Jāņa Ivanova simfonija „Atlantīda” – Latgales vēstniecībā „GORS”

Jāņa Ivanova simfonija „Atlantīda” – Latgales vēstniecībā „GORS”
Kaspars Garda, Rīga 2014
20-11-2013 A+ A-
Jāņa Ivanova klaviermūzika un 4. simfonija „Atlantīda” – šīs brīnišķākās Jāņa Ivanova daiļrades pērles – izskanēs trijos koncertos Latvijā, tostarp Latgales vēstniecībā „GORS” Rēzeknē 30. novembrī. Koncertu papildinās šā koncerta vizualizācija.

Koncerta pirmo daļu rotās Jāņa Ivanova skaistākie klavierskaņdarbi pianista Riharda Plešanova sniegumā. Mūziķis ir viens no Latvijas izpildītājmākslas lepnumiem, starptautisko konkursu laureāts; šobrīd viņš stažējas Maskavas Konservatorijā pie ievērojamā pianista Mihaila Voskresenska.

Koncerta otrajā daļā skanēs izcilā skaņraža 4. simfonija ar nosaukumu „Atlantīda”. 2009. gadā izveidotais kultūras kanons apvieno tās garīgās vērtības, kas pēc ekspertu atzinuma vislabāk raksturo un izgaismo Latvijas kultūras mantojumu. Viens no mūsu lepnumiem mūzikā ir izcilais komponists Jānis Ivanovs, kurš iezīmē veselu pusgadsimtu latviešu kultūras attīstībā. Tieši viņa simfoniskā mūzika ir atzīta par kultūras kanona cienīgu vērtību.

Simfonijas trauksmainais tapšanas laiks no 1939. līdz 1941. gadam un tajā ieliktais emocionālais komponista pārdzīvojums un priekšnojautas par tuvojošos vēstures katastrofu – Latvijas Republikas pastāvēšanas beigām, filozofiskā pamatdoma par varenas civilizācijas bojāeju Atlantijas okeānā, dara šo darbu aktuālu arī mūsdienās.

Tā ir drāma, pirmais Ivanova darbs, kur tādā spilgtumā izcelts nesavienojamu spēku pretstats un sadursme – bargā nāve un cilvēka dzīvības skaistums. Šie divi pretpoli komponista mūzikā ieguvuši līdz šim nedzirdētu spilgtumu, kontrastainību.

Koncerta režisors ir Uģis Brikmanis, un klausītājam tiks piedāvāta arī videoprojekcijā tērpta vizuāla šā koncerta koncepcija. Simfonijas atskaņojumā piedalīsies Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris (diriģente Anda Lipska), Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas meiteņu koris (diriģente Agnese Grudinska), Madonas Valsts ģimnāzijas meiteņu koris (diriģente Ija Voiniča), kā arī mūzikas skolu jauniešu apvienotais orķestris, kura sastāvā spēlē jaunie mūziķi no Rēzeknes, Madonas un Ventspils mūzikas vidusskolas, Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas, Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolas, Latvijas Mūzikas akadēmijas, kā arī Jēkabpils pilsētas kamerorķestris diriģenta Mārtiņa Berga vadībā.

Jāņa Ivanova klaviermūzika un 4. simfonija „Atlantīda” būs klausāma koncertos Jēkabpils tautas namā 28. novembrī plkst. 19.00, Madonas kultūras namā 29. novembrī plkst. 18.00 un Latgales vēstniecībā „GORS” Rēzeknē 30. novembrī plkst. 18.00.

Biļetes uz Latgales vēstniecības „GORS” pasākumiem iegādājamas „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā, tostarp Latgales vēstniecībā „GORS”, Rēzeknē, Pils ielā 4, kā arī internetā.

Vairāk informācijas vari atrast Latgales vēstniecības „GORS” mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav