzeja direktore Dr. Urzula Cellere (Ursula Zeller)
prof. Dr. phil. Daina Teters „Nozīmes varas spēlēs. Brīvības ielas nosaukuma maiņas”
Dr. hist. Ineta Lipša „Centrāltirgus Rīgas sociālajā telpā: dažas piezīmes par XX gadsimtu”.

Plkst. 12.00 21. gadsimta pusdienu pauze „Splendid Palace”

Plkst. 13.00 III paneļdiskusija: „Post scriptum I WW – lielās pārmaiņas Eiropas/pasaules kartē, valstu attiecībās un cilvēku prātos. Vai baltiešiem Pirmais pasaules karš beidzās 1991. gadā?”
Moderators: Eduards Liniņš.
Runātāji:

Dr. h. c. Imants Lancmanis „Pirmā pasaules kara postījumi Latvijas arhitektūrai, mākslai, kultūrai”;

Ivo Jūrvē (Ivo Juurvee) Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūta pētnieks

Mag. art. Rihards Pētersons „Čekas mājas vēsture”.

Plkst. 14.00 IV paneļdiskusija „Pēc Pirmā pasaules kara dzimušo valstu balsis par Eiropas „modernitāti” – aktuālo Eiropas domu – iepretim tām, kas valdīja 1913./1914. gadu mijā”
Moderators: Nele Hertlinga (Soul for Europe/ Berlīnes Akademie der Künste vicerektore).
Runātāji:
Dr. sc. soc. Marku Jokisipile (Markku Jokisipilӓ), Baltijas jūras reģiona studiju centra vadītājs, Turku Universitāte: „No Krievijas impērijas uz integrētu Eiropu caur Skandināviju – Somija”;
prof. Dr. sc. inf. Sergejs Kruks „Tiesības uz tēlu: urbānā tēlniecības izmantošana politikā”;
prof. Dr. Tomass Ancs (Thomas Anz) (Marburgas Universitāte – pētījis kara un literatūras attiecības): „Vācu dzejnieki Pirmā pasaules kara laikā. Kara entuziasma transformācija mūsdienu starptautiskajā pacifismā un Eiropas kopienas idejās”;
Dr. paed. Žaneta Ozoliņa „Kad karš tiekas ar mākslu un politiku”.

Plkst. 15.40 Kafijas pauze Versaļas zālē

Plkst. 16.00 Ievadvārdi kinofilmai

1931. gadā uzņemtās Riharda Osvalda (Richard Oswald) filmas „1914. gads. Pasaule pirms bojāejas” demonstrēšana Lielajā zālē

Plkst. 17.30 Pieņemšana Velvju zālē

0 komentāri

Komentāru nav