Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes mūzikla „Meierovics” pirmizrāde

Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes mūzikla „Meierovics” pirmizrāde
Publicitātes foto . Zigfrīda Annas Meierovica lomā - Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs
17-11-2013 A+ A-
18. un 19. novembrī Latvijas Nacionālajā operā notiks Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes mūzikla „Meierovics. Teiksma par Zigfrīdu Annu Meierovicu” pirmizrāde. Abu autoru jaundarbs veltīts vienai no ievērojamākajām personībām Latvijas vēsturē – Latvijas Republikas pirmajam ārlietu ministram un vairākkārtējam Ministru prezidentam Zigfrīdam Annai Meierovicam (1887–1925), pavēstīja muzikālā teātra „Ars Nova” producente Anda Zadovska.

Dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte par šo darbu teic: „Rakstīt par Zigfrīdu Annu Meierovicu mani mudināja bailes un cerība. Bailes zaudēt saikni ar savas tautas vēsturi, kas pilna ar ilgām pēc brīvības, pilna ar varonīgiem centieniem pastāvēt un būt par spīti krustceļu krustam, kas latviešiem vienmēr ir bijis jānes. Bailes no noguruma šo krustu nest. Bailes no gļēvas atteikšanās.

 

Cerība ir tikai viena – radīt darbu, kas spētu aktualizēt vērtības, ko iemieso Z. A. Meierovica darbs Latvijas labā un viņa neparastais liktenis, kurā zināmais un nezināmais savijies vienkop. Lai mazliet atkāptos bailes.

„Zigfrīds Anna Meierovics ir spoža zvaigzne pie Latvijas debesīm. Šī zvaigzne mirdzējusi īsu brīdi, bet gaisma, ko tā atstājusi, joprojām ir spilgta un pievilcīga. Gluži teiksmaina bijusi Zigfrīda Annas Meierovica dzīve no šūpuļa līdz kapam. Pilna notikumiem, par kādiem ļaudis mēdz teikt domīgi un skopi – Liktenis.”

Savukārt komponists Jānis Lūsēns akcentē, ka zīmīgs ir fakts, ka Latvijas Republikas proklamēšanas 95. gadadienā viņi ar Māru Zālīti apvienojušies, lai radītu kopdarbu par Latvijas vēsturē tik nozīmīgo personību – ievērojamo valstsvīru Zigfrīdu Annu Meierovicu. „Tā būs muzikāla drāma, kurā bez labi zināmajiem un vēsturiskajiem faktiem par Meierovicu, viņa lomu valsts izveidē, mani kā komponistu viņš interesē kā cilvēks starp divām mūža sievietēm – Latviju un pasauli –, mājām un izaicinājumiem. Darbā vēlējāmies „uztaustīt” viņa vissmalkākās dvēseles stīgu vibrācijas savienojumā ar mērķtiecību un likteni, varbūt pat nolemtību.”

 

Kopumā darbs veidots kā dinamisks muzikāls stāsts par cilvēka dzīvi, likteni, realizēšanos un, protams, mīlestību, kas arī ir mūzikla virzošais spēks.

Galvenajās lomās: Gundars Grasbergs, Kristīne Zadovska, Aija Vītoliņa, Ingus Pētersons, Uģis Roze un Ģirts Liuziniks. Mūziklā darbosies divdesmit personāži, kas atveidos diplomātus, strēlniekus, strēlnieku līgavas, „Talavijas” locekļus u. c. lomas, kā arī mūziķu grupa Jāņa Lūsēna un Jāņa Miltiņa vadībā.

Jauniestudējuma režisors ir Gatis Šmits, scenogrāfs – Rudolfs Bekičs, kostīmu māksliniece – Ieva Veita, horeogrāfs – Iļja Vlasenko, gaismu mākslinieks – Mārtiņš  Feldmanis. Par iestudējuma muzikālajiem procesiem rūpējas Andris Veismanis, iestudējuma producente – Anda Zadovska.

Vairāk par mūziklu „Meierovics” var izlasīt mūzikas nama „Daile” un komponista Jāņa Lūsēna mājaslapā.

Video par mūzikla „Meierovics” tapšanu vari noskatīties .

Izrādi varēs noskatīties arī 19. novembrī un 30. decembrī LNO.

 

0 komentāri

Komentāru nav