Atklās nīderlandiešu mākslinieces Annas Hūtjes izstādi

Atklās nīderlandiešu mākslinieces Annas Hūtjes izstādi
Anna Hūtje
15-11-2013 A+ A-
Latvijas Universitātes centrālajā ēkā Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) trešdien, 20. novembrī, plkst. 17.00 atklās nīderlandiešu mākslinieces Annas Hūtjes (Anna Hoetjes) izstādi „Pagrieziens!” („Turn!”), kultūras portālu „Rīga 2014” informē LMC pārstāve Elza Lāma.

Anna Hūtje ir pētījusi sinhronās vingrošanas tradīciju sociālistiskajās republikās, domājot par to, vai sinhrons kolektīvs iespējams arī mūsdienās, kad par normu kļuvis individuālisms. Izstādē būs redzama videoinstalācija, dokumentāls video, izstādes atklāšanas vakarā – arī mākslinieces performance. Izstāde apskatāma Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, Raiņa bulvārī 19, līdz 15. decembrim. Ieeja – bez maksas.

Annas Hūtjes projekts „Pagrieziens!” („Turn!”) sākās ar pētījumu par masu kustībām, strādājot pie cita darba – dokumentālā video „Tas bija grūti/to vajadzētu atjaunot”.

Iedvesmojoties no radītā materiāla, māksliniece sadarbībā ar vācu horeogrāfi Heiki Hennigu vēlāk radīja horeogrāfiju – iestudējumu, kurā iekļautas atsauces uz dažādām masu kustībām – masu paniku, zibakcijām (flashmob), militārām parādēm u. c.

Abu mākslinieču radītais uzvedums, piedaloties simt piecdesmit brīvprātīgiem dalībniekiem, notika Leipcigas stadionā, kas sociālisma laikā bijusi nozīmīga vieta propagandistiskai masu vingrošanas tradīcijai, savukārt mūsdienās kļuvusi par izteikti komerciālu „Red Bull” arēnu.

Galvenais problēmjautājums, ko māksliniece savā projektā apskata, ir kolektivitāte, kas tiek panākta ar sinhronizētām ķermeņa kustībām, „kļūstot par skrūvīti lielākā mehānismā”. Annu Hūtji interesē, kādos brīžos iedarbojas savstarpējās saites starp cilvēkiem, kādos brīžos rodas kopiena? Kad kolektīvs kļūst par iespaidīgu attēlu, izmantotu komerciāliem vai propagandiskiem mērķiem?

Izstādē aplūkojama videoinstalācija ar kadriem, kas fiksēti gan no putna lidojuma skatpunkta, gan dalībnieku mobilajiem tālruņiem, ir iekļautas arī ainas no uzveduma sagatavošanas un mēģinājuma procesa. Projektam „Pagrieziens!” („Turn!”) pieder arī Annas Hūtjes performances, viena no tām būs skatāma arī izstādes atklāšanas vakarā.

Anna Hūtje ir māksliniece, kas dzīvo un strādā Amsterdamā. Izglītību ieguvusi Nīderlandes Mākslas institūtā, Mākslas akadēmijā Berlīnē, Kūpera mākslas skolā Ņujorkā, Gerrita Ritvelda akadēmijā Amsterdamā.

Annas Hūtjes darbiem, kas nereti ir performances un to fiksācijas video, raksturīga interese par kustību, cilvēku mijiedarbību telpā un varas attiecībām, kas rodas, cilvēkiem mijiedarbojoties dažādās sabiedriskās situācijās.

Annas Hūtjes darbi apskatāmi Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, Raiņa bulvārī 19, no 21. novembra līdz 15. decembrim katru dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00. Izstādi rīko Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Universitāti, klubu „NABAKLAB” un „Radio NABA”. Izstādes norisi atbalsta Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Izstādes kuratore – Ieva Saulīte.

0 komentāri

Komentāru nav