Rīgas festivāla programmā, Sv. Pētera baznīcā šī gada 12. jūnijā izskanēs Latvijas Radio kora koncerts, ar komponistu Arvo Perta un Valentīna Silvestrova mūzikas programmu. Pie diriģenta pultsSigvards Kļava, kultūras portālu „Rīga 2014” informē festivālā organizatori no VSIA „Latvijas Koncerti”.

" />

Rīgas festivālā - Perta un Silvestrova mūzikas koncerts

Rīgas festivālā - Perta un Silvestrova mūzikas koncerts
K. Kikkas
04-04-2013 A+ A-

Rīgas festivāla programmā, Sv. Pētera baznīcā šī gada 12. jūnijā izskanēs Latvijas Radio kora koncerts, ar komponistu Arvo Perta un Valentīna Silvestrova mūzikas programmu. Pie diriģenta pultsSigvards Kļava, kultūras portālu „Rīga 2014” informē festivālā organizatori no VSIA „Latvijas Koncerti”.

Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā ar panākumiem dziedājis Perta un Silvestrova mūziku daudzviet pasaulē.   uzsver organizatori, šīs mūzikasprogramma piemērota visiem, kas vēlas kādu stundu, pusotru pavadīt pārdomās par bijušo, esošo un iespējamo.

„Gan Arvo Perts, gan Valentīns Silvestrovs ir izteikti introvertas mākslas radītāji, viņu darbi rosina paškritiskus vērtējumus un eksistenciālas apjēgsmes, tos caurstrāvo miers, gaišums un sakrāls skaistums,” koncerta noskaņu ieskicē organizatori.

 „Tintinnabuli” jeb zvaniņu tehnikas izgudrotājs Arvo Perts nav slēpis piederību krievu pareizticīgo baznīcai, vēl būdams Padomju Igaunijas pilsonis, t. i. pirms emigrēšanas uz Berlīni 1980. gadā. Savulaik žurnālam “Rīgas Laiks” komponists atklājis savu saikni ar Rīgas pareizticīgo baznīcas mācītājiem - tēvu Oļegu, kurš bija komponista draugs un sirsnīgs sarunbiedrs, un arhimandrītu Tavriju, kura attieksme bija distancētāka, tomēr ne bez iedziļināšanās un pat gaišredzības. 1997. gadā Arvo Perts sacerēja “Grēku nožēlas kanonu”, kura teksta autors ir Krētas Andrejs un kura fragmenti iekļauti Rīgas festivāla koncerta programmā. Ir ziņas, ka pēc pārcelšanās uz dzīvi Rietumos Perta uzskatus un pasaules izjūtu stiprināja kontaktēšanās ar arhimandrītu Sofroniju (1896–1993), kurš mudinājis Pertu vairāk komponēt – “tā par jums uzzinās visa pasaule”. Arhimandrīta namā netālu no Eseksas Perts ik gadu pavadījis vairākus mēnešus, komponējot un apmeklējot dievkalpojumus netālajā klosterī, ko dibinājis tēvs Sofronijs.

Otrs koncerta komponists - ukraiņu dzīvais klasiķis Valentīns Silvestrovs, saukts par pēcskaņas meistaru, ir viens no savdabīgākajiem un introvertākajiem mūsdienu komponistiem. Nebūdams PSRS “centra” (t. i. Maskavas vai Ļeņingradas) komponists, avangardiski noskaņotais Silvestrovs pakļāva savu daiļradi visām iespējamām represijām – to skaitā bija izslēgšana no Komponistu savienības un partitūru nepublicēšana, kā arī darbu neatskaņošana.

Viņš pelnījis iztiku ar dažāda rakstura darbiem, kuru vidū iespēja mācīt mūziku skolās uzskatāma par varas gaiteņu labvēlību arī tajos gados, kad Silvestrova vārds jau bija labi pazīstams visā pasaulē. Krievu mūzikas zinātniece Tatjana Čeredņičenko trāpīgi norādījusi, ka Silvestrova mūzika būtībā ir postmūzika, respektīvi, tai raksturīga īpaša interese par pēcskaņu. Tas precīzi formulēts Svetlanas Savenko teiktajā: “Mūzikas ontoloģiskais fakts ir noticis, ja forma pēc visiem parametriem ir noslēgta, tomēr turpina skanēt kādā it kā netveramā telpā”. Pašam komponistam labpatīk apzīmējums metamūzika jeb skaniskā izteiksme metaforas veidā.

Intervijā žurnālam “Mūzikas Saule” Silvestrovs pirms septiņiem gadiem teica: “Šobrīd man vairs nav viena personāža, kuru nosaukt sev par mūzikas centru – viss ir mans Skolotājs, pat „Besame mucho” kādā krogā, kur mēs ar Pertu reiz sēdējām pēc viņa koncerta. Patiesība ir gan zemajos, gan augstajos žanros. Jā, klusā balsī pasacītas, pavisam parastas lietas cilvēki dažkārt uztver kā skumjas. Bet manā mūzikā tās nav galvenais. Man galvenais ir panākt caurspīdīguma un gaismas sajūtu. Lai ir melanholija – tā ir dvēseles satikšanās ar mūžību. Bez skumjām mūzika zaudētu savu vērtību. Tāpat kā cilvēks.”

Jau ziņots, ka trešais Rīgas festivāls šogad notiks no 3. līdz 20. jūnijam, pulcējot izcilākos Latvijas un citvalstu māksliniekus. Atklāšanas un noslēguma koncertos Vestarda Šimkus un Baibas Skrides sniegumā varēs baudīt šī gada jubilāra Riharda Vāgnera mūziku. Festivāla koncertos muzicēs arī Lielās mūzikas balvas 2012 laureāte akordeoniste Ksenija Sidorova, VAK “Latvija”, pianists Juris Žvikovs, grupas „Prāta vētra” līderis Renārs Kaupers, Latvijas sitaminstrumentu zvaigznes, kanādiešu mecosoprāns Miša Brigergosmane, a cappella kvartets „Anonymous 4” no ASV, Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris u. c. Biļetes uz „Latvijas Radio koris. Perts un Silvestrovs” un citiem Rīgas festivāla koncertiem pieejamas visās “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

0 komentāri

Komentāru nav