Diriģents Jānis Liepiņš un DD orķestris koncertā „Pieci”

Diriģents Jānis Liepiņš un DD orķestris koncertā „Pieci”
Santa Savisko-Jēkabsone . Diriģents Jānis Liepiņš
08-12-2013 A+ A-
13. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā koncertā satiksies diriģents Jānis Liepiņš un DD orķestris koncertā „Pieci”.

DD simfonisko orķestri veido topošie profesionālie mūziķi, no kuriem lielākā daļa ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti, kuri sanākuši kopā un radījuši jaunu muzikālu projektu „Pieci”. Orķestra nosaukums ir radies no apzīmējuma „Draugi un domubiedri” – 46 jauni un talantīgi mūziķi. Savukārt simfoniskā orķestra diriģents Jānis Liepiņš, sabiedrībā plašāk pazīstams kā jauniešu kora „Kamēr...” galvenais diriģents.

Koncertā tiks atskaņoti piecu jauno komponistu darbu pirmatskaņojumi: Santas Zaķes opuss „Realitāte”, kas tapis 2005. gadā klavieru kvartetam, bet šodien tas atdzimst jaunā – simfoniskā orķestra – partitūrā. Komponiste 2010. gadā absolvējusi E. Dārziņa mūzikas vidusskolu, 2010. gadā uzsākusi studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kompozīcijas nodaļā un 2011. gadā – klavierspēles nodaļā.

Skanēs arī Jāņa Ķirša skaņdarbs „The Lost Son” („Atraitnes dēls”). Komponista radošā iedvesma nākusi no Viļa Plūdoņa grāmatas „Atraitnes dēls”. Jānis Ķirsis pauž: „Jāsaka sirsnīgs paldies manai omei Vijai, kura mani iedrošināja, pārliecināja un iedeva rokās grāmatu „Atraitnes dēls”. Sākumā biju diezgan neradoši noskaņots, bet, sākot lasīt, Viļa Plūdoņa apbrīnojamā spēja „vārdu” pārvērst par skaņu, bildi par dzīvu filmu mani uzrunāja līdz sirds dziļumiem. Poēma nav saistīta ne laikā, ne telpā, tas ir daiļdarbs, kas neatzīst gara šķēršļus. Tā stāsta par nabadzīga jaunekļa, atraitnes dēla, dramatisko cīņu par savu sapņu piepildīšanu, par izglītības iegūšanu, par labākas dzīves nodrošināšanu sev un savai mātei.”

Jānis Ķirsis – komponists, producents un vokālās grupas „Framest” mākslinieciskais vadītājs. Absolvējis Rīgas Doma kora skolu, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas katedru. Vairāku mūziklu – „Klase”, „Zemenītes sniegā”, „Futbols uz podestiem” – autors. Sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un jauniešu kori „Kamēr...”. Rakstījis mūziku radio teātrim, vokālajiem ansambļiem, kā arī koriem.

Koncertā skanēs arī komponista Armanda Aleksandravičus „Bodenfrost Lied” („Salnas dziesma”). Armands Aleksandravičus par šo darbu saka: „Šā skaņdarba nosaukums vairāk ir asociatīvs, nekā tiešs, jo tam ir maz sakara ar salnu kā fizikālu parādīšanos, bet gan kā sajūtu – aukstumu. Stopkadrs – lai arī tā būtu zeme, kas ir sasalusi (Boden – zeme, augsne; frost – sals) vai jebkura cita lieta, mani tas ietekmē tikai kā vērotāju… Citējot Jāni Liepiņu: „Kontrasti ir tie, kas padara dzīvi interesantāku””.

Programmā iekļauts arī komponista Platona Buravicka skaņdarbs „Viļņi. Vibrācijas. Priekšnojautas”, par kuru autors saka: „Skaņu ainava, vēstījums par to, kas mūs gaida nākotnē – Ziemassvētkos. Visgaišākais un vislabākais, bet kas tieši, mums vēl nav zināms. Tāpēc gaisā valda priekšsvētku sajūta – kāda svēta notikuma vēstošie viļņi. Mēs tos uztveram, un gan asinis, gan nervi sāk vibrēt, tas ievibrē mūsu dvēseles, mūsu priekšnojautas. Es vēlos, lai skaņdarbs kļūst par robežsvītru starp to, kas ar mums ir noticis iepriekš, un to, kas mūs sagaidīs nākotnē. Novelciet uz zemes svītru, pārkāpiet to, un visu slikto atstājiet aiz svītras.”

Savukārt komponists Jēkabs Jančevskis – arī Talsu Valsts ģimnāzijas jauktā kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs un Latvijas Kultūras akadēmijas jauktā kora „Sõla” diriģents – koncertam piedāvājis savu jaundarbu, kuru raksturo šādi: „Tā ir pirmā iespēja iepazīt orķestri, pirmie eksperimenti ar tik apjomīgu sastāvu. Tie noteikti ir meklējumi – orķestra krāsu, faktūru un iespēju apzināšana. Tas nebūs avangards, tā nebūs sarežģītība, tieši pretēji – muzikālais materiāls pretendē uz vienkāršas, cerams, klausītāja sirdij saprotamas un emocionālas mūzikas statusu.”

Ieeja koncertā – bez maksas. Koncertu ieraksta „Latvijas Radio 3 – Klasika”.

0 komentāri

Komentāru nav