Izziņotas Eiropas Kinoakadēmijas balvas 2013. gada nominācijas

Izziņotas Eiropas Kinoakadēmijas balvas 2013. gada nominācijas
EPA/LETA . Austriešu režisors Mihaels Hāneke 2012. gada Eiropas kinobalvas ceremonijā
12-11-2013 A+ A-
Pagājušajā nedēļas nogalē Seviljā izziņotas 26. Eiropas Kinoakadēmijas balvas nominācijas. Eiropas Kinoakadēmijas balvas „Fēlikss” šogad tiks pasniegtas Berlīnē 7. decembrī, savukārt nākamgad, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, prestižās kinobalvas tiks pasniegtas Rīgā.

Visvairāk nomināciju šogad saņēmusi Beļģijas filma „The Broken Circle Breakdown”, kurai iespēja tikt pie Eiropas Kinoakadēmijas „Fēliksa” ir piecās kategorijās. Tā nominēta gan kā Labākā Eiropas filma, gan tās režisors Feliks van Groningens (Felix Van Groeningen) kā Labākais Eiropas režisors. Filma saņēmusi arī nominācijas kategorijās Labākā aktrise – Vērle Bātensa (Veerle Baetens) un Labākais aktieris – Johans Heldenbergs (Johan Heldenbergh). Kategorijā „Labākais scenārijs” izvirzīti filmas scenārija autori Feliks van Groningens un Karls Joss (Carl Joos).

Kategorijā „Labākā Eiropas filma” izvirzīta arī jau plašu rezonansi izraisījusī un vairākas balvas saņēmusī filma „Blue Is the Warmest Colour” („Zils ir vissiltākā krāsa”/„La vie d'Adèle”). Šīs filmas režisors Abdelatifs Kešišs (Abdellatif Kechiche) pretendē uz Eiropas labākā režisora titulu.

Trīs nominācijas saņēmusi Itālijas filma „The Best Offer” („La migliore offerta”), kas izvirzīta kategorijā „Labākā Eiropas filma”, bet tās režisors Džuzepe Tornatore (Giuseppe Tornatore) izvirzīts Labākā Eiropas režisora un labākā scenārija autora balvai.

Uz Labākās Eiropas filmas titulu pretendē arī Spānijas un Francijas melnbaltā versija par Sniegbaltītes stāstu „Blancanieves”. Šīs filmas veidotājs Pablo Bergers ir starp Labākā Eiropas režisora balvas pretendentiem.

Vēl viena kinolente labāko Eiropas filmu sarakstā ir Itālijas un Francijas kopražojuma filma „The Great Beauty” („La grande bellezza”). Tā saņēmusi nominācijas arī kategorijās „Labākais Eiropas režisors” – Paolo Sorrentīno (Paolo Sorrentino), „Labākais aktieris” – Tonijs Servillo (Toni Servillo), „Labākais scenārijs” – Paolo Sorrentīno un Umberto Kontarello (Umberto Contarello).

Kategorijā „Labākā Eiropas filma” izvirzīta arī Vācijas „Oh Boy”, ko veidojis režisors Jans Ole Gersters (Jan Ole Gerster). Filma nominēta arī Prix Fipresci – Eiropas atklājums, bet galvenās lomas atveidotājs Toms Šillings (Tom Schilling) pretendē uz Labākā aktiera titulu.

Nomināciju „Labākais Eiropas režisors” saņēmis arī pazīstamais franču filmu autors Fransuā Ozons par darbu pie filmas „In the House” („Dans la maison”).

Plašas diskusijas izraisījusī britu režisora Džo Raita krievu literatūras klasikas „Anna Kareņina” ekranizācija saņēmusi trīs nominācijas. Uz labākās Eiropas aktrises godu pretendē titullomas atveidotāja Kīra Naitlija, kā arī Džūda Lovs Alekseja Kareņina lomā. Filmas scenārija autors, pazīstamais britu dramaturgs Toms Stopards uz „Fēliksu” pretendē par labāko scenāriju.

Viss nominantu saraksts atrodas Eiropas Kinoakadēmijas mājaslapā.

Par pretendentiem visās kategorijās balsos vairāk nekā 2900 Eiropas Kinoakadēmijas biedru, tostarp Latvijas pārstāvji. Šobrīd Eiropas Kinoakadēmijā Latviju pārstāv deviņi kino profesionāļi – kinokritiķes Daira Āboliņa un Dita Rietuma, producents Uldis Cekulis, režisori Andrejs Ēķis, Vilnis Kalnaellis, Ināra Kolmane, Ivars Seleckis, operators Gints Bērziņš un animators Jurģis Krāsons.

Jau ziņots, ka par ieguldījumu pasaules kino šogad Eiropas Kinoakadēmijas ceremonijā Berlīnē godinās pazīstamo spāņu režisoru Pedro Almodavaru.

Ceremoniju tiešraidē varēs skatīties europeanfilmawards.eu.

Eiropas Kinoakadēmija dibināta 1989. gadā, sākotnēji kā Eiropas Kino biedrība (European Cinema Society), pulcējot izcilākos un ievērojamākos Eiropas kino profesionāļus. Eiropas Kinoakadēmijas prezidents šobrīd ir vācu režisors Vims Venders.

0 komentāri

Komentāru nav