Tas attiecas arī uz tevi! Ideju festivāls „Māksla un ekonomika”

Tas attiecas arī uz tevi! Ideju festivāls „Māksla un ekonomika”
Publicitātes attēls
07-11-2013 A+ A-
„To vairs nevari neattiecināt uz sevi gan tajā, ko pērc, ko ēd un kā pārvietojies. Kad zini, tad vairs nevari atgriezties nezināšanā, neinteresēties par politiku, ekonomiskiem procesiem un likumsakarībām,” par iespaidiem, kādi gūti, veidojot jaunā festivāla „Māksla un ekonomika” programmu, saka tā kuratore Zane Kreicberga. Šāds starpdisciplinārs festivāls Latvijas publikai būs jaunums, bet tā rīkotāji sola ekonomistu idejas un teorijas padarīt saprotamas plašākai publikai, ne tikai ar izrādēm un filmām, bet arī lekcijām, semināriem, spēlēm un pat politisko karaoki.

„Māksla un ekonomika” tiek dēvēts par ideju festivālu. Šāds apzīmējums tapis pēc ilgām pārdomām, jo projekts ir starptautisks un angliskais „Imagine the Great Tranzition” [Iedvesmots no Britu Jaunās ekonomikas fonda ziņojuma „The Great Tranzition” – red.], pārtulkots latviešu valodā, īsti nav trāpījis pa vajadzīgajām stīgām – tieši „ideju festivāls” visprecīzāk apzīmē tā būtību, skaidro Zane Kreicberga.

 

Festivālu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI), kam ir jau gadiem uzkrāta pieredze, veidojot nu jau par Rīgas kultūrdzīves neatņemamām sastāvdaļām kļuvušos teātra festivālus „Homo Novus” un „Homo Alibi”. Tomēr „Māksla un ekonomika” būtiski paplašina robežas, piesaistot ne tikai pašmāju un ārvalstu māksliniekus, bet arī Britu Jaunās ekonomikas fondu (NEF), kura pārstāvis vecākais ekonomists Džeimss Mīdvejs lasīs divas lekcijas un aicinās Latvijas ekonomistus uz diskusiju.

Festivāls iecerēts kā domu apmaiņas platforma, kurā, kritiski raugoties uz dominējošo neoliberālisma ideoloģiju, izspēlēt jaunas idejas un alternatīvus modeļus ilgtspējīgai attīstībai.

Latvija ieradīsies „The Guardian” ekonomikas žurnāliste Ellija Mae O'Hāgana, kura arī vadīs NEF meistardarbnīcu žurnālistiem, ekonomistiem, vides aktīvistiem un māksliniekiem, lai stiprinātu argumentus alternatīvām pieejām ekonomikai.

„Māksla un ekonomika” ir daļa no starptautiska sadarbības tīkla, kas līdzīgus pasākumus veido Eiropā divu gadu garumā. Tādi jau notikuši Londonā un Zagrebā, tagad šajā sērijā pienākusi kārta Rīgai.

Vai šādi starpdisciplināri festivāli jau ir kļuvuši par jaunu teātra mākslu paplašinošu tendenci? Zane Kreicberga noliedz, ka tā būtu visaptveroša parādība Eiropas teātros, tomēr šādi krustpunkti, kur satiekas māksla un zinātne, vai, kā šajā gadījumā ekonomika, tie meklēti arvien vairāk. Starpdisciplināri projekti ir aktuāli. Piemēram, kāda no LJTI partnerorganizācijām Hamburgā rīko pasākumu, ko vairs grūti nosaukt tikai par festivālu – tā reizē ir arī konference, zinātniskie lasījumi un izrāžu programma. Turklāt šādi pasākumi interesē arī zinātniekus pašus, kuri tādējādi atrod jaunus kanālus savai pieredzei un zināšanām.

Daudzas festivāla programmā iekļautās izrādes ir balstītas to veidotāju personiskajā pieredzē.

Piemēram, nīderlandiešu mākslinieces Detes Glashuveras „NaudaNaudaNauda” sakņojas viņas pašas piedzīvotajā. Kad finanšu krīzes laikā māksliniecei bija jāslēdz sava teātra trupa un viņa palika bez ienākumiem, bija nepieciešams domāt par naudu, kur tā rodas, kas tā ir un kā tā mūs ietekmē. Rezultātā tapusī, kā viņa pati dēvē „stand-up economy”, izrāde ir guvusi ievērību un rādīta daudzās pasaules valstīs.

 

Festivāls sāksies 8. novembrī ar LJTI producētu Latvijas mākslinieku pirmizrādi „Pārmaiņu pārbaude”. Tas būs stāsts par šovasar veiktu eksperimentu, kad, atstājuši mājās naudu, maksājumu kartes un mobilos tālruņus, aktrise Anta Aizupe, dramaturgs Jānis Balodis, scenogrāfe Sintija Jēkabsone, video operators Dainis Juraga un režisors Kārlis Krūmiņš desmit dienas pavadīja laukos Dzelzavas pagastā, simulējot finanšu apokalipses situāciju, kurā naudai būtu zudusi vērtība. 

Eksperimenta dalībnieki kā vienīgo maiņas līdzekli naudas vietā lietoja savus mākslinieciskos talantus, kurus piedāvāja vietējiem iedzīvotājiem apmaiņā pret pārtiku un citām pirmās nepieciešamības precēm.

Festivālā piedalīsies arī mūziķis Amunds Šjēlie Svēns no Oslo, režisors, dzejnieks un ilgtspējīgas attīstības speciālists Harijs Džailss no Edinburgas, rakstnieks un filozofs Pīters Debuisers no Briseles un multimāksliniece Maike Londa no Tallinas, kā arī divas vietējo mākslinieku komandas, jau pieminētie „Pārmaiņu pārbaudes” veidotāji no „Dirty Deal Teatro”, kā arī jaunie režisori Paula Pļavniece un Viesturs Roziņš sadarbībā ar tekstgrupu „Orbīta” interaktīvā spēlē „Diena pēc naftas”.

 

Festivāla vakara programma veidota sadarbībā ar Kaņepes Kultūras centru un „Kino Bizi”, un tajā tiks piedāvātas divas dokumentālas filmas un politiskā karaoke. 9. novembrī plkst. 21.00 būs iespējams noskatīties britu režisores Emīlijas Džeimsas filmu „Rīkojies” („Just Do It”), kas „no iekšpuses” stāsta par klimata aktīvistu kustību Lielbritānijā un kuras veidošanā piedalījies festivāla „Homo Novus 2013” viesmākslinieks, vides aktīvists Džeimss Ledbiters („the vacuum cleaner”).

10. novembrī plkst. 21.00 tiks rādīts beļģu kinorežisora Manu Riša un britu rakstnieka Patrika Marnhama stāsts par atombumbas izgudrošanu un šā fakta radītajām sekām Japānā, ASV un Āfrikā „Čūskas deja” („Snake Dance”). Savukārt politiskā karaoke, ko veido Ģirts Šolis un Andris Kalnozols no apvienības „umka.lv”, piedāvās skatītājiem dziesmu vietā izpildīt politiķu un citu sabiedrībā pazīstamu cilvēku runas.

Festivāla programma, norises laiki un vietas – www.theatre.lv. Biļetes uz festivāla izrādēm var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs, pārējie notikumi – bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav