Aicina svinēt ziemas saulgriežus Brīvdabas muzejā

Aicina svinēt ziemas saulgriežus Brīvdabas muzejā
Publicitātes foto
13-12-2013 A+ A-
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svētdien, 15. decembrī, no plkst. 12.00 līdz 16.00 notiks ziemas saulgriežu svinības. Visi apmeklētāji aicināti tērpties maskās, lai ar bluķa vilkšanu, jautrām dziesmām un dejām folkloras kopu pavadībā ieskandinātu gada garāko nakti un īsāko dienu.

Plkst. 12.00 no Galvenajiem vārtiem sāksies bluķa vilkšana folkloras kopas „Rija” vadībā. Bluķis tiks vilkts uz Kurzemes sētu, tālāk uz Vidzemes sētu kopā ar folkloras kopu „Skandenieki”, bet uz Latgales ciemu – ar folkloras kopu „Rikši”, lai plkst. 15.00 to sadedzinātu ugunskurā Priedes kroga galā un atbrīvotos no visām šajā gadā piedzīvotajām likstām un nelaimēm.

No plkst. 12.00 līdz 16.00 gar galveno ceļu darbosies amatniecības izstrādājumu tirdziņš, kurā varēs iegādāties gan tradicionālas, gan neparastas dāvanas, gan gardas piparkūkas un citus kārumus svētku galdam.

No plkst 12.00 līdz 16.00 Kurzemes sētā kopā ar Māru Kuplo varēs darināt tradicionālos Ziemassvētku rotājumus – puzurus. Zvejniekciema sētā „Lurķi” darbosies dabas materiālu darbnīca, kur katrs varēs pagatavot sev tīkamus svētku rotājumus. Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni varēs iemācīties liet vaska sveces, lai tumšās ziemas dienas taptu gaišākas. Laimes liešanas darbnīca darbosies Mērsraga smēdē.

No plkst 12.00 līdz 14.00 Priedes kroga galā muzeja apmeklētāji varēs izmēģināt spēkus bluķa zāģēšanā ar „divroci”.

Plkst. 14.30 Priedes krogā varēs cept un garšot piparkūkas, bet 15.30 nobaudīt gardu cūkgaļas cepeti. No aukstuma pasargās karsta tēja Vidzemes sētas slietenī, kā arī silta maltīte Priedes krogā un Pūnītē.

Ziemas saulgrieži latviešiem ir prieka un līksmības svētki, jo pēc gada garākās nakts (kas pēc astronomiskā kalendāra šogad būs 21. decembrī) saule atkal griežas uz pavasara pusi. Ar līksmām dziesmām, dejām un rotaļām ļaudis mēdza ap savām un kaimiņu mājām vilkt bluķi, lai atbrīvotos no visa aizejošā gada grūtuma un ļaunuma, sadedzinot to ugunskurā. Lai nākamais gads katrai ģimenei un mājai nestu svētību un pārticību.

Brīvdabas muzejs atrodas Rīgā, Brīvības gatvē 440. Muzejs apmeklētājiem atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00.

0 komentāri

Komentāru nav