Pirmoreiz Latvijā skanēs Baha Si minora mesas agrīnā versija

Pirmoreiz Latvijā skanēs Baha Si minora mesas agrīnā versija
Jeļena Forste . Baroka koris „Collegium Choro Musici Riga”
11-12-2013 A+ A-
Svētdien, 22. decembrī, plkst 20.00 Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā baroka koris „Collegium Choro Musici Riga”, baroka orķestris „Collegium Musicum Riga”, solists Sergejs Jēgers, kā arī pūšaminstrumentālisti no Igaunijas diriģenta Māra Kupča vadībā atskaņos vienu no visu laiku vispopulārākajiem baroka laika skaņdarbiem – Johana Sebastiāna Baha Si minora mesu.

Autors šim skaņdarbam devis nosaukumu missa brevis. Šādas īsās mesas visai bieži varam sastapt Baha un viņa kolēģu darbos. Koncertā tiks atskaņota pirmā šā darba versija, kurai šogad aprit jau 280 gadu un visdrīzāk pie mums līdz šim nav šādā veidā atskaņota. Šī versija 1733. gadā tika sacerēta un pirmoreiz atskaņota Drēzdenē Saksijas galmā jaunajam grāfam Frīdriham Augustam II. Bahs ar šo skaņdarbu cerēja iegūt kapelmeistara darbu Saksijas galmā, kas pēc trim gadiem arī piepildījās.

 

Šī 1733. gada radītā mesa vēlāk neveiksmīgi papildināta ar mākslu nesaistītu iemeslu dēļ līdz pilnai katoliskajai mesai, taču tā izrādījās pārāk apjomīga un tajā laikā palika neatskaņota, līdz simts gadus vēlāk tikusi pilnībā atskaņota. Visas mesas fragmenti ir atrodami Baha iepriekš sarakstītos darbos. Te jāmin „Gloria” daļa, kas ir arī 191. kantātes paplašināta versija.

19. gadsimtā, meklējot paralēles ar lielajām svinīgajām mesām, skaņdarbs ieguvis nosaukumu „Augstā mesa”, kā dažbrīd arī mūsdienās to sauc.

Mesas lielie atskaņojumi ar lielajiem koriem un orķestriem ir post Mendelsona tradīcijas, jo visticamāk Bahs radījis to viņa tipiskajam atskaņošanas veidam, kad kora dziedātāju skaits nepārsniedz divpadsmit, kas arī viņam visdrīzāk nemaz nebija.

Pamatojoties uz vēsturisko rakstības gaitu un ņemot vērā, ka Si minora mesa radīta tieši katoļu baznīcas atskaņojumiem, mākslinieki maina koncerta vietu uz skaisto un līdz šim maz šādus koncertus piedzīvojušo Sv. Marijas Magdalēnas baznīcu.

Ar Rīgas domes atbalstu mūziķi klausītājiem un faniem dāvina bezmaksas ieeju 22. decembra koncertā.

0 komentāri

Komentāru nav