„Rīga 2014” gada lielākie akadēmiskās mūzikas notikumi

„Rīga 2014” gada lielākie akadēmiskās mūzikas notikumi
Publicitātes foto . Viens no lielākajiem nākamā gada klasiskās mūzikas notikumiem ir diriģenta Marisa Jansona un Bavārijas Radio orķestra koncerts 7. novembrī
2014. gada 17. janvārī oficiāli tiks atklāta Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas – programma, piedāvājot plašu kultūras notikumu klāstu, kurā savu vietu atraduši visdažādāko žanru pasākumi, tostarp, protams, arī klasiskā mūzika. Lai šajā piedāvājumā būtu vieglāk orientēties, kultūras portāls „Rīga 2014” piedāvā lielāko klasiskās mūzikas pasākumu izlasi.

* Koncerts „Rīga dimd!”

2014. gada 18. janvārī notiks Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas – atklāšanas koncerts „Arēnā Rīga”.

Tajā piedalīsies izcilākie Latvijas akadēmiskās, etno un popmūzikas mākslinieki, kori un orķestri. Koncerta muzikālais un vizuālais stāsts klausītāju izvedīs cauri Rīgas vēsturiskajam liktenim. Rīga – tautasdziesmu dārgums un lepnums – klausītāju klātbūtnē kļūst par Rīgu – Eiropas domātāju un mākslinieku dzimteni no vēstures līdz mūsdienām. Riharda Vāgnera, Sergeja Eizenšteina, Mihaila Barišņikova, Gidona Krēmera, Alvja Hermaņa Rīgu. 

Ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamajām mūzikas kompozīcijām Rīga šajā koncertā klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

Par īpašu notikumu koncertu padarīs spilgti un starptautiski atzīti mākslinieki, kurus varam dēvēt par savējiem -  pasaulslavenie operas solisti Aleksandrs Antoņenko un Egils Siliņš, Liene Kinča. Ilona Bagele, maestro Raimonds Pauls, Intars Busulis, VAK „Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā.

Koncerta vadītāji – Baiba Broka un Gundars Āboliņš. Koncerta režisors – Andrejs Žagars.

 

* Kameropera „Līsistrate”

2014. gada 14. un 15. februārī plkst. 19.00 Latvijas Dzelzceļa muzejā, 16. februārī plkst 19.00 Liepājas teātrī un no 2014. gada 23. oktobra līdz 2. novembrim – izrādes Bāzelē, Cīrihē, Kūrā, Lucernā (Šveicē), sadarbojoties starptautiskai mākslinieku komandai, tiks radītas un izrādītas divas viencēliena kameroperas jeb diptihs par tēmu „Sieviete un karš”– drāma (komponists J. Nīmanis, libretiste I. Zandere, režisore K. Sirise (C. Cyris, Šveice)) un komēdija (komponists K. Evalds (Šveice), režisore Z. Kreicberga).

Galvenajās lomās: Ž. Hircela (J. Hirzel) (soprāns; Šveice), R. Kollers (baritons; Šveice) un K. Gailīte (soprāns; Latvija). Scenogrāfe – K. Jurjāne, gaismu mākslinieks – M. Feldmanis, diriģents – N. Dreģis, vokālā grupa „Putni” un „X”, kā arī mūziķi no Šveices, Latvijas un Vācijas. Mākslinieciskā vadītāja – A. Dreģe.

Vairāk par kameroperu „Līsistrate” lasi šeit!

Tematiskā līnija: „Brīvības iela”.

 

* Gidona Krēmera un „Kremerata Baltica” koncerts

2014. gada 7. martā kultūras pilī „Ziemeļblāzma” koncertu cikla „Dzimuši Rīgā” ietvaros notiks Gidona Krēmera un „Kremerata Baltica” koncerts. Tā iedvesmas avots – mecenāta, koktirgotāja un vijoļmeistara Augusta Dombrovska darbs un viņa nenogurstošais altruisms sabiedrības labā.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

Biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

* Baha 329. dzimšanas dienā

31. martā Lielajā ģildē projekta „Windstream 2014 Baha zīmē” ietvaros notiks koncerts par godu Johana Sebastiāna Baha dzimšanas dienai.

Koncertā profesionālais pūtēju orķestris „Rīga” diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā atskaņos Baha mūzikas aranžējumus pūtēju orķestrim, kas pasūtīti latviešu komponistiem. Akcents likts uz Baha deju svītām un instrumentālo mūziku, kuru skanējums simfoniskā pūtēju orķestra izpildījumā būtu mūsdienīgs, ar iespēju pievienot 21. gadsimtam atbilstošu ritma zīmējumu.

Tematiskā līnija: „Okeāna alkas”.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

* Marka un Lūkas pasijas

4. aprīlī Rīgas Domā koncertu sērijā „Bahs. Pasija. Rīga” tiks atskaņota Johana Sebastiāna Baha mazpazīstamā „Marka pasija”, kā arī īpaši šai koncertu sērijai veltītais jaundarbs – Ērika Ešenvalda „Lūkas pasija”, kas būs tās pasaules pirmatskaņojums.

Šos skaņdarbus Rīgas klausītāji varēs baudīt augstvērtīgā interpretācijā: diriģents Sigvards Kļava un Latvijas Radio koris sadarbosies ar orķestri „Sinfonietta Rīga” un Eiropas labākajiem baroka mūzikas solistiem.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

* J. S. Bahs. Mateja pasija

11. aprīlī Sv. Pētera baznīcā skanēs Johana Sebastiāna Baha monumentālā „Mateja pasija”.

Tās mūzikas diženumu koncertu sērijā „Bahs. Pasija. Rīga” klausītājiem atklās sevišķi augstvērtīgu mūziķu sniegums: Latvijas Radio koris sadarbosies ar Eiropas izcilākajiem baroka mūzikas interpretiem – orķestri „Les Passions de l'Ame” (Šveice), diriģentu un Starptautiskās Baha akadēmijas (Štutgarte, Vācija) direktoru Hansu Kristofu Rādemani (Hans-Christoph Rademann) un daudziem ievērojamiem ārvalstu solistiem.

Tematiskā līnija: „Okeāna alkas”.

* J. S. Bahs. Jāņa pasija

18. aprīlī Sv. Jāņa baznīcā koncertu sērijā „Bahs. Pasija. Rīga” tiks atskaņots Johana Sebastiāna Baha izcilais vokāli instrumentālais darbs – dramatiskā „Jāņa pasija”.

Lielajā piektdienā to Rīgas klausītājiem dāvās Eiropas labākie baroka mūzikas interpreti: orķestris „Concerto Copenhagen”, dāņu diriģents Larss Ulriks Mortensens (Lars Ulrik Mortensen) un ievērojami viessolisti sadarbībā ar Latvijas Radio kori.

Tematiskā līnija: Okeāna alkas.

 

* Zigmars Liepiņš. Transcendentālā oratorija

26. aprīlī Rīgas Domā „Rīgas festivāla” laikā notiks Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pirmatskaņojums.

Skaņdarba pamatā ir stāsts par patiesu notikumu Japānas zemestrīces laikā. No kādas mājas gruvešiem tiek izglābts mazs puisēns, kuru aizsedzis mirušās mātes ķermenis. Mātes pēdējā vēsts: „Ja tu izdzīvosi, tad atceries, ka es tevi mīlu…” Oratorijas tēma ir par varoņdarbu – māti, kas sevi upurējusi bērna dzīvības dēļ.

Oratorijas atskaņojumā piedalīsies: LNO soliste Inga Šļubovska (soprāns), izcilais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Jānis Liepiņš.

Tematiskā līnija: „Rīgas karnevāls”.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Ērģeļmūzika BACH zīmē

No maija līdz septembrim – Rīgā, Liepājā un Jūrmalā
Pasaules mūzikas neizsmeļams okeāns ir J. S. Bahs un mūzika, kuru viņa personības iespaidā radījuši pasaules un latviešu skaņraži. Pirmo reizi Latvijā tiek veidots vienots Rīgas Doma, Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles un Dubultu evaņģēliski luteriskās baznīcas sadarbības projekts, kas vainagosies ar īpaši katrai norises vietai komponēta skaņdarba pirmatskaņojumu un visu trīs jaundarbu – cikla „Latviešu triloģija ērģelēm” – pasaules pirmatskaņojumu Rīgas Domā. Cikla daļu Dubultu baznīcai komponē jūrmalnieks Rihards Dubra, Liepājas daļu –
Jānis Lūsēns, savukārt Rīgas Domam raksta Ēriks Ešenvalds. Kopumā projektā piedalās vairāk nekā 20 Latvijas ērģelnieku, kā arī kori, dziedātāji, instrumentālisti un orķestris.
Tematiskā līnija Okeāna alkas".

 

 

* Dziedātājas Ingas Kalnas koncerts

17. maijā plkst. 19.00 Latvijas Nacionālajā operā koncertu cikla „Dzimuši Rīgā” ietvaros notiks operdziedātājas Ingas Kalnas solokoncerts.

Šajā sezonā dīva atgriezīsies LNO ar krāšņu solokoncertu ievērojamā britu diriģenta Džuliana Reinoldsa muzikālajā vadībā. Programmā: Gaetāno Doniceti, Džoakīno Rosīni, Džuzepes Verdi u. c. mūzika.

Rīgā dzimusī Inga Kalna (soprāns) ir starptautiski atzīta soliste, kura uzstājusies Itālijā, Francijā, Anglijā, Kanādā, ASV, Izraēlā, Zviedrijā, Somijā, Šveicē, Nīderlandē un citviet pasaulē. Viņas repertuārā ierasti ir Rietumeiropas komponistu gandrīz visu slaveno operu liriskā soprāna partijas.

Tematiskā līnija: „Okeāna alkas”.

Biļetes uz koncertu var iegādāties www.classictic.com un LNO mājaslapā.

 

* Londonas Simfoniskā orķestra koncerts

25. maijā Latvijas Nacionālajā operā viesosies Londonas Simfoniskais orķestris.

Orķestra galvenā viesdiriģenta Daniela Hārdinga (Daniel Harding) vadībā tiks atskaņoti divi romantisma perioda šedevri – Franča Šūberta 8. simfonija un Gustava Mālera 1. simfonija.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

Biļetes uz koncertu varēs iegādāties: www.classictic.com un LNO mājaslapā.

* XI „Kremerata Baltica” festivāls

No 3. līdz 6. jūlijam Rīgā, Lielajā ģildē, un Siguldas koncertzālē norisināsies XI „Kremerata Baltica” festivāls, kurā piedalīsies „Kremerata Baltica” Gidona Krēmera vadībā un izcilākie Latvijas un pasaules izpildītājmākslinieki.

 

* Koncerts „Dzimuši Rīgā”

6. jūlija vakarpusē – pašā vasaras vidū – krāšņā koncertā uz īpaši šim notikumam par godu uzbūvētas skatuves pie Latvijas Nacionālās operas uzstāsies Rīgā dzimušās akadēmiskās mūzikas zvaigznes – Maija Kovaļevska, Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš, Gidons Krēmers, Miša Maiskis, Baiba Skride, Iveta Apkalna, Vestards Šimkus, Raimonds Pauls un Laima Jansone, kā arī kori un orķestris Andra Pogas vadībā.  

Rīga kļūs par brīvdabas koncertzāli, kurā koncertu varēs vērot arī uz operas apkārtnē izvietotajiem ekrāniem.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

* Dziesmu spēle „Pazudušais dēls”

8. jūlijā plkst. 20.00 un plkst. 22.00 Spīķeru pagalmā Senās mūzikas festivāla atklāšanas koncertos izskanēs dziesmu spēle „Pazudušais dēls”.

Ideja ir atjaunot un piedāvāt sekot pazudušā dēla atgriešanās notikumam, kas risināsies 1527. gadā radītajā Burkarda Valdisa dziesmu spēlē. Stāsts ir par vētrainu laiku Rīgas vēsturē, un šis B. Valdisa sacerējums drāmas formā risina reformācijas tēmu.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

 

* Vivaldi opera „Orlando Furioso”

10. un 11. jūlijā plkst. 20.00 Latvijas Nacionālajā teātrī Senās mūzikas festivāla ietvaros būs skatāms 2012. gadā atrastās Antonio Vivaldi operas „Orlando Furioso” uzvedums (opera radīta 1727. gadā, bet atrasta tikai 270 gadus pēc komponista nāves). 

Muzikālajā ziņā tā ir tuva gandrīz tajā pašā laikā radītajiem „Gadalaikiem”, bet saturā gluži atšķirīga – tas ir stāsts par mīlētājiem, maģiju un burvestībām. Uzveduma, kas tiks veidots Rīgā, mākslinieciskais vadītājs ir Māris Kupčs, piedalīsies solisti un baroka orķestris „Collegium Musicum Rīga”.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

* Koncerts „Ceļojumu gadi”

8. augustā Dzintaru koncertzālē notiekošā koncerta „Ceļojumu gadi” tematika būs daudzveidīga un aicinās uz radošu pieeju.

Koncertā piedalīsies: „Kremerata Baltica”, LNSO, Ksenija Sidorova (akordeons), Gidons Krēmers (vijole), Elīna Bukša (vijole), Ramons Jafe (čells), Inga Kalna (soprāns), Egils Siliņš (bass), Andrejs Osokins (klavieres) un citi.

Tematiskā līnija: „Rīgas karnevāls”.

 

* Rekviēms – lūgšana par Baltijas jūru

11. augustā, atklājot „Summertime – aicina Inese Galante” desmit gadu jubilejas festivālu, kā īpašs veltījums Eiropas kultūras galvaspilsētai skanēs Mocarta „Rekviēms” – lūgšana par Baltijas jūru.

Rekviēma atskaņojumā piedalīsies Inese Galante (soprāns, Latvija), tenors Andreass Šāgers (Andreas Schager, bass; Austrija), Egils Siliņš (bass, Latvija), mecosoprāns Anna Halenbera (Ann Hallenber, mecosoprāns; Zviedrija) un Evelīno Pido (Evelino Pido, Itālija), kā arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Tematiskā līnija: „Okeāna alkas”.

* Koncerts „Pasaka”

16. oktobrī Sv. Pētera baznīcā „Tenso dienu” pirmajā koncertā „Pasaka” Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava aizvedīs Kārļa Skalbes, Hansa Kristiana Andersena un brāļu Grimmu pasaku valstībā, kur amerikāņu komponista Deivida Langa darbam „Meitene ar sērkociņiem” līdzās skanēs Ērika Ešenvalda un Līgas Celmas radīto pasaku pasaules pirmatskaņojumi. Šīs skaņu pasaules mistisko noskaņu papildinās režisora Roberta Rubīna videoprojekcijas un vizuāli inscenējumi, pārvēršot koncertu laikmetīgās mākslas piedzīvojumā.

Tematiskā līnija: „Dzintara ādere”.

 

* „Tenso dienu” galā koncerts

22. oktobrī Rīgas Domā „Tenso dienu” galā koncertā skanēs franču un flāmu baroka laikmeta polifonijas paraugi, norvēģu garīgās tautasdziesmas, Pētera Vaska un Arvo Perta mūzika un jaunas oriģinālkompozīcijas, kas tapušas Latvijas Radio kora skaņu laboratorijā – latviešu bizantiskie dziedājumi. Koncerta mākslinieciskais vadītājs būs Sigvards Kļava, kurš kopā ar bizantiešu dziedājumu pētnieku un komponistu Andreju Selicki agrīnos dziedājumus iedzīvinās jaunā muzikālā mākslas darbā.  Koncertā piedalīsies „Nederlands Kamerkoor” (Nīderlande), „Musicatreize” (Francija), „Det Norske Solistkor” (Norvēģija), Latvijas Radio koris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un solisti.

Tematiskā līnija: „Dzintara ādere”.

* Marisa Jansona un Bavārijas Radio orķestra koncerts

7. novembrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālajā operā - Marisa Jansona un Bavārijas Radio orķestra koncerts Rīgā. Pasaulslavenais latviešu diriģents Mariss Jansons koncertu veltīs savam tēvam, izcilajam diriģentam Arvīdam Jansonam, godinot viņa 100 gadu jubileju.

Tematiskā līnija: „Okeāna alkas”.

 

* Fēlikss Mendelsons-Bartoldi. „Elija”

13. decembrī plkst. 19.00 Lielajā ģildē klausītājiem tiks piedāvāta Mendelsona oratorija „Elija”. Tā pirmatskaņojumu piedzīvoja 1846. gada 18. augustā Birmingemā, taču tā arī palika neīstenota Mendelsona iecere oratorijas „Pauls” un „Elija” apvienot triloģijā, jo oratorija „Kristus” netika pabeigta. Autors uzskatīja, ka Vecās Derības personāžiem jārunā dzīvā valodā un jādarbojas dabiski, bet komponista uzdevums ir veidot skaņu gleznas. Atskaņojumā piedalīsies basbaritons Egils Siliņš un citi solisti, kuru vārdi tiks izziņoti vēlāk, kā arī VAK „Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Tematiskā līnija: „Rīgas karnevāls”.

0 komentāri

Komentāru nav