Rīgā koncertēs vijolnieks Pinkass Cukermans un „Camerata Salzburg”

Rīgā koncertēs vijolnieks Pinkass Cukermans un „Camerata Salzburg”
Publicitātes foto . Vijolnieks Pinkass Cukermans
22-11-2013 A+ A-
Ceļā pie mums pošas fenomenāls vijolnieks un orķestris, kas klasiskās mūzikas interpretu vidū ir pasaules mēroga etalons – Pinkass Cukermans, kura vārds vien liek klausītāju sirdīm notrīsēt, un „Camerata Salzburg” no dižā Mocarta dzimtās pilsētas – orķestris ar bagātu vēsturi un tradīcijām, informē Hermaņa Brauna fonda direktore Inna Davidova. Izcilo mākslinieku koncerts notiks 9. decembrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālajā operā.

Rīgas koncerta programmā skanēs Igora Stravinska Svīta no baleta Pulčinella, Volfganga Amadeja Mocarta „Hafnera serenāde” un 39. simfonija, kā arī Ludviga van Bēthovena Romance Sol mažorā.

Orķestri „Camerata Salzburg” 1952. gadā ir izveidojis Bernhards Paumgartners, kurš Austrijas mūzikas vēsturē ir atstājis dziļas pēdas, būdams slavens arī ar to, ka kopš 1917. gada vadījis Zalcburgas „Mozarteum” un bijis viens no Zalcburgas mūzikas festivāla pamatlicējiem. Šobrīd orķestra „Camerata Salzburg” galvenais diriģents ir Luī Langrē.

Savas pastāvēšanas laikā orķestris apbraukājis visu pasauli un sadarbojies ar daudziem izciliem diriģentiem un solistiem. Katru gadu orķestris sniedz vairāk nekā astoņdesmit koncertu, un tie visi tiek sponsorēti privāti, kas Eiropā ir retums. Daudzos orķestra ierakstus ir izdevušas tādas pasaulslavenas kompānijas kā „Decca”, „Warner Classics” un „Sony Classical”.

„Camerata Salzburg” – tās, protams, ir tradīcijas. Taču tā ir arī jaunatne, kas turpina vecmeistaru ceļu. Šobrīd orķestrī strādā jauni un talantīgi 20 tautību mūziķi, kuri runā universālajā mūzikas valodā un drosmīgi meklē mākslas pilnību. Spriežot pēc kritiķu atsauksmēm, viņu spēli raksturo īpašs muzicēšanas prieks. Taču pilnība un mūzikas būtības atklāšana – tie ir orķestra „Camerata Salzburg” darba pamatprincipi, kas sešdesmit gadu laikā nav mainījušies.
 
Pinkass Cukermans ir slavens vijolnieks, altists, diriģents, kamermūziķis un pedagogs, turklāt nav neviena nozīmīga orķestra pasaulē, ar kuru kopā viņš nebūtu spēlējis. Pēc viņa solokoncertiem kāro visas prestižākās koncertzāles un visi mūzikas festivāli. Pēdējo desmit gadu laikā mūziķis ir izpelnījies atzinību arī kā diriģents, sadarbodamies ar pasaules vadošajiem orķestriem. Jau četrpadsmit gadus viņš vada Nacionālā Mākslas centra orķestri Otavā, un četrus gadus viņš ir Londonas Karaliskās Filharmonijas orķestra galvenais viesdiriģents.

Taču maestro ne tikai uzstājas uz skatuves. Lielu uzmanību viņš velta arī jauno mūziķu izglītošanai. Viņa pedagoģiskā entuziasma dēļ inovatīvas izglītojošas programmas ir ieviestas Londonā, Ņujorkā, Otavā, kā arī Ķīnā un Izraēlā. Sava autorprogramma viņam ir Manhetenas mūzikas skolā, kurā mākslas disciplīnu pasniegšanā pirmo reizi tiek izmantotas neklātienes mācību tehnoloģijas. Kanādas Nacionālajā Mākslas centrā Cukermans ir izveidojis Instrumentoloģijas institūtu (Institute for Orchestra Studies), kā arī Vasaras mūzikas institūtu izpildītājmāksliniekiem, diriģentiem un komponistiem. Pinkasa Cukermana plašajā diskogrāfijā ir vairāk nekā 100 skaņu ierakstu, par kuriem viņš divas reizes saņēmis „Grammy” balvu, kā arī 21 reizi ticis nominēts šai balvai.
 
„Mēdz būt cilvēki, kuri nenoveco… Cukermans ir tieši šāds mūžam jauns virtuozs: viņa spēks ir neizsmeļams, muzikalitāte – aizraujoša, tehnika – nevainojama.” („The Los Angeles Times”).

0 komentāri

Komentāru nav