Kārlis Vanags: nevajag domāt, ka džezs ir tikai avangards

Kārlis Vanags: nevajag domāt, ka džezs ir tikai avangards
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Latvijas Radio bigbenda muzikālais direktors Kārlis Vanags
Una Griškeviča
06-12-2013 A+ A-
Piektdien, 6. decembrī, Latvijas Radio bigbends festivāla „Eiropas Ziemassvētki” ietvaros muzicēs kopā ar vienu no pasaulē labākajām džeza vokālajām grupām – „Grammy” balvas ieguvēju „New York Voices”. „Tas, ka varam uzstāties kopā ar „Grammy” balvas laureātiem un nominantiem, ir nozīmīgs notikums gan mums, gan valstij,” sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” teic Latvijas Radio bigbenda muzikālais direktors un saksofonists Kārlis Vanags.

Ne tikai džeza standarti vien

„Ir liels gods muzicēt kopā ar viņiem! Mēs šim koncertam gatavojamies ļoti cītīgi, un centīsimies visu izdarīt pēc labākās sirdsapziņas,” apgalvo Kārlis, kuru esam sastapuši Latvijas Mūzikas akadēmijas gaiteņos.

Uz jautājumu, kurš kuru uzrunājis kopīgai muzicēšanai, viņš atteic, ka pašu sākumu šai sadarbībai nezina. „„New York Voices” arī bijusi sadarbība ar atsevišķiem mūsu grupas dalībniekiem, tā ka, iespējams, tieši viņi piedāvāja „New York Voices” īstenot šo projektu.” Savukārt par koncerta repertuāru Kārlis Vanags teic: skanēs gan džeza standarti, gan Ziemassvētku dziesmas. „Džeza standarti būs ļoti zināmi – tādi, kurus pazīs gan džeza cienītāji, gan arī tie, kuri džezu klausās varbūt tikai fonā – piemēram, „Night in Tunisia”, „Sing, Sing, Sing” u. tml. Būs arī vairāki skaņdarbi no grupas jaunākā albuma „Let It Snow” – „We Wish You a Marry Christmas” un citas,” stāsta bigbenda muzikālais direktors un pasmejas, – jā, iespējams, būs arī visiem labi zināmā Ziemassvētku dziesmiņa „Jingle Bells”. „Nevajag domāt, ka džezs ir tikai avangards.

Šī mūzika, kas skanēs koncertā, būs skaista, viegli klausāma un uztverama, tādēļ no sirds iesaku visiem nākt klausīties.”

 

Koncerts kopā ar Austrālijas lepnumu

Kad būs nospēlēts šis koncerts, mūziķi uz lauriem dusēt pat nedomā, jo decembrī ieplānoti vairāki reģionālie koncerti kopā ar maestro Raimondu Paulu un solistiem: 28. decembrī Latvijas Radio bigbends uzstāsies Ventspilī, 29. decembrī – Latgales vēstniecībā „GORS” Rēzeknē. „Tā kā uzstājamies pilnīgi pretējās Latvijas malās, šī sanāk tāda kā krusta tūre,” Kārlis smaida un piebilst, ka viens bigbenda koncerts ieplānots arī šogad atjaunotajā kultūras pilī „Ziemeļblāzma”. „Savukārt 27. janvārī Latvijas Nacionālajā operā notiks koncerts „Raimonds Pauls. 78”, kurā prezentēsim liela apjoma Raimonda Paula jaundarbu bigbenda instrumentācijā. Būtībā tā būs izrāde, kurā piedalīsies solisti – Nacionālā teātra aktieri Juris Jope un Madara Botmane, Edgara Vītola vadītais koris un, protams, Latvijas Radio bigbends.”

Kārlis stāsta, ka bigbenda kalendārā nākamajā gadā ieskicēti vēl vairāki koncertu datumi:

„Mums ļoti svarīgs koncerts ir nākamā gada 28. novembrī  kopā ar Austrālijas lepnumu – trompetistu un metāla pūšamo instrumentu speciālistu Džeimsu Morisonu.

Šā projekta nosaukums ir „Mare Baltic”, jo tiks akcentēta mūzika, kas tapusi pie Baltijas jūras – latviešu mūzika, kas aranžēta šim austrāliešu solistam.” Protams, bigbenda kalendārā ir koncerti arī festivāla „Rīgas ritmi” pavasara un vasaras sesijā. „Ja kādam ir interese par bigbenda koncertiem, pagaidām mūsu mājaslapa meklējama sociālajā tīklā Facebook – tur atrodama visa informācija par mums un koncertu aktualitātēm,” bilst Kārlis Vanags.

 

Kad mūziķis kļūst par profesionāli

Latvijas Radio bigbends tika atjaunots pirms gada, un pirmais koncerts notika kopā ar vokālistu Kurtu Elingu 2012. gada 9. decembrī. Vai, pēc Kārļa domām, šā kolektīva atjaunošana ir sevi attaisnojusi? „Domāju, ka primārais, ko varam akcentēt un parādīt – mums ir bijuši koncerti kopā ar pasaules līmeņa māksliniekiem, piemēram, Kurtu Elingu, Daienu Šūru un citiem. Tādējādi bigbends gūst pieredzi un nemitīgi pilnveidojas un aug.

Protams, joprojām muzicēšana bigbendā ir liels entuziastu darbs, ziedošanās projektam un cerīgs skats nākotnē – ka reiz piepildīsies iepriekšējās kultūras ministres Jaunzemes-Grendes solījums, ka bigbenda mūziķi varētu par darbu saņemt atalgojumu.

To ļoti gaidām, un pieļauju, ka tas varētu būt liels solis uz priekšu.” Tiesa, komentējot jautājumu, vai no tā mainītos statuss un bigbendu varētu sākt uzskatīt par profesionālu kolektīvu, Kārlis akcentē, – termins „profesionāls” ir ļoti dīvains, jo statuss „profesionāls” ir tad, kad cilvēks par darbu saņem atalgojumu, bet neskar profesionalitāti izpildījuma ziņā, kā mēs to saprotam. „Protams, cenšamies būt pēc iespējas profesionālāki savā darbībā, neņemot vērā to, ka vairāk vai mazāk tas ir tikai projektu darbs,” Kārlis vēlreiz akcentē un atgādina, ka visi sadarbības projekti ar ārzemju zvaigznēm bijuši veiksmīgi un ka mākslinieki pēc tam izteikušies ļoti atzinīgi, tādēļ ir visi priekšnoteikumi, lai bigbends turpinātu darboties. „Mūziķi to labprāt dara un iesaistās projektos, taču tajā pašā laikā ir jāmaksā par elektrību, jāliek desa uz maizes; vārdu sakot – jādzīvo,” viņš rezumē.

 

Kadrus audzina arī pats

„Aktīvi strādājam pie tā, lai mums pietiktu kadru muzicēšanai bigbendā. Arī mana personīgā darbība ir vērsta uz to, lai šādi kadri būtu,” uz jautājumu, vai mūsu mūzikas skolas un Mūzikas akadēmija nodrošina pietiekami daudz kvalificētu mūziķu, atteic Kārlis Vanags, kurš pirms pāris gadiem izlēmis pats uz savu roku veidot bigbendu, bet vēl pēc dažiem gadiem nodibināja jauniešu bigbendu ar domu audzināt jaunos kadrus šim žanram un muzicēšanas manierei.

„Arī šobrīd Mūzikas akadēmijā ir cilvēki, kas apgūst instrumentu spēli tieši šim mūzikas žanram, tā ka viss palēnām attīstās.

Lai gan mūsu akadēmijas Džeza mūzikas katedra ir diezgan maza, katru gadu tiek uzņemti pieci dalībnieki, lai varētu komplektēt ritma sekciju un solistus. Protams, viena no problēmām joprojām ir metāla pūšaminstrumenti, kuru nepietiek un nez kāpēc šajā instrumentu grupā jauniešu interese nav diez cik liela. Taču, ja no trombonu skaita „nulle” esam tikuši līdz diviem tromboniem, un mums pievienosies vēl kāda trompete, uz kaut ko varam cerēt. Pagaidām viss ir procesā,” Kārlis izklausās ļoti cerīgs.

1 komentāri

Aija

07.12.2013 15:44

Zem bildes nav pareizi vārds uzrakstīts