„Rīga 2014” gada nozīmīgākie teātra un operas projekti

„Rīga 2014” gada nozīmīgākie teātra un operas projekti
no Valentīnas Freimanes arhīva . Viens no 2014. gada nozīmīgākajiem kultūras notikumiem būs Artura Maskata operas „Valentīna” iestudējums LNO
Turpinot iepazīstināt ar Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, šoreiz piedāvājam ielūkoties operas un teātru projektu daudzveidībā – sākot no Artura Maskata topošās operas „Valentīna” un Siguldas Opermūzikas svētkiem un beidzot ar LKA festivālu „Patriarha rudens 2014”.

 

* „Rienci. Triumfs un sakāve”. Opuss tēlos

19. un 21. janvārī, 3. un 15. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā.

Rihards Vāgners savu trešo operu „Rienci” sāka sacerēt Rīgā, un tieši ar šo darbu aizsākās komponista pasaules slava. Operas un komponista saistība ar Rīgu tiek akcentēta arī šajā jauniestudējumā – Vāgnera opuss atklāj Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu.

Iestudējumu veido starptautiska radošā komanda un dāņu režisore Kirstena Dēlholma (Kirsten Dehlholm), kas Latvijas skatītājiem pazīstama ar multimediālajām izrādēm „Operācija: Orfejs” un „Kara daba”. Izrādē skanēs ne tikai mūzika no operas „Rienci”, bet arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Iestudējumā piedalīsies arī Rīgas Doma zēnu koris un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* „forte forte”. Pirmā izrāžu nedēļa

No 25. janvāra līdz 1. februārim k/t „Splendid Palace” un Rīgas kinostudijā.

Laikmetīgā teātra programma „forte forte” ir Eiropas labāko režisoru izrāžu sērija gada garumā. „forte forte” pirmā izrāžu nedēļa būs veltīta Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa paveiktajam Rietumeiropā.

25. un 26. janvārī plkst. 19.00 Rīgas kinostudijā tiks izrādīta Minhenes Kamerteātra izrāde „Vēlie kaimiņi” pēc Īzaka Baševisa Zingera darbu motīviem. 30., 31. janvārī un 1. februārī plkst. 19.00 turpat notiks Vīnes Burgtheater izrāde „Tēvi”, kurā piedalīsies arī Gundars Āboliņš un Juris Baratinskis.

Savukārt 28. janvārī kinoteātrī „Splendid Palace” notiks Ginta Grūbes dokumentālās filmas par A. Hermani „Vairāk nekā dzīve” pirmizrāde.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

* „forte forte”. Otrā izrāžu nedēļa

19. un 20. martā kādā no teātriem vai netradicionālām spēles vietām Brīvības ielas tuvumā.

Laikmetīgās teātra programmas „forte forte” otrā izrāžu nedēļa būs veltīta beļģu režisoram Janam Lauversam (Jan Lauwers) un „Needcompany”. 19. un 20. martā tiks rādīta izrāde „Izabellas istaba”, kurā piedalīsies Viviane de Meinka, Anneke Bonema, Hans Peters Dāls, Benuā Gobs, Žiljēns Fors, Miša Daunijs, Lude Hagbergs, Sung-Im Hera, Jumiko Funaja un Martens Segers.

Tematiskā līnija „Brīvības iela.

 

* Opera „Mihails un Mihails spēlē šahu”

12. martā Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē.

Jaunā latviešu komponista Kristapa Pētersona opera veltīta rīdziniekam, pasaules čempionam šahā – Mihailam Tālam.

Operas muzikālā dramaturģija balstīta sensacionālajā šaha partijā, kas tika izspēlēta 1960. gada pasaules čempionātā Maskavā un kurā Tāls pieveica šķietami neuzvaramo padomju tautas šaha spēles elku Mihailu Botviņņiku. Šis leģendārais mačs tiks izspēlēts multimediālas lekcijas formā, akcentējot gan šaha ideoloģisko nozīmi Padomju Savienībā, gan Tāla intuīcijā un improvizācijā balstīto taktiku, kas ļāva viņam uzvarēt racionālo, akadēmisko Botviņņiku.

Projektu veido spilgti jaunās paaudzes latviešu mākslinieki, kuri guvuši panākumus arī starptautiskā mērogā – diriģents Ainārs Rubiķis, horeogrāfs Kirils Burlovs, režisors Viesturs Meikšāns, scenogrāfs Reinis Suhanovs un franču videomākslinieks Karloss Franklins (Carlos Franklin). Opera tiks iestudēta krievu valodā.

Nākamās izrādes: 13. un 21. martā, 23. maijā, 7. un 10. jūnijā.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* Kameropera „Saules vējš”

5. un 6. jūnijā Spīķeru koncertzālē, „Rīgas festivāls”.

Laikapstākļu dēļ lidostā tiek aizturēti lidmašīnu reisi. Notiek divu cilvēku nejauša tikšanās. Tomēr, kā zināms, dzīvē nejaušību nav. Visums pašregulējas. Tāpat kā gaisa strāvas – kaut kas uzvirmo un norimst. Saules vējš rada magnētiskās vētras un ziemeļblāzmas… Tāpat kā cilvēku tikšanās rada mīlestību, atsvešināšanos, satuvināšanos, ilgas un labprātīgu trimdu.

Krista Auzenieka kameroperas iestudējumā piedalās vokālā grupa „Framest” un instrumentāla grupa. Režisore – Indra Roga.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

* „Dāmu paradīze”

21. jūlijs – 3. augusts „Esplanādē 2014”.

„Dāmu paradīze” iekļauj desmit izrādes (piecus vakarus pa divām izrādēm). Katrā no tām tiek apskatītas divas desmitgades modē, sākot no 1900. līdz 2000. gadam. Šīs izklaidējošās izrādes iepazīstina plašāku sabiedrību ar kultūrvēsturisko fenomenu – Eiropas modi, ar izcilākajiem modes zīmolu meistariem, Eiropas sabiedrības un kultūras vēsturi šajā laika posmā. Piedalās pazīstami Rīgas kostīmu mākslinieki, pasākumu veido režisore un producente Ilona Brūvere, modes stila konsultante – Natālija Jansone.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

* Opera „Apburtais ceļinieks”

17. jūlijā Latvijas Nacionālajā operā.

Sanktpēterburgas Marijas teātris uz Rīgu atvedīs operu trim solistiem, korim un orķestrim – „Apburtais ceļinieks”. Izrāde veidota pēc komponista Rodiona Ščedrina libreta, kas tapis pēc Nikolaja Ļeskova tāda paša nosaukuma stāsta. Mākslinieciskais vadītājs – Valērijs Gergijevs.

Opera sarakstīta pēc amerikāņu diriģenta Lorina Māzela pasūtījuma un viņam arī veltīta. Operas koncertizpildījuma pirmatskaņojums Māzela vadītā Ņujorkas Filharmonijas orķestra izpildījumā notika 2002. gada 19. oktobrī Ņujorkas Eiverija Fišera koncertzālē. Skatuviskās versijas pirmizrāde Marijas teātrī bija 2008. gada 26. jūlijā, un uzvedums tika iekļauts teātra repertuārā. Izrādei Rīgā tiks nodrošināti sinhroni titri angļu un latviešu valodā.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

 

* XXII Starptautiskie Opermūzikas svētki

1.–3. augusts Siguldas pilsdrupu estrādē.

Opermūzikas svētkus atklās ieskaņas koncerts 1. augustā, kam sekos īpaša izrāde bērniem 2. augusta pēcpusdienā un Ž. Bizē operas „Karmena” oriģināliestudējums vakarā Livonijas ordeņa Siguldas pilī. Galveno lomu atveidotāju vidū būs izcila pasaules operas solistu buķete no Francijas – Klementīne Margēna, Pjērs Īvs Privo un Filipe Do, diriģents Vladimirs Kiradžijevs.

Opermūzikas svētki noslēgsies ar ikgadējo galā koncertu, kurā varēs dzirdēt arī pasaulē iemīļotos un atzītos operas solistus Vitorio Vitelli un Iano Tamaru.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

* „Cafe Spleen jeb Augusts 1914”

No 12. augusta līdz 12. septembrim Jāņa Akuratera muzejā un muzeja dārzā.

Akcijas „Cafe Spleen jeb Augusts 1914” mērķis ir izprast, kā karš radīja brīvību un kā izmainīja cilvēku domāšanu jeb radīja moderno cilvēku. „Cafe Spleen jeb Augusts 1914” veido akcijas telpa kā izstāde, vokāli instrumentālā oratorija ar J. Akuratera, E. Virzas, K. Skalbes dzeju un starpakciju seansi:
- „Melnajā kabinetā – strēlnieku teātris, kino un…”;
- „Mans vectēvs, mans vecvectēvs, mans vecvecvectēvs – strēlnieks jeb stāsti par nepieminētajiem”;
- „Div'dūjiņas gaisā skrēja un…”;
- „Nāves lauks” – G. Trākla dzeja un J. Akuratera stāsts „Nāve”;
- „Es rakstu citai paaudzei”;
- J. Akuratera romāna „Ugunīgie ziedi” lasījums.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

 

* Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls „Patriarha rudens 2014”

No 29. septembra līdz 5. oktobrim E. Smiļģa Teātra muzejā un LKA teātra un audiovizuālās mākslas katedrā „Zirgu pasts”.

Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls „Patriarha rudens 2014” būs kā nedēļas maratons plašākai publikai, lai tādējādi iepazītu Latvijas Kultūras akadēmijas topošo jauno mākslinieku daiļradi. Festivāla atklāšanas tradīcija vienmēr paliek nemainīga – koncertuzvedums Āgenskalna tirgus paviljonā, pēc kā notiek svinīgs gājiens uz E. Smiļģa Teātra muzeju. Nedēļas garumā tiks izrādīts jauno teātra režisoru un aktieru, kinorežisoru un operatoru, kā arī horeogrāfu veikums. Paralēli tam būs iespēja apmeklēt vieslekcijas, meistarklases, viesizrādes. „Patriarha rudens 2014” notiek Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas gaidās, atsevišķi notikumi veltīti Viljama Šekspīra 450 gadu jubilejai. Programmu bagātina viesmākslinieku lekcijas un meistarklases.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

 

* Spožums un posts Šengenas zonā

30. septembris – 30. novembris Latvijas Nacionālajā teātrī.

Izrāžu sērija – festivāls, kurā vairāki Eiropas režisori veido izrādes par nacionālās identitātes un suverenitātes saglabāšanas tēmu. Projektā aicināti piedalīties spēcīgākie Eiropas jaunās paaudzes teātra mākslinieki, lai skatītājiem būtu iespēja iepazīties ar jaunākajām idejām, ko piedāvā skatuves māksla Eiropā.

Koncepciju veido režisors Valters Sīlis un dramaturgs Jānis Balodis, katras izrādes tēmu risinot atšķirīgi, izmantojot unikālus skatuves mākslas paņēmienus. Šī sērija apskata ne tikai atšķirīgas pieejas tēmai, bet arī piedāvā iepazīties ar tām skatuves mākslas iespējām, kas pārkāpj dramatiskā teātra robežas. Izrādēs satiekas teātris, mūsdienu deja un performances māksla.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* Dzidrums. Seriāls

17. un 18. oktobrī, vieta tiks precizēta.

„Tenso” Eiropas kamerkora darbnīca no 10. līdz 19. oktobrim Rīgā vainagojas ar iestudējuma „Dzidrums. Seriāls – Brightness. The Series” pirmizrādi, kas notiek starptautiskā koru festivāla „Tenso dienas” ietvaros. Šis kora pirmais vērienīgais kopdarbs, multimediālais iestudējums ir aizraujošs, interaktīvs ceļojums telpā un skar aktuālu tēmu – sabiedrības manipulāciju caur medijiem: procesu, kurā piedalās arī māksla.

Iestudējuma veidotāji – diriģents un muzikālais vadītājs Kaspars Putniņš, komponists Kristaps Pētersons, režisore Zane Kreicberga, ģitārists Kaspars Zemītis un DJ Monsta.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* Opera par kartupeli

24. oktobrī Latvijas Nacionālajā teātrī.

Spilgts un aizraujošs ir mazā Kartupelēna ceļš no Andu kalniem Brazīlijā uz Eiropas karaļnamiem un Latvijas vagām. Jā, arī nedaudz baismīgs, jo kārtīgam ceļojumam tādam jābūt! Kopā ar Nacionālā teātra labākajiem aktieriem to dziesmās un dejās attēlo talantīgākie Latvijas jaunieši režisora Jana Villema van den Bosa (Jan-Willem van den Bosch) režijā. Burtu krelles kopā ver Inese Zandere un notis spodrina komponists Valts Pūce. Izrādē piedalīsies Latvijas Nacionālā teātra aktieri, Rīgas Doma meiteņu koris diriģentes Airas Birziņas vadībā, kamerorķestris un Latvijas talantīgākie mūzikas skolu jaunieši – dziedātāji un dejotāji. Projekta krusttēvs – Andrejs Hansons.

Vairāk par projektu vari izlasīt šeit.

Biļetes uz izrādi var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

* Opera „Valentīna”

5. un 6. decembrī Latvijas Nacionālajā operā.

Artura Maskata operas „Valentīna” iedvesmas avots ir leģendārā teātra un kino zinātniece Valentīna Freimane, kuras personiskais dzīvesstāsts cieši savijies ar Latvijas un Eiropas vēstures notikumiem un ļauj atklāt laikmetu tā traģismā un pretrunīgumā. Šajā jaundarbā tiek atainotas Latvijas vēsturei, kultūrai un dažādām Latvijā dzīvojošām tautām būtiskas, dramatisma pilnas lappuses laika posmā no 1939. līdz 1944. gadam. 

Galvenajā lomā – operdziedātāja Inga Kalna.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

0 komentāri

Komentāru nav