Kristians Brekte. „Uzmācību neirozes un kastrācijas draudi”

Kristians Brekte. „Uzmācību neirozes un kastrācijas draudi”
Publicitātes attēls
17-04-2013 A+ A-
15. aprīlī galerijā „Alma” tika atklāta latviešu mākslinieka Kristiana Brektes jaunāko darbu izstāde „Uzmācību neirozes un kastrācijas draudi”, kurā aplūkojami 10 akvareļi un divi objekti, kultūras portālu „Rīga 2014” informē galerijas „Alma” pārstāvji.

Kā akcentē izstādes veidotāji, ar saviem darbiem uzjundot vispretrunīgākās izjūtas un reakcijas, Brekte patiesībā norāda uz iespējamību, ka savā sakārtotajā ikdienā, kur dominē ieradums un vēlme neredzēt neko pārāk šausmīgu, varam kļūt pārāk inerti.

Par jaunās izstādes teksta autoru uzaicināts RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras psihoterapeits Artūrs Utināns. Tekstā detalizēti autors analizē izstādītos darbus no dažādiem aspektiem – ko tie stāsta par autoru, ko komunicē sabiedrībai un provocē mūsos, pasakot par mūsu pašu zemapziņu.

„ ..... Ko tad varētu simbolizēt visās gleznās redzamās skeletu sejas? Atbilde uz šo jautājumu varētu būt galvenais gleznu noslēpums. Vai skeleti simbolizē nāvi jeb simbolizē cilvēciskas (vīriešu) bailes? Vai tās ir bailes no sievietes rakstura, caururbjošajām acīm? Vai bailes no sievietes seksualitātes? Ja skelets simbolizē nāvi, tad šeit mums ierastais nāves simbols tumšā apmetnī ar izkapti ir nomainīts ar kailu sievišķīgu ķermeni. Psihoanalīze šādu simbolu interpretē kā sievieti – vīrieša kastrētāju un vienlaikus arī vilinātāju. Kastrācija ir drauds par aizliegtajām vēlmēm.....,” raksta Artūrs Utināns.

Kristians Brekte nereti tiek dēvēts par skandalozu mākslinieku, viņa izstādes allaž ir nonākušās diskusiju un viedokļu krustugunīs. Kā akcentē izstādes veidotāji no galerijas „Alma”, Brektes darbus raksturo kliedzoši grafiti, komiksu varoņu pārspīlētais nedabiskums, fantastiskas būtnes un gotisko šausmu žanra iemiesojumi. Šie populārās kultūras simboli ir tā izteiksmīgā, dramatiskā un nereti pat apžilbinošā forma, ko izmanto mākslinieks.

„Taču mākslas darbu saturs ir cits – tas ir pārlaicīgs. Reliģija un likumi, tikumība un morāle, seksualitāte un izvirtība, kā arī bailes – no soda, nāves – ir tās asis, ap kurām rotē mākslinieka veidotie tēli, kas ir tikpat sarežģīti, kā idejas, kas tiem jāiemieso,” raksta izstādes veidotāji.

„Šo mūžīgo tēmu sarakstam mākslinieks pievienojis arī šodien aktuālo patērēšanas kulta kritiku, kas aptumšo prātu tāpat kā savulaik lietuvēns. Mūsdienu sabiedrības uzskatu, paradumu un liekulības atmaskošana ir klātesoša katrā Kristiana Brektes darbā – vai tā būtu glezna, fotogrāfija, objekts vai instalācija. Un, lai arī viņš runā metaforu un alegoriju valodā, teiktajam piemīt tāds nepastarpināts un iedarbīgs spēks kā sejā tikko iecirstai pļaukai,” skaidro galerijas „Alma” pārstāvji.

Latviešu mākslinieks Kristians Brekte beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju. 2011. gadā viņš iekļauts grāmatā „Jaunāks par Jēzu ” („Phaidon”) par 500 pasaules perspektīvākajiem jaunajiem māksliniekiem, kurus izvēlējusies prominenta kuratoru komanda – viens no viņiem Masimiljāno Džoni (Massimiliano Gioni) ir šogad notiekošās 55 Venēcijas biennāles mākslinieciskais direktors.

Izstāde galerijā „Alma” apskatāma līdz 17. maijam.

0 komentāri

Komentāru nav