„Spēlmaņu nakts 2013” laureāti: „Stavangera”, Vāne, Skrastiņš

„Spēlmaņu nakts 2013” laureāti: „Stavangera”, Vāne, Skrastiņš
Publicitātes foto . Gada izrāde – Liepājas teātrī iestudētā „Stavangera” (režisors – K. Bogomolovs)
27-11-2013 A+ A-
Latvijas Teātra darbinieku savienība un žūrijas komisija – LTV raidījuma „100 g kultūras” vadītājs un „Neatkarīgās Rīta Avīzes” kultūras nodaļas redaktors Arno Jundze, žurnāla „Ir” izpildredaktore Dace Smildziņa, teātra režisore, pedagoģe Anita Sproģe, teātra kritiķe Henrieta Verhoustinska, režisors un kustību konsultants Modris Tenisons, teātra zinātniece Maija Svarinska, teātra un dejas kritiķe Dita Eglīte, kā arī teātra kritiķe Līvija Dūmiņa – nosaukusi teātra balvas „Spēlmaņu nakts” 2012./2013. gada sezonas laureātus.

1. Gada teātra izrāde: „Stavangera” („Pulp people”) Liepājas teātrī, režisors – Konstantīns Bogomolovs.

2. Gada latviešu autora darba iestudējums: „Raudupiete” Valmieras Drāmas teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs.

3. Gada izrāde bērniem vai jauniešiem: „Minga rēgi” Teātrī TT, režisors – Lauris Gundars.

4. Gada režisors:  Konstantīns Bogomolovs „Stavangera” („Pulp People”) Liepājas teātrī.

5. Gada aktrise:  Elīna Vāne – Raudupiete izrādē „Raudupiete” un Estere izrādē „Klaidoņa lūgšana” Valmieras Drāmas teātrī.

 

6. Gada aktieris:  Artūrs Skrastiņš – Semjons Semjonovičs Podsekaļņikovs izrādē „Finita la comedia!” Dailes teātrī.

7. Gada aktrise otrā plāna lomā: Daiga Gaismiņa – Ieva izrādē „Indrāni” Latvijas Nacionālajā teātrī.

8. Gada aktieris otrā plāna lomā: Harijs Spanovskis – Rojs M. Kons/Praiors 2 izrādē „Eņģeļi Amerikā” Dailes teātrī.

9. Gada debija skatuves mākslā: Konstantīns Zaics – Smuts izrādē „Vosorys saulgrīžu burvesteibys” Daugavpils teātrī.

10. Gada jaunais skatuves mākslinieks: Jurģis Spulenieks – Edžiņš izrādē „Indrāni” Latvijas Nacionālajā teātrī un lomas izrādē „Minga rēgi” Teātrī TT.

11. Gada scenogrāfs: Reinis Dzudzilo – „Raudupiete” Valmieras Drāmas teātrī.

12. Gada kostīmu mākslinieks: Ilze Vītoliņa – lelles izrādēs „Ronja – laupītāja meita” Latvijas Leļļu teātrī, kostīmi izrādēm „Finita la comedia!” un „Salome” Dailes teātrī.

13. Gada kustību mākslinieks: Inga Krasovska – „Lukrēcija Bordžija” Liepājas teātrī, „Finita la comedia!” un  „Oņegins” Dailes teātrī.

14. Gada sasniegums baleta mākslā (Laureātu nosaka Latvijas Nacionālā opera un Latvijas Profesionālā Baleta asociācija, apstiprina „Spēlmaņu nakts” žūrija): Baiba Kokina – lomas izrādēs „Apburtā princese”, „Riekstkodis”, „Mesija”, „5 Tango” Latvijas Nacionālajā operā.

15. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā (Laureātu nosaka Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, apstiprina „Spēlmaņu nakts” žūrija): „Inside”. Horeogrāfs: Dmitrijs Gaitjukevičs, dejotāji: Aivars Gailums, Elīna Breice, Ģirts Bisenieks, Liene Grava, Aldis Liepiņš, Ivars Broničs, Latvijas Nacionālajā teātrī.

16. Gada mūzikas autors: Kārlis Lācis – „Oņegins” Dailes teātrī.

17. Gada gaismu un video mākslinieks: Uldis Jancis un Linda Ģībiete „Zudušo laiku citējot” Latvijas Nacionālajā teātrī.
18. Žūrijas specbalva: Jānim Balodim par pilsonisko atbildību un spēju pārvērst valdības dokumentu atraktīvā izrādē „Nacionālais attīstības plāns”.

SKATĪTĀJU SIMPĀTIJU BALVAS

No 23. oktobra līdz 21. novembrim norisinājās skatītāju balsojums par trim galvenajām „Spēlmaņu nakts” 2013 nominācijām – Gada teātra izrāde, Gada aktieris un Gada aktrise.

Nobalsot par saviem favorītiem varēja 11 teātros visā Latvijā – Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Valmieras teātrī, Liepājas teātrī, Daugavpils teātrī, Leļļu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā, „Dirty Deal Teatro” un Ģertrūdes ielas teātrī, kā arī elektroniski nobalsot bija iespējams „Spēlmaņu nakts” oficiālajā mājaslapā www.spelmanunakts.lv; delfi.lv un lsm.lv.

Internetā kopumā nobalsots 5531 reizi, taču balsu skaits teātros sasniedza 3000. Skatītāji par saviem favorītiem aizvadītajā sezonā atzina:

Gada izrāde – „Oņegins” Dailes teātrī, režisors – Dž. Dž. Džilindžers;
Gada aktrise – Kristīne Nevarauska – Salome izrādē „Salome” un „Skārleta O’Hāra” izrādē „Vējiem līdzi” Dailes teātrī;
Gada aktieris – Artūrs Skrastiņš – Semjons Semjonovičs Podsekaļņikovs izrādē „Finita la comedia!” Dailes teātrī.

Latvijas Dramaturgu ģildes specbalva „Pazudušais dēls”:

2012./2013. gada teātra sezonā iestudēti 18 latviešu autoru 26 teksti, no kuriem vērtēšanai tika nodotas 18 lugas, scenāriji un libreti. Balvas nolikumā teikts, ka labāko sezonas dramaturģijas tekstu, pēc darbu izlasīšanas, nosaka neatkarīgs vērtētājs, kas šogad ir dzejnieks Andris Akmentiņš, kurš labāko dramaturģisko tekstu pieciniekā iekļāvis:
Jāņa Baloža, Valtera Sīļa un Uģa Bērziņa kopdarbs „Nacionālais attīstības plāns”,  iestudēts „Dirty Deal Teatro”; Rasas Bugavičutes, Rēzijas Kalniņas un Elmāra Seņkova kopdarbu „Es par Rēziju”, iestudēts Dailes teātri; Ingas Gailes „Mūsu Silvija debesīs”, iestudēts Ģertrūdes ielas teātrī; Andra Kalnozola „Labākais cilvēks Tahkurannā”, iestudēts „Dirty Deal Teatro”, kā arī Ērika Vilsona un Ināras Sluckas kopdarbu „Zudušo laiku citējot”, iestudēts Latvijas Nacionālajā teātrī.

Andris Akmentiņš: „Senos laikos pazudušo dēlu nošāva, kad viņš atgriezās tumsā mājās un no izsalkuma grabinājās gar auksto gaļu.

Notikums ļoti pamācošs, jo nacionālā dramaturģija tieši tagad atgriežas gan pazīstamu autoru lugu, gan jaunas paaudzes dramaturgu veidā. Jūsu ziņā ir tālākā rīcība. Kas taupa uz dramaturga rēķina, tas netiek pie jaunām domām un ir nolemts atkārtot savas vecās domas un kļūdas. Bet balvu „Pazudušais dēls” saņem „Mūsu Silvija debesīs” – Ingas Gailes luga, kurai nav robežu – nav valsts robežas, nav dalījuma svešais – mūsējais, metropole – province, pat nāves limiti neaptur drāmu no tālāka risinājuma, padarot to par vispārcilvēcisku lugu, lai kurā pasaules daļā to uzvestu.”

Visi teātra balvas laureāti šaurā lokā tiks sveikti un apbalvoti 16. decebrī plkst. 15.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā „Zirgu pasts”.

Teātra balvas „Spēlmaņu nakts 2013” norises atbalsta: Borisa un Ināras Teterevu fonds, Latvijas Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

 

0 komentāri

Komentāru nav