Daces Lapiņas personālizstāde „Baltā” Rīgas Mākslas telpā

Daces Lapiņas personālizstāde „Baltā” Rīgas Mākslas telpā
Publicitātes foto
11-12-2013 A+ A-
13. decembrī plkst. 17.00 Rīgas Mākslas Telpas Intro zālē atklās Daces Lapiņas sešpadsmito personālizstādi „Baltā”, kurā būs skatāmas mākslinieces šogad gleznotās klusās dabas.

Klusā daba ir žanrs, kurā māksliniece konsekventi strādā jau vairākus gadu desmitus. „Mierīgā dzīve”, kā klusās dabas žanru nodēvēja 17. gadsimta Francijā, ir Daces Lapiņas darbus raksturojošs apzīmējums. Arī šajā izstādē skatāmo darbu galvenie varoņi ir mākslinieces iemīļotie trauki, sīpoli, ķiploks, ogas, olas, maizes klaips, sakaltētu ziedu pušķis, ķirbis, galdauts, piena krūze, vāze, bļoda. Priekšmeti kā dzīvas būtnes, kā filozofiska kategorija.

Gleznotājas darbi – saprotami, gaiši un priecīgi – atklāj vienkāršo lietu nozīmīgumu. Labi zināmais, katru dienu acu priekšā esošais, no cita redzes leņķa ieraudzītais, mākslinieka rokām apmīļotais, kļūst par simbolu pasaules kārtībai, dod pārliecību, ka nemitīgo, straujo pārmaiņu laikā ir arī stabilais, nepārejošais.

Līdz pilnībai izkopts rokraksts – stabila kompozīcija, rūpīgi nostrādāts ik milimetrs spēles laukumā, baltais uz baltā ar meistarīgi ieliktiem spilgtākiem akcentiem. „Klusās dabas ir klusas. Tikai pa retam kāds no varoņiem paaugstina balsi,” tā mākslinieces stilu raksturo izstādes kuratore Sarmīte Sīle.

 

Dace Lapiņa stāsta: „Esmu konsekventi pievērsusies klusās dabas žanram, kurā, manuprāt, varu vislabāk izteikties, liekot cilvēkam uzmanīgāk ieskatīties it kā apstādināta laika mirklī. Tādā, kurā vienotā harmonijā ir gaisma, telpa, priekšmets. Priekšmeti, kuriem bieži vien vairs nav konkrētas nozīmes. Tie simbolizē domu, kas rada manu gleznu noskaņu.

Gleznoju ar pārliecību, ka šodienas steidzīgajā un racionalizētajā pasaulē ir ļoti vajadzīga māksla, kas liek un māca cilvēkiem apstāties un iedziļināties… Vizuālajai mākslai, manuprāt, jāpauž tas, ko nav iespējams izstāstīt vārdos.”

Māksliniece dzimusi 1954. gadā Rīgā. Mācījusies J. Rozentāla Rīgas mākslas skolā (1966–1973), studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā (1974–1980). Absolvējusi prof. I. Zariņa monumentālās glezniecības meistardarbnīcu. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1983. gada. Izstādēs piedalās kopš 1979. gada. 2011. gada izstāde Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā. D. Lapiņas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku Savienības un Tretjakova galerijas kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Vācijā, ASV, Izraēlā, Zviedrijā, Dānijā, Krievijā.

Izstādi atbalsta: SIA „Rīgas nami” un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Izstāde „Baltā” Rīgas Mākslas telpā būs skatāma no 14. decembra līdz 2014. gada 12. janvārim. Izstādes kuratore – Mg. art. Sarmīte Sīle.

 

0 komentāri

Komentāru nav