Gaismas pilī rīkos projektu „Pasaule bilžu grāmatā”

Gaismas pilī rīkos projektu „Pasaule bilžu grāmatā”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle un Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova stāsta par projektu „Pasaule bilžu grāmatā”
Nākamgad, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, Latvijas Nacionālā bibliotēka Gaismas pilī rīkos projektu „Pasaule bilžu grāmatā”, tika pavēstīts piektdien preses konferencē.

Kā informēja Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, viena no projekta sastāvdaļām būs starptautiska konference, kurā tiksies rakstnieki, mākslinieki, tulkotāji, literatūras un mākslas pētnieki, izdevēji un visi, kas ikdienā veido kontaktu starp bērnu un grāmatu – bibliotekāri, pedagogi, žurnālisti. „Starptautiskajā konferencē, kurā piedalīsies arī vairāki starptautiski pazīstami lektori, tiks runāts par bērnu bilžu grāmatām – mākslas darbu – un par to ietekmi uz bērnu,” piebilda S. Tretjakova.

 

Projekta otra sastāvdaļa būs Baltijas jūras reģiona valstu – Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Krievijas, Polijas, Somijas, Norvēģijas, Zviedrijas un Dānijas – bilžu grāmatu pirmā kvadriennāle. Tāpat, lai rosinātu mākslinieku jaunradi un Latvijā veicinātu jaunu, kvalitatīvu bilžu grāmatu tapšanu, tiks rīkota arī konkursa izstāde „Attēlu stāsts”, kurā būs apskatāmas kvadriennāles dalībnieku – mākslinieku – ilustrācijas un satura koncepti autoru iecerētai grāmatai. Silvija Tretjakova arī atklāja, ka, izmantojot kvadriennāles rīkotāju priekšrocības, Latviju šajā pasākumā pārstāvēs 20 mākslinieki, bet pārējās dalībvalstis – pieci.

Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle pauda, ka šajā gadījumā redzam, ka jaunā bibliotēkas ēka ir kaut kas daudz vairāk nekā tikai grāmatu glabātuve - tā ir vieta, kur veidot šādu projektu, kas savukārt daudz ietekmēs bilžu grāmatu un ilustrāciju veidošanas nozari. „Tas viss kopā ir tā Eiropas kultūras galvaspilsēta,” iespēju veidot šādu projektu „Gaismas pilī” komentēja Čivle.

 

Kvadriennāles nolikuma autore (tas tiks publicēts arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā) – mākslas zinātniece Austra Avotiņa – uzvēra, ka nākamgad Rīgā notiekošajā kvadriennālē tiks akcentēta grāmatas koncepcija, stāsta nolasāmība no attēla, tādēļ kvadriennālē tiks aicināti piedalīties jaunie mākslinieki, kuru darbi vēl nav publicēti, un atklāja, ka konkursa izstādes dalībniekus gaida balvas.

„Vērtīgākā noteikti nebūs naudas balva, bet gan iespēja savu grāmatu publicēt ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas jūras reģiona valstīs.

Ceru, ka šis aspekts kalpos par pamudinājumu māksliniekiem piedalīties kvadriennālē.” Vēl A. Avotiņa atklāja, ka, piedaloties līdzīgu pasākumu organizēšanā citviet pasaulē, saskārusies ar interesantu fenomenu – ka ārvalstu rakstniekiem, kuru Latvijā izdotās grāmatas ilustrējuši latviešu mākslinieki, labāk patīk šīs, nevis oriģinālās grāmatu ilustrācijas. „Latvijā netiek veidota kolekcija bērnu grāmatu ilustrāciju oriģināliem, tādējādi pazūd vērtīgi oriģinālie mākslas darbi. Izstāde ”Gaismas pilī„ varētu parādīt, ka šie darbi ir vērtība, un tad varētu arī sākt veidot kolekciju ar ilustrāciju oriģināliem,” uzsvēra A. Avotiņa.

Ilustrāciju nozīmi bērnu grāmatās akcentēja arī Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Juris Petraškevičs: „Kādreiz ilustrācijas palīdzēja interpretēt grāmatas tekstu, savukārt tagad grāmatu ilustrācijas palīdz bērnus ievadīt laikmetīgās mākslas izpratnē un ļauj šo izpratni izvērst.” J. Petraškevičs arī pastāstīja, ka LMA Grafikas nodaļā pirmo gadu darbojas Bērnu grāmatu ilustrēšanas programma, kas ir lieliska iespēja jaunajiem māksliniekiem izmēģināt savus spēkus šajā jomā. Viņš arī solīja palīdzēt tiem jaunajiem māksliniekiem un LMA studentiem, kuri vēlēsies piedalīties nākamgad notiekošajā kvadriennālē.

Bilžu grāmatu kvadriennāle Rīgā notiks ik pēc četriem gadiem. Pirmā ir iekļauta Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā. To organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes nacionālajām sekcijām.

 

0 komentāri

Komentāru nav