„Rīga 2014” Eiropas kultūras gada atklāšanas programma

„Rīga 2014” Eiropas kultūras gada atklāšanas programma
Kaspars Garda, Rīga 2014
Jau pēc pāris nedēļām – 2014. gada janvāra vidū – ar daudzveidīgu un augstvērtīgu kultūras pasākumu programmu tiks atklāts Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gads, kas visa gada garumā piedāvās bagātīgu kultūras programmu.

„Rīga 2014” programmas atklāšanas pasākumi ilgs trīs dienas – no 17. līdz 19. janvārim. Būs apskatāmas vairākas īpaši izveidotas izstādes, norisināsies akcijas un pasākumi dažādās Rīgas vietās. Tie būs svētki visai pilsētai! Atklāšanas pasākumi iezīmēs visa turpmākā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada norises un Force Majeure programmas saturu.

„Esmu priecīga par to, ka atklāšanas nedēļas nogale ir izdevusies ar saviem īpašiem, tikai Rīgai būtiskiem akcentiem,” preses konferencē, kas notika otrdien, 17. decembrī, teica „Rīga 2014” programmas vadītāja Aiva Rozenberga.

Viņa kā vienu no centrālajiem notikumiem akcentē Grāmatu draugu ķēdi – akciju „Gaismas ceļš”. „Daudzi starptautiskās preses pārstāvji dosies uz Latviju tieši Grāmatu draugu ķēdes dēļ. Šī akcija ir būtiska ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai. Mēs stāvam par vērtībām, par zināšanām, ko vēlamies nodot no paaudzes paaudzē – no pagātnes uz nākotni,” pauda Rozenberga.


 

Kā otru centrālo pasākumu vietu viņa minēja Rīgas Centrāltirgu, kurā katrs no paviljoniem, kā arī Rīgas Starptautiskā autoosta, pārtaps par kādu no „Rīga 2014” programmas tematisko līniju iemiesotāju.

„Tirgus simboliski ir vieta, kur satiekas visa sabiedrība – veci, jauni, nabagi, bagāti – visi tur ir vienoti un līdzvērtīgi, un šī līdzvērtības sajūta, tas, ka mēs katrs esam svarīgi, ir būtiska mūsu programmas sastāvdaļa,” skaidroja Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas vadītāja.

„Šī ir tā reize, kad Latvijā un Rīgā notiks kaut kas vēsturisks un unikāls, jo Eiropas kultūras galvaspilsēta ir projekts, kas notiek pie mums pirmo reizi un dod mums pašiem lielisku iespēju. Tā būs iespēja ne tikai pilsētai un valstij kā institūcijai, bet arī mums katram. Tāpēc arī mūsu sauklis „Tu un tagad” ir ne tikai kā komunikācijas līdzeklis, bet arī aicinājums aizdomāties par tām vērtībām, kas mums ir svarīgas, un to, kāds mēs katrs šajā laikmetā esam. Programma zināmā mērā ir veidota tā, lai katrs varētu „mainīties uz augšu” – vai nu apgūt jaunas prasmes, vai pārdzīvot kādu emocionālu pārdzīvojumu, kas sniedz iedvesmu pašiem sasniegt ko jaunu un sevi pilnveidot,” pauda Rozenberga.

 

Diāna Čivle, nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja: „Tas ir liels, liels kopdarbs, ko mēs visi esam veikuši kopš 2010. gada, kad Rīgu apstiprināja par Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Šobrīd tas mūsu izlolotais „kopīgais bērns” dodas ārā no ligzdas, un pēc mēneša mēs atklāsim Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu.” D. Čivle ir arī „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Rīgas karnevāls” kuratore, un šīs tematiskās līnijas pasākumi pārsteigs visus iedzīvotājus un pilsētas viesus svētku vakarā ar gaismām, ugunīm, ielu mākslas priekšnesumiem pie Daugavas 11. novembra krastmalā un Ķīpsalas pludmalē.

Visas atklāšanas dienas rīdziniekus un Rīgas viesus priecēs gaismas festivāla „Staro Rīga” speciālizlaidums.

Piektdiena, 17. janvāris

Ekspozīcija „Dzintars laiku laikos”

Jau 17. janvārī Dabas muzejā tiks atklāta ekspozīcija „Dzintars laiku laikos”, kas ir pirmais pieturas punkts Eiropas kultūras galvaspilsētas muzeju projektā „Dzintara ceļš”. Tā iepazīstinās ar Baltijas dzintaru, rādot tā dabīgās formas, krāsu toņu daudzveidību un nozīmīgo vietu pasaules dzintaru depozītu vidū. Dzintars veidojis mūsu reģiona atpazīstamību senajās Eiropas kultūrās. Izstāde parāda dabīgo dzintaru, tā izmantojumu visdažādākajās jomās, īpaši akcentējot zinātniskajos pētījumos radītā dzintara diega izmantošanas perspektīvas.

 

Izstāde Dabas muzejā būs aplūkojama līdz 31. decembrim. Vairāk par ekspozīciju lasi rakstā „No bastarda līdz birmītam un dzintara diegam – top izstāde”.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas ceremonija/Riharda Vāgnera opuss tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve”

Rihards Vāgners savu trešo operu „Rienci” sāka sacerēt Rīgā, un tieši ar šo darbu aizsākās komponista pasaules slava. Operas un komponista saistība ar Rīgu tiek akcentēta arī šajā jauniestudējumā: Vāgnera opuss atklāj Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu. Iestudējumu veido starptautiska radošā komanda un dāņu režisore Kirstena Dēlholma (Kirsten Dehlholm), kas Latvijas skatītājiem pazīstama ar multimediālajām izrādēm „Operācija: Orfejs” un „Kara daba”. Izrādē skanēs ne tikai mūzika no operas „Rienci”, bet arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Iestudējumā piedalīsies arī Rīgas Doma zēnu koris un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Vairāk par uzvedumu lasi rakstā „Rienci” – opera, kas Vāgneru padarīja slavenu – atgriežas Rīgā”.

Izrādes Latvijas Nacionālajā operā: 17. janvārī plkst. 19.00 (ar ielūgumiem), 19. janvārī (pirmizrāde), kā arī 21. janvārī un 3., 15. jūnijā.

17. janvāra izrāde un pasākums daļēji tiks rādīti tiešraidē LTV1.

Sestdiena, 18. janvāris
Pasākumi visas dienas garumā Rīgas pilsētvidē – muzejos, kafejnīcās, iestādēs.

„Rīga 2014” programmas „nogaršošana” Rīgas Centrāltirgū un Rīgas Starptautiskajā autoostā.

Sestdien, 18. janvārī, jau no plkst. 8.00 no rīta līdz 17.30 pēcpusdienā Rīgas Centrāltirgus un tā paviljoni piedāvās vienreizēju notikumu – iespēju „nogaršot” visu 2014. gada programmu. Katrā no paviljoniem un Rīgas autoostā varēs izbaudīt programmas tematisko līniju atmosfēru, kā arī tirgus tradicionālo piedāvājumu. Tematiskās līnijas „Ceļu karte” noskaņas varēs baudīt Gaļas un Sakņu paviljonā, kur mājos „Izdzīvošanas komplekts”, Piena paviljons izzinās vēsturi ar tematiskās līnijas „Brīvības iela” dalībniekiem, Zivju paviljonā tiks ieskicēta „Dzintara ādere”, savukārt tematiskajai līnijai „Okeāna alkas” atvēlēta Rīgas Starptautiskā autoosta. Papildu informācija par paviljonu un autoostas programmu sekos turpmāk.


 

Grāmatu draugu ķēde akcija „Gaismas ceļš”

18. janvārī norisināsies arī ilgi lolotā Grāmatu draugu ķēde – akcija „Gaismas ceļš”, kurā Rīgas ielās 2014 metru garumā no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas uz jauno Gaismas pili no rokas rokā tiks padotas grāmatas.

Bibliotēkas jaunā ēka ir būtisks kultūras infrastruktūras objekts. Kopēja rokās sadošanās vienam mērķim Baltijas ceļā 1989. gadā atnesa neatkarību. Grāmatu draugu ķēde ir simboliska sadošanās rokās, kas apliecina vērtību sistēmu Rīgā un Latvijā. Sadosimies rokās par kultūras vērtībām, to saglabāšanu un tālāknešanu!

Grāmatu draugu ķēdei joprojām var pieteikties mūsu portālā!

Izstāde „1914”

No 18. janvāra apmeklētājiem būs atvērta izstāde „1914”, ko līdz 20. aprīlim varēs aplūkot izstāžu zālē „Arsenāls”. Tā akcentēs Pirmā pasaules kara ietekmi kultūrā, parādot gan mākslinieku – aculiecinieku – mākslas darbus, gan laikmetīgas kara interpretācijas mūsdienu autoru sniegumā. Izstāde ļaus iepazīties ne tikai ar unikālām fotogrāfijām, latviešu klasiskā modernisma darbiem, bet arī ar gleznām, grafikām un unikāliem tēlniecības paraugiem no citām valstīm – Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Polijas, Slovākijas, Čehijas, Slovēnijas, Horvātijas, Serbijas un Ungārijas, kas pārstāv prestižākos mākslas muzejus un nacionālās galerijas.

Pasaules ugunsskulptūru čempionāts

Pie Vanšu tilta Ķīpsalas pludmalē jau no 16. janvāra rosīsies pasaules labākie ugunsskulptūru tēlnieki, lai 18. janvārī no plkst. 16.30 iepriecinātu rīdziniekus un pakāpeniski tās aizdegtu.

Ugunsskulptūru mūžs ir īss. Tās tiek izveidotas, lai sadegot piedzīvotu savu krāšņāko brīdi, kas dažkārt ilgst tikai desmit minūtes. Komandas divu profesionālu tēlnieku sastāvā no 12 valstīm (ASV, Austrālijas, Francijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Somijas, Spānijas, Šveices, Zviedrijas) trīs dienas veidos līdz 6 m augstas koka konstrukcijas, kas sestdien – sacensību dienā – tiks aizdedzinātas, un žūrija lems, kuru no dalībniekiem atzīt par pasaules čempionu.

Ugunīgu muzikālo noskaņu radīs grupa „Pulsa efekts”. Īpašā jurtā un vigvamā risināsies meistarklases, kurās sacensību skatītāji varēs liet sveces un iegūt praktiskas zināšanas ugunsskulptūru veidošanā. Teritorijā, kas būs īpaši noformēta, tiks izvietota skatuve, videoekrāni, kuros tuvplānā varēs vērot visu notiekošo, kā arī darbosies kafejnīcas un tirgotāji. Ceremonijas noslēgumā starptautiska žūrija lems, kuru no komandām atzīt par pasaules ugunsskulptūru čempioniem un kam piešķirt galveno balvu – 2500 eiro. Vicečempions saņems 1500 eiro, trešā vieta – 1000 eiro.

Vairāk par Pasaules ugunsskulptūru čempionātu lasi rakstā „Rīga 2014 atklāšana: pasaules ugunsskulptūru čempionāts”. 

„Gaismas parāde”

Vakarpusē, līdz ar tumsas iestāšanos, gaidāmi vairāki mirdzoši un sildoši gaismas un uguns priekšnesumi. Viens no tiem – „Gaismas parāde”, kas sāksies plkst. 18.00 un norisināsies 11. novembra krastmalā.

Tas būs poētisks nakts priekšnesums, kas ne tikai izgaismos pilsētu, bet iedegs uguni arī skatītāju acīs. HELMNOT režisētā gaismas parāde ir mobils nakts uzvedums ar majestātiskām gaismas figūrām, kas izgaismo tumsu. Uzveduma galvenais objekts ir 7 metrus augsts un 8 metrus garš gaismas kuģis, kas visa uzveduma laikā iedegsies visneiedomājamākajās krāsās.

Gaismas uzvedums

Daugavas akvatorijā – starp Dzelzceļa un Vanšu tiltu – plkst. 19.00 sāksies muzikāls gaismas stāsts par dabu, cilvēku un kultūru. Komponista Jāņa Lūsēna īpaši šim uzvedumam komponēto mūziku „izkrāsos” pirotehnisko uzvedumu meistara Kalvja Kalniņa un gaismu mākslinieka Normunda Bļasāna veidotās gaismas ainavas.

Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas koncerts „Rīga dimd!”

Vakara noslēgumā – 18. janvārī plkst. 21.00 – „Arēnā Rīga” sāksies Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas koncerts „Rīga dimd!”.

Tajā piedalīsies izcilākie Latvijas akadēmiskās, etno un popmūzikas mākslinieki, kori un orķestri. Koncerta vēstījums būs apliecinājums Rīgas vēsturiskajam un laikmetīgajam skaistumam un daudzveidībai. Rīgas vizuālajiem simboliem un zīmēm, kas spilgti stāsta par pilsētu mums pašiem un viesiem. Vietas, sajūtas un ļaudis, ar kuriem lepojamies. Rīga, kas apdziedāta un mīlēta tautasdziesmās un mūslaiku dzejā. Ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artūra Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamām mūzikas kompozīcijām Rīga šajā koncertā klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

Svētdiena, 19. janvāris

Kristiāna Boltanska izstāde „Sirdspuksti”

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas nedēļas nogale noslēgsies ar Francijas laikmetīgās mākslas korifeja Kristiāna Boltanska (Christian Boltanski) instalācijas „Sirdspuksti” atklāšanu. Tā būs aplūkojama izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā. Instalācija savdabīgā veidā iemūžina atmiņu par cilvēku. Mākslinieks nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. Sirdspuksti atgādina, ka nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja reģistrēt savu sirds ritmu „Sirdspukstu” arhīvā, kas ierakstus glabā Japānā. Projekts tapis sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā.

Izstāde apmeklētājiem būs pieejama jau no 20. janvāra līdz 20. aprīlim.

„Sigulda 2014” atklāšana

Vienīgā Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas partnerpilsēta 2014. gadā būs Sigulda, kas arī visa gada garumā piedāvās plašu pasākumu programmu. Īpašs kultūras notikumu klāsts gaidāms arī 19. janvārī, kad Sigulda pievienosies kultūras galvaspilsētas gada programmai.

Šajā dienā plkst. 15.00 no Rīgas uz Siguldu dosies īpašs vilciens – svētku ekspresis. Visa ceļa garumā pasažierus priecēs muzikāli priekšnesumi, notiks mākslinieciskas aktivitātes. Pilsētas Svētku laukumā būs apskatāmi britu mākslinieka Saimona Beka lielizmēra mākslas darbi sniegā. Eiropas kultūras galvaspilsētas gads Siguldā tiks atklāts ar „Gaismas pastaigām”, Francijas radošās kompānijas „Picto Facto” lielformāta instalācijām, elektroniskās mūzikas programmu „Koncerts septiņiem sintezatoriem”, kas tapusi, sadarbojoties taustiņinstrumentālistam Kasparam Tobim un video māksliniekam Artim Dzērvem, „Dzelzs vilka Jauno Jāņu orķestra” albuma „Kālabad” prezentācijas koncertu, īpašām akcijām un galveno notikumu Siguldas pils kompleksā. Atklāšanas pasākums ir daļa no vides mākslas festivāla „Daba. Pilsēta. Nākotne”, ar ko Sigulda piesaka jaunas, novatoriskas un interesantas norises savā pilsētā.

Vairāk par atklāšanas pasākumu programmu un aktualitātēm lasi kultūras portālā www.riga2014.org.

Līdz ar atklāšanas programmas izziņošanu klajā nāk „Rīga 2014” programmas grāmata, kā arī Eiropas kultūras galvaspilsētas gada pirmā ceturkšņa informatīvā bezmaksas avīze, kas tapusi sadarbībā žurnālu „Ir”.

0 komentāri

Komentāru nav