Top Dāvja Sīmaņa jaunā filma „Pelnu sanatorija”

Top Dāvja Sīmaņa jaunā filma „Pelnu sanatorija”
Publicitātes foto . Filmas režisors Dāvis Sīmanis un operators Andrejs Rudzāts
14-11-2013 A+ A-
Sācies darbs pie Dāvja Sīmaņa režisētās filmas „Pelnu sanatorija” filmēšanas, kurā galveno lomu atveido ievērojamais aktieris Ulrihs Matess (Ulrich Matthes) – Vācijā pazīstams gan kā kino, gan TV filmu un teātra aktieris, pavēstīja studijas „Lokomotīve” pārstāvji.

Mākslas filma „Pelnu sanatorija” top pēc Dāvja un Tabitas Sīmaņu oriģinālscenārija, kura notikumi norisinās Pirmā pasaules kara nobeigumā, kad vācu militārais ķirurgs Ulrihs ierodas nošķirtā Kurzemes piekrastes nomalē – bijušajā tuberkulozes slimnieku sanatorijā. Tā ir noslēpumaina drāma par racionāla ārsta sastapšanos ar sev svešu, iracionālu pasauli no kara paslēptā nostūrī un viņa cilvēcības atgūšanu, glābjot mežonīgu un visu pamestu zēnu.

 

„Man filma ir skumja metafora veselas kultūras – 19. gadsimta kultūras – nolemtajai bojāejai absurdajā un postošajā Pirmajā pasaules karā. Par tās kodolu ir kļuvis vēsturisks stāsts par cilvēkiem, kuri traumatiskajā kara periodā bija paši neaizsargātākie un nespējīgi parūpēties par sevi, – nomaļas mentālās ārstniecības sanatorijas pacienti. Viņu iespējas izdzīvot bija atkarīgas no ārsta, kas nupat ieradies no bīstamās ārpasaules,” par filmu stāsta režisors Dāvis Sīmanis.

„Man ir svarīgi, ka stāsts aizved mūs gadsimtu senā vēsturē, lai atgādinātu par aukstas racionalitātes bīstamo dabu. Tā ir kā personīga terapija, kas filmas gaitā ļauj atklāt paša pragmatiskā ārsta iekšējo slimību un ārstēt to, lai tādējādi atgrieztu viņā un visos citos tik nepieciešamo savstarpējo empātiju un humānismu. Un tas var notikt, tikai pateicoties brīnumam; šoreiz – maza bērna veidolā.”

Filmas režisors Dāvis Sīmanis ir atzīts filmu nozares profesionālis – viņš veidojis vairākas gan Latvijas mērogā, gan starptautisku ievērību guvušas dokumentālās filmas („Pēdējā tempļa hronikas”, „Pasaules skaņas”, „Valkyrie limited”, „Versija. LNO” u. c.), māca kino vēsturi Latvijas Kultūras akadēmijā un Helsinku Alto universitātē, regulāri uzstājas ar lekcijām un publicējas presē ar kino saistītos jautājumos.

 

Filmas producents Roberts Vinovskis stāsta, ka pazīstamā aktiera Ulriha Matesa atsaucība ir bijusi pārsteidzoša: „Mums par izbrīnu, jau nākamajā dienā pēc scenārija saņemšanas aktieris ar mums sazinājās, izrādot dedzīgu ieinteresētību par šo filmu. Pēc tikšanās Berlīnē Ulrihs piekrita uzņemties galveno lomu, kaut arī izrāžu, viesizrāžu un citu projektu grafiks ir ļoti saspringts, un arī mums nācās piemērot filmēšanas plānus. Diemžēl, tā kā vēsturiskai drāmai budžets ir visai mazs pat Latvijas mērogiem, atalgojums, ko varam piedāvāt par filmēšanos, katastrofāli neatbilst aktiera honorāram Eiropā, tomēr scenārija kvalitāte un režisora skatījums izrādījās pietiekami spēcīgs vilinājums. Par to mums arī milzīgs prieks!”

Jāpiebilst, ka starptautisku ievērību aktieris ieguva ar lomu filmā par Hitlera pēdējām dienām „Bunkurs”, savukārt par sniegumu filmā „Devītā diena” viņš nominēts Eiropas kino balvai, saņēmis vācu „Gada aktiera balvu” par darbu teātrī. Pārējās lomas filmā atveidos Leonīds Lencs, Agnese Cīrule, Dmitrijs Javlovs, Pēteris Liepiņš, Toms Liepājnieks un Marina Janaus.

 

Filmas operators Andrejs Rudzāts saņēmis balvas kā labākais operators par filmu „Monotonija”, viņa kontā ir tādas filmas kā „Pasaules skaņas”, „Bet stunda nāk” un „Valkyrie limited”. Savukārt filmas māksliniece – Kristīne Jurjāne – guvusi panākumus strādājot Latvijas, Vācijas un Itālijas teātros un opernamos, veidojot kostīmus un scenogrāfiju tādām izrādēm kā „Vasa”, „Oblomovs”, „Soņa”, „Latviešu stāsti”, kā arī  kostīmus operām „Karmena”, „Bīstamie sakari”, „Putnu opera” u. c.

Filmu „Pelnu sanatorija” atbalsta Latvijas Nacionālais kinocentrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds; uz šo brīdi valsts piešķirtais finansējums ir 142 277 lati. Saskaņā ar filmēšanas plānu 16. novembrī filmēšana notiek Rīgā, pēc tam – Liepājā, Krimuldā, Kabilē un Lazdonā.

Sīkāk par filmēšanas gaitu vari uzzināt filmas „Pelnu sanatorija” lapa sociālajā portālā Facebook.

0 komentāri

Komentāru nav