Turpinās „Liktens lietu muzeja” ekspozīcijas veidošana

Turpinās „Liktens lietu muzeja” ekspozīcijas veidošana
Publicitātes foto . „Liktens lietu muzeja” eksponāts
16-04-2013 A+ A-
Joprojām turpinās „Rīga 2014” projekta „Liktens lietu muzejs” ekspozīcijas veidošana, un iedzīvotāji ir aicināti topošajam muzejam ziedot sev svarīgus un personiskus priekšmetus, kas 2014. gadā būs aplūkojami kopīgā izstādē. Projekts „Liktens lietu muzejs” ir iekļauts „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Brīvības iela”. Projekta kurators – Gints Grūbe.

Kopš pagājušā gada beigām „Liktens lietu muzejamziedoti 150 priekšmeti, atklāj projekta vadītāja, māksliniece un žurnāliste Ilona Brūvere. Taču joprojām tiek gaidīti izstādes papildinājumi, piesakot savas „liktens lietas” pa e-pastu: liktenslietas@gmail.com. Katram priekšmetam jāpievieno stāsts, ar ko šī lieta konkrētajam lietotājam bijusi liktenīga, svarīga.

Vērienīgā kultūrvēsturisko liecību ekspozīcija 2014. gadā būs aplūkojama saucamajā „Stūra mājā” jeb bijušajā Valsts drošības komitejas ēkā Brīvības un Stabu ielas stūrī. Izstādi iecerēts izvietot ēkas piektajā stāvā.

Mākslinieks Artis Rutks un projekta vadītāja – režisore un žurnāliste Ilona Brūvere – muzeju iecerējuši ļoti personisku rīdzinieku priekšmetisko laika liecību stenogrammu. Līdztekus rīdzinieku priekšmetiskajām kultūrvēsturiskajām laika liecībām muzejā varēs iepazīties arī ar laiku, kas saistīts ar konkrētiem priekšmetu stāstiem.

Pēc kuratora Ginta Grūbes koncepta bijušajā „Stūra mājāplānotas vairākas Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas izstādes, namamtraģisku notikumu lieciniekam – 2014. gadā uzsākot citu un jaunu dzīvi izstāžu kompleksam. Blakus „Liktens lietu muzejamekspozīcijas atvērs arī Lietišķās mākslas, Rīgas Vēstures un kuģniecības, arī Okupācijas muzejs.

„Nekas tik spilgti neraksturo laiku un notikumus priekšmeti un lietas, kas mums kādreiz piederējuši. Un mēs tos vienmēr atceramies saistībā ar kādu īpašu dzīves posmu, kas apliecina konkrētu laiku un notikumus. Priekšmeti un lietas stāsta par dzīvi patiesāk, palīdz notikušajam palikt atmiņā un neizgaist,” uzskata Ilona Brūvere.

Viņa akcentē, ka Rīga līdz šim galvenokārt apkopojusi atmiņu stāstus, ņemot vērā politiskos vai faktoloģiskos aspektus, īpašu uzmanību nepievēršot rīdzinieku personīgajām liecībāmtās izmantotas tikai fragmentāri.


Liktens lietu muzeja eksponāts

„Nedrīkst aizmirst, ka politiskā skatuve ir tikai fons, scenogrāfija lugai, kas tiek izspēlēta uz mūsu dzīves skatuves tai atvēlētajā laikā. Daudzas svarīgas liecības par laiku un par to, dzīvojam, palikušas nepamanītas, lai gan tieši tās vienmēr piesaista vislielāko skatītāju un klausītāju uzmanību, uzdodot ne vienu vien mīklu nākamajām paaudzēm,” turpina Brūvere.

„Priekšmeti un lietas, kas ir apkārt, saistīti ar konkrētiem notikumiem mūsu dzīvē. Lietas ir tās, kas tik daudz stāsta par mums. Divdesmit pirmais gadsimts ienāk civilizācijas vēsturē minimālisma ēra, atsakoties no visa nevajadzīgā. Modīgi ir atteikties no lietu kulta, bet tajā pašā laikā būtiski izzināt pasauli priekšmetu liecībās. Lietas uzticības zīmes nāk mums līdz, turpinot skaitīt Laika pulksteni; tie ir mūsu ieroči, kas pasargā, krāšņo un atgādina, un, dienu no dienas mums kalpojot, kļūst par mūsu dzīves liecībām. Katra ar savu noslēpumu un savu klusēšanu,” teic projekta vadītāja.

0 komentāri

Komentāru nav