Latvijas paviljonu Venēcijā apmeklējuši 208 000 cilvēku

Latvijas paviljonu Venēcijā apmeklējuši 208 000 cilvēku
Publicitātes foto
Latvijas paviljonu Venēcijas biennālē, kas noslēdzās svētdien, 24. novembrī, apmeklējuši 208 000 cilvēku, pastāstīja Laikmetīgās mākslas centra „kim?” programmas direktore Zane Onckule.

Lielo apmeklētāju skaitu esot nodrošinājis tas, ka paviljons atradies starp lielo valstu ekspozīcijām Venēcijas centrā. Pozitīvi bijis arī tas, ka paviljonā atradās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studenti, kuri apmeklētājiem stāstīja gan par pašu ekspozīciju, gan par tās izcelsmes valsti, tādējādi Latvijas paviljons nebija pasīvs un piesaistīja daudz vairāk cilvēku.

Onckule stāstīja, ka turpmāk vajadzētu domāt par to, kā šo uzmanību noturēt.

Pašlaik laikmetīgā māksla Latvijā skatītāju uzmanību izpelnās festivālos, tomēr būtu nepieciešams nodrošināt, ka tā ir aktuāla visu gadu.

No vienas puses, tam ir vajadzīgs finansiāls atbalsts, no otras –  nepieciešams arī vairāk organizāciju, kurās māksliniekiem izstādīties. Onckule norādīja, ka šī attīstība Latvijā varētu notikt ilgākā laika posmā. Raugoties uz Lietuvas piemēru, viņa paskaidroja, ka šāda attīstība nenotiek pēkšņi, bet ir iespējama arī Latvijā.

Pēc biennāles izdarīti secinājumi, ka konkursu nākamajam Latvijas pārstāvim Venēcijas biennālē vajadzētu rīkot agrāk, lai gada laikā varētu precizēt konceptu. Norādīts arī, ka finansējumu vajadzētu palielināt, lai tas nosegtu projekta izmaksas.

Latvijai arī nākamgad būtu nepieciešams panākt to, ka tiek saglabāta Latvijas paviljona vieta Venēcijas centrā.

Jau iepriekš tika prognozēts, ka Venēcijas biennāles noslēgumā apmeklētāju skaits varētu sasniegt 200 000 apmeklētāju atzīmi, jo jau pirmajās dienās paviljonu apmeklēja rekordliels cilvēku skaits.

Latvijas ekspozīcija Venēcijas biennālē izpelnījusies starptautisku atzinību, starptautiskais kultūras ziņu portāls „Blouin Artinfo” iekļāvis Latvijas ekspozīciju „North by Northest” („Ziemeļi–Ziemeļaustrumi”) sarakstā starp piecām nacionālajām ekspozīcijām Venēcijas biennāles „Arsenāla” teritorijā, kas noteikti jāredz un ko ir ieteicams apmeklēt.

Latvijas ekspozīcija izpelnījusies arī citu ārzemju mediju interesi un vairākkārt novērtēta biennālei veltītajās recenzijās, piemēram, Itālijas, Ungārijas, Vācijas un citu valstu plašsaziņas līdzekļos, kā arī guvusi mākslas ekspertu atzinību.

Latvijas paviljonā apskatāmo ekspozīcija „North by Northeast” veidoja mākslinieki Kaspars Podnieks un Krišs Salmanis.

Ekspozīcijas projekts tika īstenots, „kim?” Laikmetīgās mākslas centram sadarbojoties ar Ņujorkas mākslas organizāciju „Art in General”, kas ir viena no senākajām un zināmākajām Ņujorkas laikmetīgās mākslas institūcijām ar vairāk nekā trīsdesmit gadu pieredzi.

Latvijas mākslinieku veidotās ekspozīcijas nosaukums „Ziemeļi–Ziemeļaustrumi” apzīmē to virzienu, kurā no Venēcijas jādodas uz Rīgu, iepriekš stāstīja mākslinieks Salmanis. Ekspozīciju veidoja abu mākslinieku jaunradīti darbi – Podnieka lielformāta fotogrāfiju sērija, kurā Drustu pagasta iedzīvotāji tika fiziski pacelti augstu pāri saviem ikdienas darbiem, kā arī videodarbs. Savukārt Salmanis radījis instalāciju – telpas vidū pie jumta kores ar galotni uz leju piestiprināts astoņus metrus garš koks, kurš, šūpojoties astoņas sekundes, radījis vēja skaņas.

Latvijas paviljona veidotāji skaidroja, ka īpaši Venēcijas biennālei tapusi mūsdienīga un vienlaikus ļoti latviska, Latvijas kultūras un mākslas tradīcijās balstīta māksla.

Abi mākslinieki, izmantojot aktuālus un savā ziņā kosmopolītiskus mūsdienu mākslas izteiksmes līdzekļus, skatītājiem no visas pasaules vēstīja par Latvijas laukiem, zemi un darbu.

Venēcijas mākslas biennāle notiek reizi divos gados un ir prestižākais notikums starptautiskajā vizuālās mākslas dzīvē, kurā ar savām ekspozīcijām piedalās valstis no visas pasaules. Tas ir senākais un viens no apmeklētākajiem mākslas pasākumiem pasaulē, sasniedzot gandrīz 450 000 cilvēku apmeklējumu 2011. gadā.

Latvija Venēcijas mākslas biennālēs piedalās kopš 1999. gada.

0 komentāri

Komentāru nav